BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Shqiptari i parė nė Berlin

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫

    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    18022011

    Buzqeshje Shqiptari i parė nė Berlin

    Mesazh nga LePuRuShJa

    Shqiptari i parė nė Berlin  044

    Shumė i pėlqyer nė vendin e tij pėr interpretimin e komedisė legjendare tė Stanley Koėalsit nė “Tramvaji me emrin dėshirė”, Nik Xhelilaj i lindur nė Tiranė nė vitin 1983, debutimin nė ekranin e kinemasė e ka nė vitin 2008 me filmin “Trishtimi i Zonjės Shnajder”, njė bashkėprodhim shqiptaro-ēek me regjisor Pirro dhe Eno Milkani, e mė pas me filmin “Gjallė” tė Artan Minarollit. Por filmi dramatik mbi plagėt e emigracionit, me titullin “Shqiptari”, tė regjisorit Johanes Naber, ku Xhelilaj ėshtė dhe protagonist, e solli atė nė “Shooting Star”, duke qenė dhe aktori i parė shqiptar qė arrin kėtė sukses. U zhvillua edhe ceremonia e ndarjes sė ēmimeve “Shooting Star” pėr 10 aktorėt e rinj mė tė mirė europianė tė momentit. Tashmė me kėtė ēmim kėtyre aktorėve do t’u hapen dyer tė reja drejt kinemasė botėrore. Ky ėshtė dhe qėllimi i prezantimit tė tyre nė Festivalin e 61-tė nė Filmit nė Berlin. Nė njė intervistė pėr “Shooting Star” aktori shqiptar Nik Xhelilaj rrėfen rrugėn drejt suksesit dhe mundėsitė e reja nė rrugėn e vėshtirė tė kinemasė.

    Kush ėshtė…

    Emri im ėshtė Nik, por emri im i gjatė ėshtė Kreshnik Xhelilaj, nė fakt mbiemrin tim shumė vetė nuk e prononcojnė dot mirė, mbiemri im ėshtė Xhelilaj, thjesht pėr t’ua fiksuar. Vij nga Shqipėria dhe pėr herė tė parė prezantoj Shqipėrinė kėtu. U selektova me filmin “Shqiptari” pėr interpretimin e personazhit tė Arben Shehut. Ėshtė njė karakter qė mė solli fat dhe mė solli kėtu nė Shooting Star. Historia tregon pėr njė djalė i cili ka njė tė dashur nė fshat, por kushtet e familjes sė tij nuk janė tė mira, nuk janė tė pasur, dhe familja e vajzės kėrkojnė para pėr prikėn qė kjo dasmė tė bėhet.

    Gjithēka nisi…

    Qė tė tregohem i sinqertė shkova tek Akademia e Arteve sepse nuk mė duhej tė mėsoja matematikė apo fizikė, por atje do bėja vetėm monologė dhe poema. Nė fillim shkova se mė dukej e lezetshme pėr tė takuar njerėz tė rinj, por me kalimin e kohės nisi tė mė pėlqente e tė bėhej diēka mė serioze dhe tė isha mė i pėrgjegjshėm pėr zgjedhjen qė kisha bėrė. Isha me fat sepse qė nė vitin e parė tė shkollės u zgjodha nga njė producent shumė i njohur nė vendin tim, Pirro Milkani, pėr njė film autobiografik dhe pas atij filmi mendoj se gjithēka m’u bė e qartė pėr tė ardhmen time. U prezantova me magjinė e botės sė kinemasė. Qė aty vendosa qė unė duhet tė vazhdoja me kėtė profesion.

    Ēfarė do tė thotė gjithė kjo pėr ju?

    Kur mundohem tė futem nė rol, kam njė farė ankthi dhe bėhem nervoz. Nuk mendoj premierėn apo tapetin e kuq, por thjesht mundohem tė futem nė rol. Kur jam nė shesh xhirimi ēdo gjė mė emocionon. Ėshtė njė lodhje qė ka tė bėjė me ndėrtimin e diēkaje tė re, tė japėsh diēka nga vetja dhe tė marrėsh e kjo ėshtė diēka e rrallė qė nuk u ndodh shumė njerėzve.

    Tė jesh nė Shootin Star ėshtė…

    Ti takon njerėz tė rinj, kultura tė reja dhe mendėsi tė reja, por gjėja mė e bukur ėshtė se ēdo herė nuk ke njė ide fikse si ta bėsh kėtė punė, por ēdo herė ia fillon nga zeroja. Kjo mė emocionon.

    Shqiptari i parė nė Berlin  045
    Share this post on: reddit

    No Comment.


      Ora ėshtė 9/5/2024, 16:47