BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Dhimiter Gjoka: “Profesioni i folėsit, i vėshtirė, por edhe mė i kėrkuari nė tregun viziv”

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Dhimiter Gjoka: “Profesioni i folėsit, i vėshtirė, por edhe mė i kėrkuari nė tregun viziv”

    Mesazh nga LePuRuShJa 3/2/2012, 07:32

    Dhimiter Gjoka: “Profesioni i folėsit, i vėshtirė, por edhe mė i kėrkuari nė tregun viziv” 0931


    I qetė, i dashur, i respektueshėm, korrekt, kėrkues, kėto janė cilėsitė e folėsit tė talentuar Dhimitėr Gjoka. Pėr mėse 30 vjet folės, ai mbetet nė “tregun televiziv”, nė kėtė profesion, ende mė i kėrkuari. Por dhe pse e ka kėtė supermaci, ai nuk e shpreh, por ecėn gjithmonė nė kėrkim tė tė rejave nė profesionin e vėshtirė tė folėsit.

    Ndėr moderatorėt e festivaleve kam parė dhe emrin tuaj. Cilėt Festivale tė Kėngės nė RTSH keni moderuar?

    Unė kam moderuar Festivalin e 19-tė dhe Festivalin e 21-tė tė Kėngės sė Lehtė nė RTSH. Kanė qenė dy festivale qė pėr mua kanė ngelur njė kujtim i bukur dhe i pazėvendėsueshėm.

    Me kė ke moderuar nė kėta dy festivale tė rėndėsishėm?

    Nė Festivalin e 19-tė moderova sė bashku me Silvana Braēen dhe nė atė tė 21-in me Dhurata Kasmin, qė ka luajtur filmin “Dora e ngrohtė”.

    Me kė nga kėto tė dyja je ndjerė mė mirė?

    Nuk dua tė them pėr tė bėrė qefin njėrės apo tjetrės, por dua tė jem korrekt me veten dhe me lexuesin, me tė dyja jam ndjerė shumė mirė. Dihet se ēfarė fryme ka sjellė Silvana Braēe nė RTSH, po ashtu dihet personaliteti i Dhurata Kasmit. Me tė dyja, pra, jam ndjerė i kompletuar dhe shumė komod. Kam qenė me dy femra intelektuale tejet tė plotėsuara, shumė tė zgjuara. Kanė qenė dy eksperienca shumė tė bukura tė jetės sime artiske.

    U ndodhėt nė ndonjė moment bosh?

    Aspak. Ēdo gjė kaloi nė formė perfekte. Ēdo gjė kaloi shumė mirė. Bėmė njė pėrgatitje dinjitoze pėr ditė tė tėra. Tė dyja koleget folėn shumė rrjedhshėm, nė mėnyrė perfekte.

    Ēfarė tė veēante ka njė folės i lajmeve me njė moderator festivali?

    Ka shumė tė pėrbashkėta, por ka dhe tė veēanta. Kryesorja e tė veēantave, ėshtė se ke para njė publik tė zgjedhur, tė drejtpėrdrejtė dhe jo nėpėrmjet ekranit. Ēdo gabim ėshtė i pafalshėm, pasi ndiqet nga tė gjithė (apo mė mirė ndiqej), pasi nė atė kohė nuk kishte televizione tė tjerė, dhe gjithė shqiptarėt aty i kishin sytė. Gabimi mė i vogėl tė nxirrte jashtė loje. Njė moderim i tillė do njė veshje perfekte, tė folur elokuent, dialog me partneren nė unison, lėvizje tė matura, mos teprime. Kėto janė tė evituara nė televizion, pasi si folės i lajmeve je statik, pa lėvizje.

    Pra si folės je pak mė komod se moderator?

    Po. Nė moderime tė tilla tė vihet re dhe qimja. Ēdo gjė duhet tė jetė nė perfeksion. Por tė dyja kanė rėndėsinė nė llojin e vet. Moderator duhet tė jesh edhe pak aktrues.

    Si ndihet tek “AS” Gjoka?

    I vlerėsuar, i respektuar. Tashmė “AS”, me njė format krejt tė ri, ėshtė futur nė tregun e mediave vizive me shumė ambicie, profesionalizėm, korrektėsi, largpamėsi. Nė ēdo ambient, teknikė, aparaturė, ėshtė modernizuar si asnjė televizion tjetėr. Po bėn njė garim spektakolar qė ndihet nė audiencė. Pėr ēdo ditė fiton teleshikues tė rinj brenda dhe jashtė atdheut. “AS” ka njė startim perfekt qė tė gjithė e shohim nė ngjitje me modesti, por me ambicie profesionale….

    Pse hoqėt dorė nga regjisura dhe ju afruat profesionit tė folėsit?

    Ka disa arsye. Por duhet tė sqaroj se unė nuk kam hequr dorė nga profesioni i regjisorit. Gjithmonė kėrkoj nė kėtė profesion dhe herė pas here realizoj dhe ndonjė film dokumentar. Profesioni i folėsit ėshtė mė i vėshtirė, por dhe mė i kėrkuari nė treg. Pak folės ka nė Shqipėri, ndėrsa regjisorė ka shumė. Ėshtė njė profesion qė tė lidh me publikun ēdo ditė dhe mes tyre ndihesh mirė kur nė rrugė tė pėrshėndesin.

    Cili ėshtė sekreti i freskisė sė Gjokės?

    Jeta e rregullt familjare, ushqim i mirė, i patepruar, shoqėri e zgjedhur, pushime nė det, mos teprim nė asgjė tė dėmshme. Por, mbi tė gjitha, ambienti i ngrohtė familjar.

    Djali juaj do ndjekė rrugėn e babait?

    Jo. Djali im ka qejf sportin. Dėshira e tij ėshtė tė bėhet gazetar sportiv. Ėshtė nė hapat e para, por qė shoh qė ėshtė shumė kėmbėngulės. Pra, ka njė rrugė tė pėrafėrm. Mendoj se zgjedhja e tij ėshtė e mirė.

    Pushimet verore besoj se i bėni nė Himarė?

    E padiskutueshme. Himarėn se ndėrroj me asnjė vend nė botė. Himara ėshtė mbretėresha e plazhit. Kush nuk e ka parė vetėm tė shkojė njėherė dhe nuk do t’i shqitet nga mendja. Aty dhe qielli dhe deti janė aq tė kaltėr sa tė duken pikturė dhe jo ajėr dhe ujė. Zoti e ka bekuar pa rezerva kėtė vend!…

    Veshja juaj, gjithmonė korrekte. Keni ndonjė firmė rrobash qė parapėlqeni?

    Unė blej ēdo rrobė qė mė pėlqen. Le tė mos jetė e firmės apo mund tė jetė dhe firmato. Mjafton qė mua tė mė pėlqejė. Ndihem mirė me ēdo rrobė qė mė vjen pėr shtat.

    I keni qejf lėvizjet?

    Sigurisht. Ēdo njeri i do lėvizjet. Por e kam hequr atė interesin e fillimit. Mė shumė mė pėlqen tė shkojė nė Himarė se nė njė vend tjetėr. E kam shuar kuriozitetin pėr shumė vende.

    Albert Zholi Gazeta Telegraf

      Ora ėshtė 19/5/2024, 19:14