BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Ndikimi i kalciumit nė zemrėn e femrave!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Ndikimi i kalciumit nė zemrėn e femrave!

    Mesazh nga LePuRuShJa 23/2/2013, 20:03

     Ndikimi i kalciumit nė zemrėn e femrave! 961ec4c1-91c7-4d88-8156-55564c0e1fde---0-

    Femrat te cilat kane nivel me te larte te kalciumit ne organizėm, kane rrezik dy here me te madh nga pėsimi i sėmundjeve te zemrės ne krahasim me ato te cilat kane nivel normal.

    Ne studimin e ri, te cilin e kane bere studiuesit nga Universiteti i Upsales ne Suedi, theksohet se si konsumimi shtese i kalciumit mund ta dėmtojė me shume organizmin sesa t'i beje mire atij, sidomos ne rastin e "mbidozės".

    Qindra mijėra femra te moshave mbi 50 vjeē, konsumojnė kalcium shtese ne mėnyrė qe ta parandalojnė paraqitjen e osteoporozės ose dobėsimit te eshtrave. Por, studimi i ri zbulon se femrat qe konsumojnė sasi dyfish me te larta sesa ajo e rekomanduara, kane rrezik me te madh nga vdekja si rezultat i sėmundjeve kardiovaskulare.

    Ne studim kane marre pjese 61.443 femra te moshave prej 50 vjeē e me shume, ndėrsa gjendja e tyre ėshtė ndjekur gjate 19 vjetėve. Rezultatet kane zbuluar se gjate 19 vjetėve te fundit, 17 pėr qind e femrave qe kane marre pjese ne studim kane vdekur: 32 pėr qind nga sėmundjet kardiovaskulare, 16 pėr qind nga sėmundjet e zemrės dhe 8 pėr qind nga sulmi ne tru.

      Ora ėshtė 20/5/2024, 03:56