BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Eliza Hoxha: Pasioni im eshte fotografia!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫

    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    22072011

    Buzqeshje Eliza Hoxha: Pasioni im eshte fotografia!

    Mesazh nga LePuRuShJa

    Eliza Hoxha qe nga i gjithe publiku shqiptar njihet si kengetare, eshte edhe nje fotografe shume e zonja. Keto dite ajo eshte zgjedhur kryetare e Keshillit te Galerise se Arteve ne Kosove. E kontaktuar nga ne Eliza na shpjegoi me detaje rrugen e saj me fotografine, qe ndoshta mund t’ju duket e cuditshme, por eshte nje periudhe goxha e gjate e jetes se saj qe Eliza eshte marre me fotografine. E pyetur si e ka nisur rrugen e fotografise, kengetarja e njohur u pergjigj: “ per ata qe me njohin me shume nuk eshte nje risi. Kam punuar ne gazeten “Zeri ” nga 1993 deri ne 1999 si fotoreportere… po ashtu edhe ne zyren e fondacionit “Soros” ne Kosove midis 1998-2000…gjithashtu kam qene nga 2000- 2002 kordinatore e projekteve per te rinjte ne Galerine Kombetare te Kosoves”. Me pas ajo vazhdoi, “Fotografia sot per mua eshte vetem pasion dhe nuk e ushtroj rregullisht e as ne ndonje institucion…pavaresisht se kam qene pjese e shume ekspozitave kolektive te fotografise ne Galerine e Arteve te Kosoves, si ” Gjon Mili” “Salloni i nentorit” dhe te tjera…po ashtu kam pasur nje ekzpozite personale ne po te njejtin institucion ne vitin 2007. Behet fjale per projektin multimedial “Per ata qe s’jane” dedikuar personave te pagjetur nga lufta e fundit ne Kosove”. Duke pare gjithe kete rruge artistike te Eliza Hoxhes kuptojme se ajo, jo rastesisht qenka perzgjidhur si kryetare e Keshillit te Galerise se Arteve ne Kosove, atehere nuk na mbetet gje tjeter vetem t’i urojme shume suksese. Koha Jone
    Share this post on: reddit

    No Comment.

      Similar topics

      -

      Ora ėshtė 12/5/2024, 04:05