BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

2 posters

    Mos hapni mesazhet e panjohura,dikush mund t'u filmojė!

    Dino
    Dino
    ViP Nė B'SH ☆
    ☆ ViP Nė B'SH ☆


    <b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/01/2010
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 4951
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 11415
    <b>Votat</b> Votat : 95
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : ''Beju te tjereve,ate qe te tjeret do deshiroje te benin per ty....!

    Buzqeshje Mos hapni mesazhet e panjohura,dikush mund t'u filmojė!

    Mesazh nga Dino 3/7/2010, 01:25

    Mos hapni mesazhet e panjohura,dikush mund t'u filmojė! Laptop_351_355Internet,argėtim,krijim shoqėrie,miqėsi e re,informacion,publicitet ,por edhe rrezik i madh ėshtė interneti nė ditėt e sotme.


    Kujdes tepėr tė veēantė duhet tė kemi nė hapjen e mesazheve qė nuk i njohim.
    Nė shumė raste rrezikoheni qė dikush tė ketė hyrė nė kompiuterin tuaj dhe madje t’u ketė filmuar me kamerėn tuaj.


    Nė kėtė temė kaq delikate ėshtė ndalur DW me njė nga matemikanėt mė tė mėdhenjė,z. Charlie Miller i cili tregon hap pas hapi si spiunazhin nėpėrmjet internetit.
    Mesi i qershorit nė Talin tė Estonisė. Charlie Miller para publikut nė kuadėr tė njė konference pėr temėn "Cyber Conflict". Miller nuk ėshtė vetėm doktor i shkencave matematikore. Ai ėshtė edhe ekspert pėr sigurinė e kompjuterėve dhe mbahet si njė ndėr dhjetė hackerėt mė tė mirė tė botės. Ēfarė kishte bėrė ky burrė i dobėt pak i zbehtė, ne mesin e tė tridhjetave?

    “Kam dėrguar njė e-mail. Dhe ky e-mail vinte, pėr aq sa ti mund tė kuptoje, nga dikush, tė cilit ti i ke besuar. Dhe nė kėtė mail ishte njė link. Dhe ti e ke klikuar. Dhe pėr aq sa mund tė shihje, ky link tė ka ēuar nė njė faqe, sė cilės edhe i ke besuar. Web-Browser funksionoi, ashtu siē e prisje. Dhe para se tė merrje vesh gjė, ishe nė faqen, qė mendoje se doje tė vizitoje. Gjithēka dukej normale. Dhe pėr aq sa ishe nė gjendje tė kuptoje ti, nuk kishte ndodhur asgjė. Por ajo qė ka ndodhur: ėshtė se ka njė problem me Web-Browser, njė vend tė pasigurtė dhe atė unė e kam shfrytėzuar. Kam lėshuar njė program, kam depertuar nė kompjuter dhe isha nė gjendje tė bėja ēfarė tė doja. Unė mund tė hyja nė e-mailet e tua, unė kam bėrė njė fotografi me kamerėn tėnde nė kompjuterin tėnd."

    “I hacked you“

    Miller ka shfrytėzuar njė "Zero-Day exploit", njė teknike e re sulmi, kundėr sė cilės deri tani nuk ekziston asnjė mbrojtje. Teknika kompjuterike ėshtė shumė komplekse. Prandaj kodet e programeve tė sofwareve tė zakonshėm nė shitje kanė gabime. Gabime, qė zbulohen dhe shfrytėzohen. Mesatarisht, thotė matematicieni Miller, zgjat 358 ditė derisa njė gabim i tillė tė hiqet. Kėto boshlleqe tė sigurisė shfrytėzohen. Nga kriminelėt, spiunėt, terroristėt nė internet. Ministri i brendshėm gjerman Thomas de Maizičre nė prezantimin e raportit pėr mbrojtjen e kushtetutės me 21 qershor shprehu shqetėsimin pėr spiunazhin nė internet.
    “Rritja e spiunazhit shpjegohet nė rradhė tė parė me rritjen e shkėmbimit tė tė dhėnave, sidomos pėrmes internetit. Prandaj shtohet jashtė mase rreziku qė tė spiunohesh. Prandaj disa shtete po ndėrmarrin fushata sqarimi pėr internetin. "
    Me sigurinė e sistemeve kompjuterike merret prej dy dekadash edhe Mikko Hyponen. Finlandezi punon pėr sipėrmarrjen e sigurimeve F-Secure. Ai ėshtė i specializuar nė fushėn e Malware: Programe dėmtuese, tė cilat futen fshehurazi pėrmes internetit nė kompjuter. Kėto tė ashtuquajtur „Trojanė“ i mundėsojnė sulmuesit, qė ta drejtojė kompjuterin nga larg.
    „Kishim rastin e njė kontraktuesi ushtarak nga Anglia. Ishte njė rast prej miliona dollarėsh. Laptopi personal i drejtorit tė sektorit tė hulumtimeve ishte i infektuar 18 muaj rresht . Pėr njė vit e gjysėm informacionet kanė shkuar nė kėtė mėnyrė nė njė IP adresė nė Tajvan."

    Hypponen: nė dhjetė vitet e fundit tė teknologjisė informatike ka ndryshime.
    “I pari ishte kalimi nga amatorėt, piratėt e internetit, qė e bėnin kėtė gjė nga dėshira dhe lavdia, tek kriminaliteti i organizar, ku ėshtė fjala pėr para. Dhe tani kemi kėtė kalim tė ri. Qė do tė thotė se ne tani kemi edhe spiunazhin kriminel online, lufta zhvillohet online, apo sė paku me sulme tė llojeve tė ndryshme."
    Kėtė drejtim e thekson edhe Nart Villeneuve. Eksperti kanadez ka zbuluar ndėrkohė dy rrjete spiunazhi nė internet, gjurmėt e tė cilėve tė ēojnė nė Kinė.
    „Njėra nga temat, me tė cilat jam marrė, ishte lidhja e mundshme ndėrmjet cyber kriminalitetit dhe cyber spiunazhit. Dhe pėrshtypja ime ėshtė se kufinjtė ndėrmjet dy fushave shkrihen. Dhe shohim mjete dhe infrastruktura, qė janė tipike pėr cyber-kriminalitetin. Kėtu e kam fjalėn pėr vjedhjen e numrave tė kartave tė kreditit, tė tė dhėnave bankare, qė shfrytėzohen pastaj pėr sulme, qė kanė pamjen e spiunazhit. Me njė synim krejtėsisht tė qartė, ku informacioni i vjedhur vjen nga dokumente shumė sensibėl."Nga Deusche Welle
    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Re: Mos hapni mesazhet e panjohura,dikush mund t'u filmojė!

    Mesazh nga LePuRuShJa 3/7/2010, 01:46

    Hmmmmm Mos hapni mesazhet e panjohura,dikush mund t'u filmojė! 934670 E drejtė kjo

      Ora ėshtė 27/4/2024, 10:04