<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19030
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Kualifikohet Vllaznia

Mesazh nga Albatros 11/7/2009, 14:04

Kualifikohet Vllaznia Vllaznia-490x320

Vllaznia e Shkodrės ėshtė kualifikuar pėr nė rrethin e dytė tė kualifikimeve pėr Europen League (Ish Kupėn UEFA). Shkodranėve u ka mjaftuar edhe barazimi 1:1 pėrballė ekipit irlandez Sligo Rovers pėr ta siguruar kalimin nė rrethin e dytė, pasi nė Irlandė kishin fituar 2:1.

Shtubina kaloi shkodranėt nė epėrsi tre minuta pa pėrfunduar pjesa e parė, derisa nė minutėn e 79-tė sulmuesi Vioresin Sinani u ndėshkua me karton tė kuq. Ndėrsa gjashtė minuta mė vonė irlandezėt barazuan nėpėrmjet Keane, por kjo nuk u ka mjaftuar qė t’i eliminojnė kuq e kaltrit.

Nė rrethin e dytė tė Europen League, Vllaznia pėr kundėrshtar do ta ketė skuadrėn austriake Rapid Viena.

Ndėrsa skuadra tjetėr shqiptare Dinamo nga Tirana ka qenė afėr tė bėjė befasi. Ata mposhtėn ekipin e FC Lahti 2:0, mirėpo pėr njė gol nuk arritėn tė kualifikohen nė rrethin e dytė tė Europen League, pasi nė Finlandė kishin pėsuar me rezultat tė thellė 4:1.

Dy golat pėr ekipin tiranas i realizoi Diop. Ai fillimisht shėnoi nė minutėn e 13-tė, derisa golin e dytė e realizoi 20 minuta pa pėrfunduar takimi.

Edhe skuadrėn tetovare Renova vetėm njė gol e ka ndarė nga kualifikimi nė rrethin e dytė tė Europen League. Ata barazuan 1:1 nė shtėpi pėrballė ekipit bjellorus Dinamo Minsk. Tė parėt qė kaluan nė epėrsi ishin tetovarėt me golin e Ibrahimit, i cili e shėnoi nė minutėn e 12-tė

Mirėpo, shpresat e tetovarėve pėr njė kualifikim tė mundshėm ia shoi Kislyak, i cili nė minutėn e 38-tė shėnoi gol nga pika e bardhė.

Nė anėn tjetėr, edhe Buduēnosti i Fatos Beqirjat ėshtė eliminuar nga garat evropiane. Edhe pse malazezėt shėnuan fitore minimale 1:0 pėrballė Polonia Warsaves, ata nuk arritėn tė kualifikohen pasi nė Podgoricė ishin mposhtur me rezultat 2:0.