BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Rozana Radi: “Tė dija se ku doja tė jetoja, tani do tė isha martuar me Kreshėn”

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Rozana Radi: “Tė dija se ku doja tė jetoja, tani do tė isha martuar me Kreshėn”

    Mesazh nga LePuRuShJa 14/5/2012, 15:41

    Rozana Radi: “Tė dija se ku doja tė jetoja, tani do tė isha martuar me Kreshėn” 000033

    I kishte humbur vėmendjes mediatike, por sė fundmi kėngėtar ja Rozana Radi i ėshtė rikthyer rrugėve tė Tiranės dhe jo vetėm atyre, por edhe projekteve muzikore siē janė dy klipet e saj tė cilėt pritet tė lanēohen kėto ditė.


    Prej kohėsh jeni shfaqur shumė pak nė media. Ēfarė ka ndodhur?

    Ēdo artist ka nevojė pėr njė periudhė pushimi. Pastaj u largova nga Shqipėria pėr tė qėndruar nė Kosovė. Dhe jetesa atje mė ka ndihmuar tė mos jem nė gojėn e gazetarėve apo paparacėve.

    Si po shkon lidhja me Kreshėn?

    Shumė mirė. Ju ndryshe nga shumė ēifte tė famshmish keni karriera individuale. Ndėrkohė, ēifte tė tjerė e pėrdorin lidhje pėr tė krijuar mė shumė popullaritet.

    Pėrse keni vendosur qė lidhjen tė mos e shfrytėzoni dhe nė planin profesional?

    Nė kemi pasur karriera individuale para se tė lidheshim. Secili prej nesh kishte projektet e veta dhe ne kemi vazhduar me kėto projekte edhe pas lidhjes. Nuk kemi ndryshuar asgjė nga planet profesionale pėr hir tė lidhjes as nuk jemi pėrpjekur ta shfrytėzojmė artistikisht faktin qė jemi bashkė. Mbi tė gjitha ne nuk na bėri tė famshėm lidhja, nuk kemi nevojė tė arrijmė tė kėrkojmė famė duke e shfrytėzuar kėtė fakt.Vėrtet jemi ēift por secili bėn punėn e vet dhe ne jemi tė kėnaqur me kėtė lloj marrėdhėnieje ku secili ka dhe bėn punėn e vet.

    Si ėshtė bashkėjetesa?

    Bashkėjetesa ėshtė e mirė, por nė tė vėrtetė nuk ka ndryshuar ndonjė gjė tė rėndėsishme nė jetėn tim. Unė vazhdoj tė kem tė njėjtėt miq, tė shoqėrohem me ta, tė kem koncerte, tė bėj tekste, tė realizoj kėngė, tė gatuaj. Ah po tani kam filluar tė gatuaj pėr dy vetė ( qesh). Ndoshta ky ėshtė njė nga ato qė mund tė quhen ndryshime qė kanė ardhur me bashkėjetesėn.

    Ke zbuluar ndonjė gjė tė re te Kresha gjatė bashkėjetesės?

    Nuk ėshtė aq punėtor sa mė dukej nė fillim, ėshtė edhe mė shumė. Kresha ėshtė njė person qė i dedikohet muzikės 100%. Kurrė nuk do ta kisha besuar qė njė tip si ai mund tė mbyllej 24 orė nė studio dhe ti pėrkushtohet vetėm muzikės. Kresha i krijon vetė tekstet e veta, krijon pėr artistė tė tjerė, ndėrhyn nė vijėn melodike tė njė kėngė. Me pak fjalė ėshtė njė nga artistėt mė punėtorė qė kam pasur rastin tė njoh, jo mė kot karriera e tij ėshtė kaq e suksesshme. Kėshilloheni pėr punėt tuaja? Po, normalisht unė i kėrkoj mendime dhe mė ka dhėnė shumė ide. Ėshtė njė njeri plot ide dhe tepėr i vlefshėm pėr tė pasur njė mendim tė pjekur profesional.

    Kur ka pasur ndonjė rast konkret kur tė ka ndihmuar me ndonjė ide?

    Pėrveē Adrian Hilės i cili ėshtė kompozitori me tė cilin unė bashkėpunoj, Kresha ėshtė personi i dytė qė dėgjoj kur bėhet fjalė pėr tė pėrzgjedhur stilin e kėngės. Shpesh mė thotė “duhet tė eksperimentosh me kėtė stil se tė pėrshtatet mė shumė” dhe si rezultat ka pasur gjithmonė tė drejtė. Po konkurrencė keni me njėri tjetrin? Absolutisht jo. Lėvrojmė rryma tė kundėrta. Kresha ėshtė Kresh dhe unė nuk kam shansin ta konkurroj nė stilin e vet. Nė zhanrin e tij ai mbetet i pakonkurueshėm.

    Kresha ka dhe shumė fanse femra, bėhesh xheloze?


    Nėse do tė kisha arsye tė bėhesha xheloze, sepse ai nuk mė ka dhėnė kurrė shkas. Nė raport me mua ai ka qenė gjithmonė shumė korrekt dhe duke qenė i tillė kam krijuar njė besim absolute te ai.

    Thuhet se familjarėt e Kreshės ju konsiderojnė si nuse. Si janė raportet nusevjehėrr?

    Ne nuk jemi as tė fejuar as tė martuar, por ėshtė e vėrtetė qė kam raporte tė mira me familjen e Kreshės, ka dy prindėr tė shkolluar, tė kulturuar dhe jam e lumtur qė mė kanė hapur derėn e shtėpisė. Kam marrėdhėnie shumė tė mira me ta.

    Prej katėr muajsh thuajse ke jetuar vetėm nė Kosovė. Tė ka munguar Tirana gjatė kėsaj kohe?

    Mė ka munguar familja, motra, fėmijėt e motrės, por megjithatė kam pasur mundėsi tė rikthehem herė pas here e ti takoj. Thuhet qė u zhvendose pėrfundimisht nė Kosovė… Jo, unė nė Kosovė shkoj e vij shpesh, por Tiranėn nuk ma zėvendėson qytet tjetėr. Kėtu kam shtėpinė, tė afėrmit, miqtė, nuk mund ta braktisja kurrė.

    Por nėse do tė martoheshit me Kreshėn ku do tė jetonit?

    Nėse do tė dija ku tė jetoja atėherė do tė martohesha, por nuk di ti pėrgjigjem sė parės ndaj nuk kam ēfarė tė them as pėr tė dytėn.

    Momentalisht me ēfarė projektesh jeni marrė?

    Gjatė kėsaj kohe kam punuar me shumė artistė, tė cilėve u kam krijuar tekstet e kėngėve. Janė shumė artistė por dua tė pėrmend vetėm disa si Ermal Fejzullahu, Sabri Fejzullahu, Aurela Gacce, Kejsi Tola etj. Momentalisht kam xhiruar dy klipe njė me “Aragona band” i cili pritet tė publikohet nė datėn 16 maj. Pėr realizimin e kėtij klipi kam punuar me “Sync Creative”, kėnga ėshtė njė kompozim i Kico, kompozitori i kėngės “lej fleshat” tė kėnduar nga Kresha. Pastaj do tė lanēoj me klip kėngėn “Mė nuk jemi” me bashkėpunim me Ramadan Krasniqin. Mė pas do tė angazhohem si ēdo vit nė Maratonės e Kėngės Popullore. Kėtė vit nė Maratonė do tė vij me njė kėngė tė njohur tė cilėn dėshiroj ta lė akoma surprizė. Gjatė muajve tė verės do tė vij edhe me njė bashk ė p u n i m tjetėr me Lyrical Son. Shumė shpejt do tė sjell klipin e kėngės “Femėr”, pra kėtė verė do tė lanēoj tre ose katėr klipe.

    Pse shumė?

    Sepse jam nė pritje tė pėrfundimit albumit dhe dua ti paraprij albumit. Dua qė njerėzit t’i dėgjojnė sa mė shumė kėngėt qė tė jenė tė pėrgatitur pėrse duhet ta blejnė albumin.

      Ora ėshtė 7/5/2024, 23:37