BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Toni Dovolani Shqiptari qe mesoi te vallezoje Xhenifer Lopezin!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫

    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    22072011

    Buzqeshje Toni Dovolani Shqiptari qe mesoi te vallezoje Xhenifer Lopezin!

    Mesazh nga LePuRuShJa

    Dritan (Toni) Dovolani ėshtė njėri nga koreografėt mė tė njohur nė botė pėr vallėzim klasik. Dy vite radhazi ka zėnė vendin e parė nė botė. Qe nėntė sezone shfaqet rregullisht nė emisionin “Dancing with the stars” (Vallėzim me yje), qė ėshtė mė i shikuari nė Amerikė. Nė filmin “Shall we Dance”, Toni ka qenė koreograf personal i aktorėve Riēard Gir dhe Xhenifer Lopez. Jeton prej dy dekadash nė Amerikė, por gjithmonė nė zemrėn e tij qėndron atdhedashuria pėr vendlindjen. Driton Dovolani ka lindur nė vitin 1973 nė Prishtinė. Babai i tij ishte me prejardhje nga Dibra e Madhe, ndėrsa nėna nga Kosova. Djaloshi qė po shkėlqen nė skenat botėrore pėr vallėzim klasik, hapat e parė i ka filluar nė moshėn tre vjeēare nė Prishtinė. “Kur isha tre vjeē u mora me vallėzim folklorik, pastaj vallėzim klasik, break dance e lloje tė tjera, qė ishin nė trend nė atė kohė. Kur shkova nė Amerikė isha 15 vjeē. Vitin e parė kam punuar pėr tė mbajtur familjen, ndėrsa nė moshėn 16-vjeēare u regjistrova nė shkollėn e vallėzimit “Fred Astaire Dance Academy”, tė cilėn e pėrfundova me sukses. Nė vitin 2005 fitova vendin e parė nė kampionatin botėror tė vallėzimit, ndėrsa nė vitin 2006 e mbrojta vendin e parė. Dy vjet radhazi jam shpallur kampion i botės pėr vallėzim. Tani jam anėtar i jurisė i kėsaj gare botėrore”, shtoi ai. Sukseset e tij nuk kanė fund. Toni merr pjesė nė filmin “Shall we Dance”, nė tė cilin ka qenė koreograf personal i aktorėve tė njohur botėrorė – Riēard Gir dhe Xhenifer Lopez.

    Pėr nėntė muaj rresht, aktorėt e Holivudit kanė qenė nėn “diktaturėn” e koreografit kosovar. Toni tregon pėrvojėn e tij me yjet e famshėm. “Nė fillim kisha pak droje, por pas 2-3 orėsh u bėmė tė barabartė. E vendosa kapelėn e mėsuesit dhe ata me shumė respekt u pėrmbaheshin rregullave tė mia. Riēard Gir ėshtė shumė i afėrt. Ai ėshtė mik i ngushtė imi, njohės i mirė i ēėshtjes sė Kosovės dhe njeriu i parė qė mė ka uruar Pavarėsinė. Po ashtu, edhe Xhenifer Lopezi ėshtė e mirė, punon shumė dhe ėshtė shumė profesionale nė punėn tė cilėn e bėn”, shtoi mjeshtri i vallėzimit modern.

    Pas njėzet vitesh, verės sė vitit tė kaluar, Driton Tovolani vizitoi pėr herė tė parė nė Kosovė. Nuk kishte dashur qė vizita e tij tė bėhej e zhurmshme, sepse dėshira e tij ishte t’i vizitonte tė gjitha vendet nė Kosovė dhe tė ēmallej me njerėzit ku e kaloi fėmijėrinė.

    Por, ai shkoi edhe pėr sė dyti nė Kosovė… “Kam shumė kujtime tė bukura nga Kosova. Kam shumė tė afėrm tė familjes sime. Kur vizitova Kosovėn m’u kėnaq shpirti. A ka kėnaqėsi mė tė madhe qė nė kufi, kufitari tė thotė: “Mirė se erdhe nė vendin tėnd!”. Kjo ka qenė ėndrra e popullit shqiptar dhe jam i lumtur qė edhe kėtė ėndėrr e realizuam”, ka thėnė Toni gjatė vizitės sė tij tė dytė nė Kosovė.

    Toni prej vitesh ėshtė aktiv nė serialin “Vallėzim me yje”, i cili xhirohet nė Hollivud, ndėrsa vazhdon tė jetė mė i shikuari nė Amerikė. Nė kėtė serial Toni shpeshherė ka treguar identitetin e tij kosovar, ku ėshtė prezantuar edhe me veshje kombėtare, me shqiponjė. “Nė ēdo sezon shfaqem nė ndonjė vallėzim me veshje kombėtare. Para se tė shfaqesha me kėto veshje nė serial, regjisorėt nuk dėshironin tė mė lejonin, por kur ua shpjegova se sa e rėndėsishme ėshtė pėr popullin tim qė tė paraqitem me kėtė veshje, thanė: “Bėj ēfarė tė duash”. Valltari kosovar ėshtė i martuar me njė princeshė, siē thotė ai, nga Dibra, me emrin Trėndelina. Ka tre fėmijė. Vajza e madhe, Luana, ndėrsa binjakėt – Adriani dhe Arjana. Vipat.info
    Share this post on: reddit

    No Comment.


      Ora ėshtė 8/5/2024, 17:28