BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

2 posters

    Tema Dashurie

    avatar
    Kleandra
    ♫ Anėtar/e ♫
    ♫ Anėtar/e ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 24/11/2009
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 3302
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 6931
    <b>Votat</b> Votat : 33

    Buzqeshje Tema Dashurie

    Mesazh nga Kleandra 20/10/2010, 20:48

    Provoj
    Zerma lendohet keq kur deshton dhe ne dashuri....Po c'te besh tjeter pos te pranosh ate qe ka arrdhur nga Zoti.
    Njoh dy njerez qe po dashurohen qmendurisht ! Dhe dua te flas per ata.
    Eshte nje vajz qe me te vertet ka vuajt gjate gjithe jetes se saj, dhe nje djal qe e dashuron marrezisht vajzen dhe eshte ne gjendje te jap dhe jeten per te.
    Te them drejten nuk kame pare asi dashurie. Me vie gjynah nga ata qe s'dijn se qeshtu dashuria, dhe se e keqperdorin njeriun qe e duan.
    Duhen shume, duhen por si duket do kene nje deshtim ne dashuri, dhe me dhimbsen per bese.I dua njerezit qe kane dashuri te madhe dhe se e mendojn jeten vetem dhe vetem prane njeri tjetrit.
    Vajza ka nje shanse qe te shkollohet ne SHBA kurse djali eshte duke bere shkollimin ne kryeqytetin tone Prishtine.
    Ajo nuk ka deshire te le njeriun qe e don ketu por familjen e ka te varfur dhe mbasi e ka nje shans nga te tjeret te kryej shkollimin ajo ka mbetur pa zgjedhje tjeter vetem te shkoj atje.
    Kurse aj djali ska deshire, sepse aj edin se pa vajzen as frym smund te merr eleje te perfundojn nje dashuri te madhe kaq shpejt.Aj eshte i pasur por jo aq sa te shkoj ne SHBA mbas vajzes qe do, por thot se mund te siguroj shkollimin ne Prishtin rri ketu mos me le por ajo eshte e detyrume disi te shkoj, sepse edi se familja vet s'do pranonin ti paguhet shkollimin nga nje i dashur i saj bile i dashur qe familja po e kundershtonin.Pse vetem pse vajza eshte e qytetit e djali ka prejarrdhje nga fshati.
    Mos o njerez mos se gjyna, cdo njeri ka drejt te dashurohet qoft fshatar qoft qytetar, qoft mysliman e qoft katolik, po qka ka lidhje shpirt mbajn.
    I njeti Zot na ka kriju bre, po qka ka faj djali ose vajza , vetem pse duhen shume jane fajtor apo?
    Ata qe ndalojn nje dashuri vriten ose ne kete jet ose ne jeten tjeter, prandaj mos i dilni kunder femijeve te juaj pse miqeve apo shoqeris po lejoni te dashurohen ashtu si duan, se paraja vjen e shkon, kurse lumturin shume veshtir mundesh me gjet, njeriun qe te don me gjithe qenien e tij shume veshtir eshte me gjet.
    PO nga zemra po ju flas o njerez lejoni qe dashuria ta pushtoj boten, lejoni qe endrrat e atyre te rinjeve le te rrealizohen, si gjithe te tjeret edhe ata lumturin e meritojn.
    Lejoni qe dashuria tyre te zgjas me shekuj e mos e perfundoni vetem ne 1 vite.
    Ata duhen , shpresoi me gjithe zemer se s'do ti ndaj kushe.Vajza shpresoi te mos mbetet pa shkollim, pa familje, ose pa te dashurin, familja saj shpresoi pajtohen me te dhe mendimet e saja i perkrahin, njekohesisht shpresoi djali qetsohet dhe dashuria e tij e perjetshme i vazhdon te mbetet e pavdekshme.
    Dashuria,le ta pushtoj boten. Ata duhen, mos ju ndalni kete.

    Autori i kesaj historie eshte vajze me ermin Bruna
    avatar
    Kleandra
    ♫ Anėtar/e ♫
    ♫ Anėtar/e ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 24/11/2009
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 3302
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 6931
    <b>Votat</b> Votat : 33

    Buzqeshje Re: Tema Dashurie

    Mesazh nga Kleandra 20/10/2010, 20:49

    Arsyeja qė unė kam jetuar ishe ti. Arsyeja qė unė vuaj je ti. “Kujdes nė dashuri”, kėtė fjalė shpesh e thoje ti. Nuk jam nė gjendje qė tė pėrulem e as tė shkruaj pėr dashurinė time tė madhe por vuajtja, dhe vuajtja u bė forcė fizike, e jo kurrė forcė shpirtėrore. Ti je ende shpresa e jetės time, e mė shumė se qdo gjė tjetėr tė dėshiroj nė kėtė botė. Kujtimet e mira tani mė mundojnė, e mė mundojnė pa ty.
    Sa isha I lumtur kur e pėrjetova pėrqafimin tėnd. Ti mė dhurove dashurinė...e unė ende vazhdova me stilin tim tė vjetėr...Ti bėre shumėqka pėr mua qė tė jem i lumtur
    Ti je kujtesa e veqantė e jetės dhe zemrės time dhe shpresoj e do tė luftoj, qė tė jesh gjithmonė. Tani i kam dy dėshira: t’mė kthehesh ose tė harroj. Dhe, atėherė le tė filloi jeta ime e re, qė sot. Nuk dua qė dikush t’a shijoi dashurin time tė humbur, sepse tė dua mė shumė se vetveten. E di se ti je e mėshirueshme dhe tė lutem, kur unė vdes eja tė m’i mbyllėsh sytė sepse vetėm atėherė do t’a ndiej veten tė gjallė.
    Nė fillim, atėherė kur fillova t’i njoh aftėsit e tua, kėrkoja forcė qė tė dashuroj me shpirtė, por kisha frikė, megjithatė ti mė ngrite lartė, kėrkove kėshilla nga unė, qdo ditė mė futje nė testimin tėnd, e unė isha i befasuar me idetė e tua, por nuk e di pse u largove nė atė fillim kur tė dashurova me tėrė qenien time njerėzore, e ti fillove me provokime e keqkuptime vazhdimisht. Mė pyetje pėr aventurat e mia, e unė sot kėrkoj nga ti t’i kujtosh ditėt e lumtura kur nė mes nesh kishte gjithnjė dashuri. Tani jam i mbyllur krejtė nė vetmi, kėndoj, shkruaj, e kujtoj o shpirtė pėr ty. E sot nė rrugė kur tė takoj, bėhesh sikur “nuk tė shoh”. A nuk ndien dhimbje pėr mua qė po bredhi rrugėve i vetmuar. Kėrkoj shpresė nga Ti ose shpresėn dhe jetėn tė m’a shuash, por PSE?
    Ti e don shiun, por e dua edhe unė atė ditė me shi...por dua t’a harroj sepse ti mė mungon e kujtimi zgjatė gjithmonė dhe rastėsisht tė kam takuar (internet)...i folėm dy-tri fjalė, ti mė pėrshėndete dhe dhe qe ateher filloi dashuria jone, mė bėre tė ndiej dridhje tė lehta nėpėr tėrė trupin tim. Kur ti mė folje pėr tė ardhmen, nė zemrėn time ndieja ngrohtėsin e flakės qė u ndizte, por qė shumė shpejtė u shua, atė e ndiej edhe nė kėtė natė nė vetmi qė u mundova tė harroj me tėrė forcėn por sikur ti pėrsėri mė pėshpėritje, prit, prit, prit...!!!
    Tė faleminderit pėr atė gjysmė premtimi...por ku mbeti sot! Tė faleminderit pėr buzėqeshjet e tua, pėr atė kohė qė e kalove me mua, por megjithatė ne kemi mėsuar shumė nga njėri-tjetri, por tė lutem kujto ato ditė kur e kalonim tėrė ditėn sė bashku. Kujto ato netė kur ne vetmin e netėve tė pafunda shkruaja kėngė pėr ty, pėr ty o engjulli im qė tė doja dhe mė doje. Tė dua! Po ti, a mė don? Nuk e di?
    Dua tė takoj, t’i shpjegoj tė gjitha, por shkon gjatė dhe nuk mundem dhe ndoshta pjesėn mė kryesore nuk mund t’a them. Ti je e vetmja oazė qė theje atė horizont vuajtjesh, ishte ti i vetmi zhgėnjim qė unė gjeta ngushėllim, e sot po mbizotėron e kaluara jonė, unė nuk mundem tė jem i vetpėrmbajtur dhe do t’i lejojė vetes t’a thyej kufirin e imagjinuar...dhe aty do t’a gjejė veten.
    Por mė nė fund duhet tė pajtohem me realitetin sa tė hidhur aq edhe tė rėndė, edhe pse jemi afėr e ndodhemi largė. Ne gusht do te shkojė nė Amerikė, nėse deri atėhere nuk ndodhė asgjė qė une tė ndėrroj mendjen, ngase tani jam dėshpruar shumė nė kėtė jetė, jeta ime pa ty nuk ka vlerė, tė lutem mendo edhe njėher pėr tė gjitha dhe besoj qė do tė kuptosh realitetin, e realiteti ėshtė se une tė dua me gjith zemėr, ti je dashuria e jetės sime, ne jemi tė lindur pėr njėri tjetrin, hapi syte dhe do tė shikosh se unė nuk jam I tillė siq mendojn ata njerėz qė na kanė ndarė, ta kam dėshmuar kėtė nė tė gjitha mėnyrat e mundshme dhe do ta dėshmoj sėrish, por ti e di kėtė vet mė sė miri, ti mė njeh mė sė miri nė kėtė botė, ohh…une mund tė tė bėj tė lumtur nė kėtė jetė vogėlushe, do tė bėjė gjithqka vetėm qė ti tė jesh e lumtur pranė meje.
    Do tė jem engjulli yt mbrojtės, do tė jem heroi yt, do tė jem dashuria jote pėrgjithmon.
    Do tė shkojė ne Amerikė, qė tė provoj fatin tim, dua qė tė tejkaloj kėtė dėshprim gjigant qė mė ka kaplur nė kėtė vend, dua qė tė arrij diqka nė kėtė jetė, dhe shpresa e vetme qė mė mban gjallė ne kėtė jetė dhe qė mė detyron tė vazhdojė je ti dashuria ime, do tė luftojė pėr ty pėrgjithmon, nuk kam frikė as nga vdekja….
    Kėshtu qė pa marrė parasysh veprimet e mia une gjithmon e lė dashurinė nė njė anė dhe jetėn e pėrditshme nė anėn tjetėr, por dashuria ėshtė gjithmon nė plan tė parė.
    Do tė kthehem pėr ty vogėlushja ime, do tė kthehem qė tė jesh e imja pėrgjithmon, nėse ende tė kujtohet kjo ka qenė ėndrra jonė e pėrbashkėt pėr tė cilėn ėndėrronim qdo natė, e unė do ta bėjė kėtė ėndėrr realitet ngase tė dua o ylli im.
    Koha po kalon, e ti ende mė mungon, por do tė vijė koha jonė, mos ki frikė, ngase dashuria e vėrtet gjithmon fiton qdo luftė, dhe gjėja qė mė mundon mė sė shumti ėshtė qė ti je verbuar nga fjalė tė njerzve qė tė folėn keq pėr mua e ato fjalė nuk janė aspak tė vėrteta dhe unė ta kam dėshmuar kėtė. Gjėja qka urrej mė sė shumti nė botė ėshtė dyftyrėsia, shpifjet e njerzve, gėnjeshtra dhe tradhtia. Edhe pse nuk kam besuar kurre se do tė mė ndodhe por shpifjet ma humbėn dashurinė, na ndanė njėher por kjo nuk do tė ndodhė mė, tė betohem, kurrė, dhe ata tė cilėt I bėnė kėto herėn e parė do tė pendohem qė kanė lindur. Do tė kthehem pėr ty vogėlushe, kur do tė mendosh se ėshtė fundi I botės unė do tė jem aty pėr tė treguar fillim e lumturisė.
    Albatros
    Albatros
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Francė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19030
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 37314
    <b>Votat</b> Votat : 106
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

    Buzqeshje Re: Tema Dashurie

    Mesazh nga Albatros 20/10/2010, 21:07

    eh nejse gjera qe shkruhen vetem ne letra

    Sponsored content


    Buzqeshje Re: Tema Dashurie

    Mesazh nga Sponsored content


      Ora ėshtė 13/5/2024, 18:18