BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

+7
Dona20
LePuRuShJa
Albatros
aurora2009
ironman
Edonita
Moza
11 posters

    Leter dashurie

    Moza
    Moza
    ViP Nė B'SH ☆
    ☆ ViP Nė B'SH ☆


    <b>Shteti</b> Shteti : Kosova
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 23/03/2009
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 973
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 2910
    <b>Votat</b> Votat : 17
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Ne pune lind dashuria,prandaj ai qe punon asnjehere nuk ankohet per mund...

    Buzqeshje Letra dashurie

    Mesazh nga Moza 26/3/2009, 14:48

    Po e nis Kete Leter me fjalet Te Dua,jam i lumtur jam me ty jemi te lumtur te dy o shpirt.
    TE DUA po te them prap sepse me te vertet te dua shum,si gjithomon, me duket sikur jetoj ne qiellin e kalter ku gjithkund shkruhet emri jot Greta, gjithandej pasqyrohet bukuria jote,Se ke iden sa me mungon sa me mer malli dua te flas me ty cdo caste cdo sekonte dua te jem me ty sepse pa ty kjo jet me duket shum e kot,dua te te mar ne krahet e mi me puthje te te tregoj sa shum te dua, shkrihem ,tretem ,terbohem per ledhatimet e tua per nje fjal te embel per buzeqeshjen tende .dua te haroj gjithcka te'te mbuloj me lekuren e dashuris time qe ketu e tutje ti te jesh lumturia ime,
    bashke te shohim parajsen e pafund te dashuris ti te jesh gjithmon e lumtur syt e tua te jen te mbushur me gezim buzeqeshja jote te mbaj pergjithmon emrin tim,
    un ta gatuaj jeten tende me gezim dhe ta mbush gjirin tend me ngrohtesi ti fal zemres tende ate dashuri qe i ka munguar deri me sot jetes tende bukuroshe
    Sa shume mall, sa deshperim, sa vuajtje, sa shume dashuri ndjej per ty sonte, ne kete nate e dashur. Sonte enderrat dhe kujtimet kur flisnim bashk pa pushim edhe ne supermarket kur shkoje me mua ne TEL flisje,me kujtohen te gjiiiiitha i kam ketu grumbulluar ne shpirtin tim ne zemren time te perlotur.
    Me beso ndihem i vetem ne kete bote te madhe i humbur si nje i huaj, ku ne erresiren i harruar dhe i hidhur ne nje qoshe pa skaj.
    Mes endrrash qe ti mi ke ofruar per pak ngrotesi e per shume dashuri, tani ne zemren time mbreteron vetm ndjenja per syt e tu te bukur bukuroshe, Sonte shoh nje dore qe s'me bindet, shoh dy sy qe te kerkojn ty e shpirt dhe ndjej nje zemer qe ndoshta s'me perket mua, ndjej dashuri qe me perpin krejt trupin dhe pastaj shpirtin, mendimin, gjakun, nervat dhe cdo qelize te qenies time.
    Ti ndoshta imagjinon cdo te thot te duash dikend ne heshtje, ne kete largesi te mallkuar, te mendosh dhe te kalosh ditet me ty ne mendje.
    Te jetosh cdo cast kur nje pjese e qenies tende jeton larg. E c'rendesi ka per mua, vec ekzistences tende.
    Sa shum dua te jetoj me ty, Eh, sa e sa ore e dite jav muaj me ikin duke te menduar ty, neteve perpelitem dhe ndjej shterngimin ne zemer lotet me rrjedhin pa pushim deri sa bien rrezet e diellit mbi dritaret e dhomes sime, ateher lotet teren nga ngrohtesia e rrezeve mbi fytyren time. Fytyra jote trazon cdo gje ne shpirtin tim, me ngacmon fantazine. Ngado qe po i hedhi syt me duket se te shoh fytyren tende,ngado qe te shkoj me duket se degjoj fjalet e tua dhe pershperitjete
    TE DUA........ Ngado qe e hedh doren te perfytyroj se te prek. e prek ate trup te bukur mendoj se jam i ulur mbi preherin tend dhe ngadale me perkedhel dhe ti. C'ti bej tani shpirtit qe te do prane dhe s'te ka.
    C'ti bej zemres qe brenda saj qendron vetem ti? Ti qe je e vetmja rrenje e mbijeteses se saj!
    C'ti bej syve qe ndjejne mall e duan t;te shohin dhe derdhin vetem lot pa u ndalur !
    C'ti bej vetes sime qe eshte dashuruar marrezist pas teje o jete? me beso, jam une qe te therras me ze te shurdher dhe vuaj brenda vetes kete dashuri.
    TE DUA me gjith ndjenjat e qenjes time shpirt.
    I dashuruar si sot do te mbetem pas teje pergjithmone
    *************************************************
    E pyes veten pse rash n'dashni.Ah moj nene qka te bej.Jeta ime perfundoj.Per nje vajze qe e deshta shume ma bani zemren ma dogji shkrum.Ma thej zemren si nje gote por qka te bej e dua kot.Jeta pa te me digjet flake syte e mi po derdhin gjak.E dashurja ime te prita me mall une tash po vdes ma ben hallall.Pse t'jetoj kur sjam me ti ma ktheve shpinden me le N'vetmi.Sikur f'mi me le tuj k'ja si nuk te erdh aspak gjuna.Mi more shpresat e u largove dashnin tone ti e lendove.Ti shkove e me le te vuaj askend tjeter une nuk do ta dua,por edhe kujtimet tona une do ti ruaj.Dije se ne zemren time shpurt nuk ka vend per asnje tjeter emer.Arsyen pse vdeka kejt ne ta din ishte arsya EMRI YT.Jeto se une kam vdek per ti shko e mos me lyp me sy.Dashuroje tjetren e cila te gezon se per ne te dy dashuria perfundoj.Ti mu me lendove tradheti me tjetrin me dhurove.Qe une shume te deshta bema ti hallall,por pse me tradhetove ti te koft haram.S'Mundesh me me harru se te deshta pa hile,nuk jam une si ti me zemer katile.Kur te bie shi dije kush po qan,eshte ai djali me zemer te vrare.Ti je fajtor se ma prishe jeten,deshte me jetu me nje zemer tjeter.Tash more vesh se m'ke humbur mua,dhe i kerkon fjalet vetem ty te dua.sikur te ishim sebashku sabah per sabah vet i ke fjalet se lipe me u nda.Pi kujton ditet se ishe me mu vone e kuptove se me ke lendu.E lendove edhe veten se poo don me tu kthy vone e more vesh se zemren ma ke thy.Une po martona por i lumtur sjam.Si te martona kur vec ti ne zemer te kam.E dashurja ime ne darsem po te thrras,per me me shiku ti kur zemra me plas.Ne krahet e tu une dua me vdek po ta le amanet kurr mos me harro per jete.Deshira ime ke qe une me ti te martona por nuk mrrina e dashur dhe sun e perjetova.KUSH NE NA NDAU E VRAFT PERENDIA,SEPSE E VRAU NJE GJE QE QUHET DASHURIA.Me kujtimet e vjetra une tash poo jetoj ditet qe i kaluam smundem ti harroj.Koka po me thot mos qaj e mos vuaj.Por zemra spo me len ti me te harruar.sepse vetem, ty te deshta dhe te thash fjalen te dua.Prap erdhi koha te ecim rrugeve tona e kisha dasht nje perqafim per te fundit takim.N'Doshta me kurr nuk do te shoh,per jete.Se dita se keshtu qenka Fati te mbet pa ty i shkret.Vec edhe njeher te shoh me sy.Ti preki buzet e tua me lotet e mi.Ndegjoje zemren time qish po te te thot.Mos shko te lutem e dashur mos me le ty vet.Zemren do ta bej gur ti sdo te harroj kurre.Per takil te fundit thuaj diqka te mir vec jo ate fjalen qe quhet "LAMTUMIR"
    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    Buzqeshje Leter dashurie

    Mesazh nga Vizitor 3/4/2009, 08:34

    :leterdashurie:
    Leter dashurie



    rri ulur pran dritares ,jasht filloi te bjer shi ,kam menduar shum per ty keto dit mund te then se me mungon shum .sa shum mendime me vijn ne kok dhe sille rrotull eshte kujtimi yt shpesh me duket se do te hysh ne der me buzqeshjen tende si te mos kishe ikur kurr . e di mir nje gje faji dhe pendimi me ndjekin . Perse ... perse nuk te thash sa shum te doja?
    Sot je shum larg meje, deshiroj shum te merrja doren tende dhe te ulesha bashk me ty ,pa then asnje fjal me goj dhe te te thosha gjithcka me zemer . Ne fakt , me jep ankth kjo largesi dhe po te mundja ne ket moment do te isha ne krahun tend ,te te thosha se je shum e nendeshishme per mu dhe te adhuroj se tepermi . Edi se pse nuk te kam than asnjeher ? pergjigja eshte e thjsht ,sepse mendoj se fjalet ishin teper . Po vuaj shum qe nga ikja jote , me dhemb ne shpirt qe nuk jam afer teje ,sepse sepse nuk te thash kurr at se sa te doja , prandaj edhe sot po e shkruaj ket leter .
    Kam nevoj te qaj , te shfryhem njeher e pergjithmon . sepse ,ne qoftse vazhdoj para tjeterve te dukem se jam mir ,se asgje nuk me poepukon trishtimin qe ma le ti , do tme shkatrroj qdo dit e me shum .pse nuk kthehesh tash ??? kam nevoj per ty .. do te isha shum i lumtur po te shihja perdit parasqyrimin tim ne syt e tu , te degjoja zerin tend teksa shqipton emrin tim , te thithja ajrin qe thit ti dhe vetem me keto do te ndihesha dhe do te siguroja qe do te ndihesha i lumtur . Ne qoft se lexon ket leter , do ta shohesh se qdo fjal e shkruar ne te eshte nje lot dhe frymarrje dashurie per ty . edhe pse kam nje bindje se ndoshta keta rreshta ske per ti lexuar kurr .
    Sa mir do te ishte sikur ta kisha shkruar me par ket leter , sepse nuk do te ikja kurr pa edit sa te doja .
    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    Buzqeshje Re: Leter dashurie

    Mesazh nga Vizitor 8/4/2009, 09:05

    Leter dashurie 209hzr5
    E dashura ime,

    Me mungon ..e dashur.. si gjithmone! Por sot eshte me e veshtire se dite te tjera, sepse deti ka kenduar per mua, e kenga ishte ajo e jetes sone sebashku. Me duket se te kam kenduar , nderkohe qe shkruaj kete leter, e ndjej profumin e luleve nder fusha, qe gjithmone me kane kujtuar Ty. Tashme keto gjera me lejne indferent. Vizitat e tua jane bere teper te ralla, e disa here kam dyshimin se pjesa me e rendesishme e imja, po me rreshqet lehtazi larg edhe perse une sfrocohem.Naten kur jam vetem, te therras.. e gjithmone dhimbja ime arrin kulmin. Ti mundesh akoma te gjesh menyren per tu rikthyer tek une. Mbreme naten te kam pare ne enderr... Ishe ne breg te detit.... era fershellekte mes flokeve te tu , e ne sy kishe ende ndricimin e perendimit te diellit... Mbetem i mahnitur duke te shikuar mbeshtetur ne gur. Sa e bukur je...nje bukuri qe s'e kam gjetur ne asnje femer tjeter. Ngadale eci drejt teje dhe kur me ne fund kthen veshtrimin e me shikon, kuptoj qe edhe te tjeret ishin mahnitur e po te shikonin. ~ E njeh?~ pershperisnin ziliqar, e nderkohe qe ti me buzeqesh, pergjigjem me pastertine e te vertetes:
    Me shume se zemren time...! Te arri dhe te mbeshtjell me krahet e mi..rrethoj kete moment me shume se cdo tjeter. Eshte momenti per te cilin jetoj, e kur ti i pergjigjesh perqafimit tim, leshoj veten ketij momenti ... Me ne fund serish kam paqe....Ngrej doren dhe te cek faqet nderkohe ti ul koken dhe mbyll syte. Duart e mia jane te ashpra mbi lekuren tende te bute, e per nje cast pyes veten ne se do te kthehesh mbrapsh (pendohesh), por e di qe s'do jete keshtu... Nuk e kam bere kurre, e ne momente si keto qe kuptoj drejtimin e jetes sime. ( Une jam ketu, per te dashuruar, per te shtrenguar ne krahet e mi, per te te mbrojtur..) Jam ketu per te mesuar nga ty, e te marr ne kembim dashurine tende... Jam ketu , sepse nuk ka asnje vend tjeter ku dua te jem...!
    __________________
    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    Buzqeshje Re: Leter dashurie

    Mesazh nga Vizitor 8/4/2009, 09:07

    Leter dashurie 312g1ub
    Leter dashurie 413555 engjellusha ime......

    E filloj kete leter me e shkruar per ty,me fjalet me te embla te zemres dhe shpirtit tim te lenduar.Ne keto qaste kur e shkruaj kete leter ndihem shum i emocionuar,me merzi ,pikellim,dhe vuajtje te pafund brenda zemres sime,dhe me lot te pandale ne syte e mi te permalluar per nje dashuri,sidoqofte jeta dhe realiteti dora ime kurr nuk do te ndjej lodhje duke shkruar per ty,do te vazhdoj te shkruaj,do te vazhdoj te dua , dhe do te vazhdoj te shpresoj ne ty sepse shpresa kurr nuk vdes,nuk di qte them ,ndoshta e kam humbur rrugen time te jetes dhe gjindem ne rruge te gabuar por zoti me hapi kete rruge deri te zemra jote.Edhe pse kam nje ndenje deshperimi ne zemer te them te verteten se ti meriton gezimin,lumturine dhe gjitha te mirat e kesaj bote sepse vajze si ti nuk gjindet ne kete bot askundi,beso se nuk e kam lehte ta shkruaj tere kete leter por me detyron zemra te shkruaj dhe te nxjerr ate qe e kam ne brendesi te saj(zemres).
    Kurr nuk do te mundem tia fal vetes nese diku gabova me ty e nuk po e di gje qe beri ndryshim te madh ne mes nesh,kurr nuk deshta te lendoj ty e as veten time ,gjithqka ndodhi pa planifikuar diten e mallkuar kur u dashurova ne ty,Heret e kam kuptuar se jam nje njeri i denuar nga zoti por arsyen e ketij denimi asnjehere nuk e kuptova,tash vazhdoj te qaj fatin tim qe shum e kerkova por kurr nuk e gjeta ,jetova me nje shprese te vdekur dhe ne shoqeri te enderrave,per kete pafatsi mbeta i vetmuar jeten pa ndale duke e mallkuar dhe veten e emerova ne baze te asaj qe mbeta,,Robi i Dashurise'',Kurr nuk deshta te gaboj dhe para zotit te jem nje mekatar kur e di se ne kete bote jam vetem nje kalimtar i rastit qe stacionin e fundit te jetes e kam ne pragun e vdekjes per ne boten tjeter,asgje ne kete bote nuk eshte e perjetshme e as e pavdekshme.
    Tash vazhdoj te qaj ditet e rinise qe me iken e kurr me skthehen prap,asnjehere ne jete nuk i deshta avanturat e as interesin,qdohere dashurova me shpirt e me zemer te paster,por kurr dashuria nuk mu kthey ne te njejten menyre,sado qe po mundohem si duket rruget tona nuk po takohen askund, se si ndihem une tani te tregon vete letra e shkruar,kurr nuk e kam menduar nje dashuri te tille qe te ben te vuash me mall ne heshtje ,te lendosh zemren a askujt mos ti tregosh,qdohere qe shkruaj per ty ndihwem i priveligjuar dhe krenar kur e di faktin se ti e meriton kete,e meriton qe nje djale si une te vdes per ty,kjo eshte nje ndenje qe shum me frikeson sepse e di qka dmth ta dashuroj veq njera zemer,vetem zoti mund te dije se ku perfundon rruga e loteve te mi dhe e vuajtjeve te mia(nese ka perfundim diku),un kam besim tek zoti dhe jam i bindur se kesaj radhe do te me ndihmoj,pa dashjen e tij as ne nuk do te ishim takuar,prej se te njoha ty jeta ime mori tjeter kahje dhe kuptim,kete e deshmojne edhe poezite e mia qe tash i shkruaj duke u frymezuar nga ti,Te mos harrojme se dashurine nuk e kemi obligim ndaj askujt,ajo eshte nje ndenje e zemres dhe e shpirtit,ndoshta une nuk e meritoj dashurine tende por nuk jam fajtor pse te dua shum,me vite te tera po jetoj me plage te pasheruar ne zemer,nese zoti e ka shkruar qe un perjete te vuaj per ty dhe dashurine tende,nese eshte shkruar qe kurr mos te takoj per te thene ne kater sy ate qka ndjej ne zemer per ty,nese eshte shkruar per ty te qaj e te vajtoj perjete do te pajtohem me kete fakt edhe pse shum i rende per mua mos harro kurr se deri ne vdekje vetem ty te DUA.
    Fati dhe lumturia jote mvaren nga rruga te cilen ti do ta zgjedhesh ne jete,Me fal te lutem per gjitha keto fjale por nje te vertete mbaje ne zemer dhe kurr mos e harro se me shpirt e zemer ty te do nje djale shqipetar, e di qe pas kesaj letre me nuk do t gjej force qe te flas me ty sepse sigurisht do te me urresh pa mase por te lutem me fal se kete leter e shkruaj nga detyrimi i vuajtjeve dhe kujtimeve te mia qe kam ne zemer.Nese ke ndenja dhe zemer kupto te verteten qe tregon kjo leter e mos me urrej ,Valle q'eshte kjo qe ndjej une per ty?!nje dashuri,nje pikellim ,nje gezim ,apo nje plage e pasheruar e shpirtit tim?!!!Do te vije nje dite kur do te kuptosh te verteten se te kam dashur me gjith zemer por atehere do te jete shum vone ,do te me kerkosh por nuk do te me gjesh askund,do te gjesh vetem varrin time me shum lule te qelura mbi te ku mbi koke do te me qendroj kurora e dashurise qe kisha per ty,une ne zemren tende do te mbetem si nje dore lypsi qe troket pa ndale duke kerkuar pak dashuri,do te jem i vetmi ne enderrat e tua por do te zhdukem se shpejti dhe ti do te kuptosh se ky nuk ishte realiteti,Per ndarjen tone une qava me dite te tera pa ndale,e ato dite ra edhe nje shi i madh i pazakonshem,kjo nuk ishte rastesi por per plaget e zemres dhe shpirtit tim edhe zoti ndjeu keqardhje dhe qau me lot,u mundova qe te bind ne te verteten por u mundova kot sepse plaget qe i kisha ne zemer nuk laheshin me lot. Lumturise dhe dashurise sime shpejt iu shfaqen kufijte dhe pengesat,endrra ime e vertete ne dashuri nuk zgjati shum ,ajo u be realiteti i hidhur dhe shum i rende per mua qe shpejt i erdhi fundi.Shpresoj se do te gezosh lumturine,dashurine dhe fatin qe aq shum e deshte dhe se nuk do te pendohesh per padrejtesin qe me bere mua,Nje amanet dua me ta lene,pas vdekjes time te varri im kurr mos mu afro ,plaget qe edhe atje i mbaj te lutem mos mi trazo,Ndoshta kjo do te jete letra e fundit qe per ty po e shkruaj sepse nuk e paske merituar qe nje djale si une per ty te vuaj,le te mbetet kjo nje misteri,nje ndarje e fundit per fatin qe kisha une ne dashuri,pa ty tsh jam mbet si nje jetim,si nje zog pa krahe e si nje lot i nxire,...si munde ta thesh zemren time si nje got kristali kur kete une kurr se meritova,nuk pate nevoje qe per lumturin dhe kenaqsine tende te lendosh nje zemer te pafajshjme,...kete leter e shkruaj nga zemra per te pastruar shpirtin tim dhe per t mos mbetur borgj i ndarjes ne dashuri....beso se tsh gjindem i paforce,brenda kater mureve i mbyllur ne vetmi per ty jam duke mbajtur zi....Nuk mjaftoi krenaria e as shpresa qe te ma shuaj mallin per ty,...nuk jetohet me shpres te vdekur dhe me dashuri te shfaqur vetem ne leter...edhe sa do te zgjase kjo agoni,kjo misteri,kjo mvaresi dhe ky mall e kujtim per ty kurr nuk do te mundem ta di....kur ta lexosh kete leter mos u ndiej krenare e as fajtore,le te beje kjo leter qe te kuptosh te verteten qe e tregon ,Jeta ime tash shum ka ndryshuar,ne zemer me ka mbetur plaga e tradhetise,ne vitet e dashurise se humbur per jete mbeta nje ,,Rob i Dashurise''
    Tash e perfundoj letren me shprese se e kuptuar domethenjen e saj,mbetesh e pershendetur duke te uruar nga zemra gjitha te mirat e kesaj bote kudo qe te jesh ,pres te me shkruash.
    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    Buzqeshje Re: Leter dashurie

    Mesazh nga Vizitor 8/4/2009, 09:08

    Leter dashurie Ljxgg
    E dashura ime, mora prej teje nje leter qe me ka lumturuar.
    Ne te thuhet cdo gje qe nje njeri mund ti thote nje tjetri e sidomos thuhen ato qe vetem ti mund te m'i thuash. Secili nga ne eshte bere tashme aq shume fat i tjetrit saqe fjalet mund te shkojne ketu fare pak. E prapseprape ēdo here ēuditem pa mase dhe jo per gje, por nga fakti qe ne nje kohe te rremujes se madhe, dy jete kaq te ndryshme qe kishin bere aq e aq kerkime qe shpesh hiqni dore nga keto kerkime, u bashkuan kokerr per kokerr. Po ja qe ndodhi e lavdi zotit qe ndodhi. Te dua shume! Sa ngrohtesi te pashpenzuar kam ende ne veten time, kjo ngrohtesi eshte aq e madhe, sa mund te mbaje mbrenda zemra ime. Eshte e ēuditshme si u kthye ēdo gje ne dashuri. Si ndodhi qe shume gjera qe gjith jeten e kam urryer, u bene te rendesishme e terheqese e te tjera gjera qe me pare i lakmoja e i kerkoja, u zhyten ne harrese. E ē'munde te jete me e mrekulleshme se zakoni, me e deshirueshme se shpresa, ēfare mund te lumturoje me teper se perputhja e plote e ndjenjave tona. Sa te dua! Si nuk dua gje tjeter perveē teje, dhe si ka mundesi qe per mua cdo gje qe ekziston ne kete bote, ndriēohet nga keto rreze, te nje ndjenjesie te pa fund! Sa larg e pa vlere duket tani shkelqimi i rreme i aventurave, shqetesimet, prirja feminore per te prishur, shpenzim te parave pa kriter e harrese. Nuk dua te harroj me, por te kujtoj qe te mbledh sa me shume per ne te dy. Ti je kupe, je zemer e hapur per te tjeret, ti qe je gjithmone e gatshme. Une te dua dhe ēdo gje tek une rritet e turret prape drejt teje. Fara mbushet me leng jetesor dhe era fryn e lekund kallinjte qe feshferinje si krahe te medhenje. Perqafome fort e dashur, perqafome sepse nganjehere me kapton frika nga gjeresija e plotesija e ndjenjave, aq te reja jane ato per mua. Mund te mendosh se malli i ngarkuar eshte me i rende se vete anija dhe se tani po i con era ne det te hapur. Kjo eshte nje frike e kote dhe ne pergjithesi nuk eshte fare frike, vetem se eshte grumbulluar aq shume dashuri, saqe mbremjeve me erren syte e cdo gje mbullohet me hije; ja , pra, sa shume perulem e gjunjezohem para asaj qe ndjej. Kjo eshte pjekurija e stines se veres qe ka mbjelle lulezimin, megjithese askush nuk ka mbjelle asgje, kjo eshte nje vere me bime te egra e nje dashuri e harlisur, nje lule e bukur dhe e forte e jetes, lule qe ka qendruar shume kohe e vetmuar... Ta dish sa te dua! Eh, sa nuk dua te ndahem prej teje. Jo kurre me!
    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    Buzqeshje Re: Leter dashurie

    Mesazh nga Vizitor 8/4/2009, 09:13

    Leter dashurie Ljxgg
    TE DUA Tek ti gjeta fjalen dashuri,tek ti gjeta fjalen jete,tek ti gjeta fjalen vdekje duke jetuar.Aq shume te dua saqe nuk di as qka te shkruaj veq se te uroj fat me tjetren.Edhe pse i takon tjetres,zemra te do ty,zemra nuk mundet tet harroj,zemra te do edhe nje here me shume,ti je jeta ime,ti je endrra ime.Me mungon aq shume saqe kur te kujtoj me rrjedhin lot nga brendesia e shpirtit e keta lot i luten Zotit qe te kem edhe nje her afer vehtes te ndegjoj tingujt e zemres tende qe dikur ndegjoja dhe po ata tinguj me than ti nuk do te jesh e imja dhe po ai tingull eshte ende ne veshet e mi ku kjo zhurm e lehte e tingujve te zemres tende me lendoi aq shume mirpo me beri qe te mos harroj,qe gjithnje te jesh ne mendjen dhe shpirtin tim,te jesh gjithmon ne shkrimet e mia,te jesh gjithmon pran buzeve te mia.Syt e tu shkelqejn para meje ne kujtime,buza jote me flet embel ne endrrat e mia,trupi yt me ngroh leht ne lotet e mia te pafund qe derdhen per ty.Kur bie terri qdo nate kerkoj nga Zoti te jem me ty edhe nje here edhe pse nuk do te jesh i imi,mirpo deshira e flakt te jem me ty me ben te duroj edhe ate vetem e vetem qe tet kem para syve te mi edhe nje here,tet shijoj buzet e tua te embla vetem edhe nje here e ateher edhe po te vdes do vdisja me shijen tende,me ngrohtesine e buzeve tua,fyrmen tende dhe tingullin e fundit te zemres tende qe ndegjoj un duke me then me fal,e dija qe me doje e une duke te then te pres ne boten tjeter me krahe hapur dhe me nje flet te perlotur qe shkruan TE DUA,ame takon tashme mua?
    :007: :007: :007:
    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    Buzqeshje Re: Leter dashurie

    Mesazh nga Vizitor 8/4/2009, 09:15

    Leter dashurie Ljxgg

    i dashur......
    nese ndonjehere te vetme mendova se jeta ishte nje hic,nje boshllek nje gje e pakuptimte se pa nje qellim,mjaftoi te hidhja veshtrimin thelle ne detin e syve te tu,qe te kuptoja madheshtine dhe mrakulline e saj aq sa te mjaftonte te mbytesha ne ate det te qete e perpires njekohesisht qe te mund te ngrihesha ne qiell te kthehesha ne engjell ne nje krijese te bute te embel e paqesore.mjaftoi nje shikim i yti sa qe edhe te kuptoja qellimin misionin tim ne kete kete jete.ishe ti.dashuria ime ishe ti.ti me i embeli agim me i zjarrti diell me i aferti yll.ishe tie mbela e brishta dashuria ime qe zemres i mesoi tik takun,shpirtit enjten,jetes i dhe kuptimme nje veshtrim dhe me dy fjale te vetmeTE DUA NE PERJETESI.mua engjellin tend mbrojtes e shpetove ne te gjitha menyrat qe mund te shpetohet nje qenie.falemenderit per ekzistencen tende dielli im.faleminderit ne perjetesi dhe vazhdo te me duash gjithmone se kjo do ishte dhurata me e bukur qe do me beje cdo dite te jetes tone.te dua shpirt te dua.......
    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    Buzqeshje Re: Leter dashurie

    Mesazh nga Vizitor 8/4/2009, 09:17

    Ti nuk mund te Urresh....

    Ti nuk mund te me urresh kurr,sepse Engjejt nuk urrrejne,ato vetem mbrojne.Do ishte e kote te provosh te me urresh mua sepse urrejtja jote do te kthehet ne dashuri dhe dashuria jote ne mbrojtje per mua...
    Ti nuk mund te me urresh sepse tashme un jam pjese e jetes tende,jam cope e zemres tende.Te me urresh mua do te thote te urresh vetveten.
    Sa here qe ti vuan une vuaj bashke me ty,sa here qe merr fryme un marr fryme bashke me ty,sa here qe ti qesh un qesh bashke me ty.Sa here qe ti me urren un te adhuroj.
    Te dhashe zemren time qe te jete me ty ne cdo hap te jetes tende.
    Te solla prane engjejt e mi per te qendruar perjetesisht me ty ne ditet bukura e te veshtira.
    E di qe nuk mund te me urresh edhe pse ke deshire edhe pse do te me harrosh nuk mundesh sepse un jam gjithmon me ty jashte dhe brenda teje.
    Edhe pse nuk te kam prekur kurre e ndjej qe jam Brenda teje,ne nje vend te vogel ne fund te zemres tende.
    Sa here qe ti me kujton mua ti vuan,ti do qe te flesh por nuk mundesh sepse imazhi im te mundon,do te me kesh prane dhe sa here ti e kerkon kete un jam aty me ty....
    Une vuaj njesoj si ty vetem se nuk qaj,ne keto momente po degjoj te njejten kenge qe po degjon ti por vetem me nje ndryshim,ti tani po qan kurse un jo.Brenda ne lotet e tu jam une.Ti je nje pike loti dhe prandaj une nuk qaj sepse kam frike se mos te te humbas.Dhe keshtu mbaj gjithcka Brenda meje.Dhe kjo me ben te vuaj akoma me shum.Une linda per ty edhe pse kete e kuptova pas shum kohesh.
    Linda per te te bere te lumtur,kurse ti per te me bere te vuaj.Jam e bindur qe ne keto momente po qan,po Brenda ketyre loteve jam une,ti me sheh ne enderr ndersa un s`do te enderroj kurre sepse endrra ime fillon kur flas me ty.
    Te jesh e bindur per dicka::::
    JE PJESA ME E BUKUR E JETES TIME,ndersa un personazhi negativ i librit tend...
    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    Buzqeshje Re: Leter dashurie

    Mesazh nga Vizitor 8/4/2009, 09:18

    Nate pa ty ...


    Disa pika te vogla shiu, filluan te binin nga qielli i cili qe mbuluar me re te
    zeza e te dendura. Megithese ndodhesha vetem pak minuta larg,nga kursi i
    "Parukerise"qe po ndiqja i shpejtova hapat aq shume, saqe edhe vete u habita, ku u gjenda perpara shtepise se nenes per nje periudhe fare te shkurter kohore dhe pa u lagur aspak nga shiu qe tashme ishte kthyer ne nje rrebesh te vertete! Hapa deren me shpejtesi dhe u futa brenda. Ne menyre te pavetedijeshme, u drejtova per ne dhomen e pritjes, e cila shume shpejte me beri nervoze me qetesine e saj te madhe! Bera nje rrotullim 360 grade, eca disa hapa perpara dhe pastaj u ktheva ne te majte, ku nisa te ngjisja shkallet e mermerta, te cilat te cojne ne katin e dyte te shtepise, kat ne te cilin ndodhej edhe dhoma ime personale. Pasi u sigurova mire qe e kisha vendosur doren mbi dorezen e deres, e shtypa poshte me lehtesi dhe dera u hap ne caste. Ne fillim, hezitova qe te futesha brenda menjehere, pasi i`u frikesova faktit, se mos me perseritej e njejta skene, ashtu si ne dhomen e pritjes! Pasi i hodha shpejte e shpejte nje sy perreth, aty nga pragu i deres ku isha, e mora me mend qe nuk do te behesha nervoze, po te futesha ne brendesine e asaj dhome.Me ngadale fillova te hiqja , ato rrobet qe kisha veshur per ne kurs dhe fillova te vishja ate kostumin me arush qe e kisha vene mbi karrige.Shkova dhe u shtriva ne ate kervatin tek , qe ndonjeher mendoja ah...sikur te ishte dopjo do ndihesha me lirshme!
    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    Buzqeshje Re: Leter dashurie

    Mesazh nga Vizitor 8/4/2009, 09:18

    Me duar te lidhura pas qafes, ngrita koken larte dhe syte menjehere me vajten tek fotografia jote qe ndodhet e varur ne mure qe prej dites, kur ma dhurove mua kete fotografi qe ta mbaja si kujtim nga ti. Ashtu me sy te fiksuar ne brendesine e asaj fotoje, mendja nisi fluturimin e saj te pakontrolluar, per te rikthyer ne kujtese lumturine e atyre neteve te paharruara, qe kaloja dikur me ty! Teksa veshtroja tiparet e tua te bukura ne ate foto, zemra e plagosur i shtonte akoma edhe me shume rrahjet e saj dhe kerkonte qe te te kishte prane me c'do kusht! Mire, por per fat te keq, kjo ishte nje deshire e paplotesueshme, pasi ti u largove nga une , pa me dhene asnje shpjegim! Isha e gatsheme te jepja c'do gje te shtrenjte qe i perkiste jetes sime, vetem qe te me ktheheshe ti perseri dhe te me shuaje flaken e atij zjarri te madh qe po me pervelonte ne shpirte! E pangopur nga veshtrimi i asaj fotografie ne mure, nga komedina e vogel perkrah krevatit, nxorra nje album te madh, te mbushur me fotografi qe i kishim bere sebashku, neper vende dhe stine te ndryshme, prej nga dita qe ishim njohur.Pasi i veshtrova me vemendje te gjitha fotografite dhe vura re se perseri zjarri i mallit per ty, nuk po me shuhej, vendosa te dilja serish nga shtepia dhe te ikja ne nje ambient te zhurmeshem, me qellim qe te lehtesohesha sadopak nga mendimet e pareshtura dhe nga malli i madh qe ndjeja sot, ne kete dreke te heshtur per ty i dashur!Me mendje ashtu si te trazuar, dola nga shtepia dhe akoma pa e pasur te qarte, se per ku po shkoja, nisa te ecja neper rrugicen e vogel permes lagjes, e cila sot po me dukej me e pafund se kurre! Shume shpejte kembet me cuan tek "Parukeria" aty prane, ku pothuajse isha e pranishme c'do dite. Ndaj vendosa te mos futesha brenda, per te vetmen arsye qe te gjithe me njihnin dhe une sot nuk isha ne gjendje qe te beja biseda te ndryshme,ose te merresha me ndonje kok klienti sikurse ditet e tjera! U largova nga aty dhe ika ne ne barin tone " Bar Iris ", ku shkonim shume shpesh, saqe ndonjeher i thoshim njeri-tjetrit qe e kemi bere si shtepine tone. Hyra brenda dhe shkova e zura vend, ne njeren nga tavolinat e fundit, ku edhe rrezja e neoneve ndricues perreth, nuk arrinte te depertonte plotesishte!Sapo isha ulur, dhe akoma pa e vendosur se cfare do te porosisja per te pire, trupi i gjate i nje kamarieri me kemishe te bardhe dhe pantallona te zeza,me pyeti:
    - Me se mundemi t'ju sherbejme? - Nje kafe, iu pergjigja e ndersa syte veshtronin makinat qe kalonin rruges dhe njerezit e shumte qe shkembeheshin me njeri tejtrin, nepermes parmakeve te dritares qe kisha perbri. Ajo rruge, me detyronte qe te humbisja thelle e me thelle ne humnerat e fafundeme te mendimeve qe sot po me nderlikoheshin, ne menyra nga me te ndryshmet! Tavolinat e tjera perreth, ishin te mbushura me kliente te tjere qe ndryshe nga une, bisedonin dhe qeshnin me njeri - tjetrin plot gaz e hare.Degjoja shume zera te ndryshem dhe te panjohur per mua, por ngaqe nuk interesohesha se perse benin fjale, me dukeshin si te vdekur dhe se vetem jehona u kishte ngelur nga pas! Me gishtat, si te ngrire mbertheja filxhanin e kafese qe me kishte sherbyer kamarieri dhe e rrotulloja nxitimthi, here pas here! Ashtu e vetmuar e ne gjendje depresionante, mendova te ngrihesha por nuk ngrihesha dot. E ndersa ti, mund te ishe diku me shoket e tu duke u kenaqur si gjithmon, e une vuaja me shume dhembje e vetmuar, mungesen tende qe po me torturonte aq shume ate dite, qe ty nuk te kisha prane vetes time!!Me shpirte e mendje te lodhur e te trazuar pa mase, nga kujtime te shumta te diteve te kaluara dhe me qepallat e syve, te renduara nga merzitja sot rrekelleja furishem sebashku me filxhanin e kafese, dhimbjen dhe mallin qe kisha ne shpirte, ate nate per ty !!!...
    Moza
    Moza
    ViP Nė B'SH ☆
    ☆ ViP Nė B'SH ☆


    <b>Shteti</b> Shteti : Kosova
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 23/03/2009
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 973
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 2910
    <b>Votat</b> Votat : 17
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Ne pune lind dashuria,prandaj ai qe punon asnjehere nuk ankohet per mund...

    Buzqeshje Re: Leter dashurie

    Mesazh nga Moza 7/5/2009, 20:51

    Une pata degjuar nje fjale te urte qe thoshte:"Edhe pse ti je marrezisht i dashuruar dhe gjithcka per ty eshte ai njeri,bota nuk eshte ndalur duke u rrotulluar"-Po,mendoj edhe une,bota nuk eshte ndalur por bota ime nuk sillet me rreth diellit por rreth saj.
    Ne mbremje kur shtrihem te flej perpiqem qe te bind veten se gjumi eshte shume i rendesishem,por kam nje problem me zemren:ajo nuk eshte e te njejtit mendim.
    Qe aq shume te dua une e kam te qarte,por perse duhet te mos flej kete nuk e kuptoj.Ti je ne syte e mi magjike,sepse vevtvetja me duket magji kur ec neper kete parajse ndjenjash te bukura.Cfare do qe te bej ka kuptim dhe eshte e bukur vetem kur mendoj se te kam prane.Po te shihnin boten te gjithe me syte e te dashuruarve sigurisht se kurre nuk do te kishte lufte ne boten tone.Sepse ata qe dashurojne e duan boten te bukur,sepse ata nuk mund te shohin keq...
    Une mundohem qe te perkufizoj dashurine qe kam per ty,por me duket se kurre nuk do te mund ta bej nje te tille,sepse asnje fjale nuk eshte me e bukur nga ajo qe ndjej per ty.
    Po te me ofronin krejt boten,me beso do te refuzoja sepse nese ate bote nuk do te ishe ti per mua do te ishte nje hic.
    Une e falenderoj zotin qe eshte kujtuar per mua atehere kur mendoja se me kane harruar te gjithe,e falenderoj qe ka krijuar dashurine,e falenderoj qe te ka krijuar ty.

    __________________
    Endrrat dhe deshirat nuk ia fal askujt
    Moza
    Moza
    ViP Nė B'SH ☆
    ☆ ViP Nė B'SH ☆


    <b>Shteti</b> Shteti : Kosova
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 23/03/2009
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 973
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 2910
    <b>Votat</b> Votat : 17
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Ne pune lind dashuria,prandaj ai qe punon asnjehere nuk ankohet per mund...

    Buzqeshje Re: Leter dashurie

    Mesazh nga Moza 7/5/2009, 20:53

    TE DUA ZEMER TI JE GJEJA ME E VLEFSHME NE JETEN TIM

    --------------------------------------------------------------------------------

    a s'eshte e vertete qe fati po na bashkon? a nuk po na lidh ai per jete? edhe ne kohet qe shkojne, nuk di, nuk edi se cfar je ti per mua ?! Ti njeh me imtesi cdo pjese te qenies sime, ti ndjen tek une dhe nervin me te holle, ti lexon cdo gje ne shikimin tim, me syrin tend hyn ne brendesine time hyn ne gjakun tim te ngrohte qe rrjedh ne vene dhe ecen si i cmendur ne drejtimin tend e qe me krahet e tua prej engjelli gjoksin tim sheron.Sa mire ndjehem kur ti me thua se, edhe pse je vetem, ndjehesh e qete dhe e lumtur. Une, kete, kam uruar vazhdimisht per ty. Nuk kam uruar kurre qe ti te ndjehesh e merzitur dhe fatkeqe. Kam dashur gjithmone qe ti te jesh e lumtur, ne forme, vezulluese, plot drite dhe e bukur si kurre here tjeter e, dua qe kjo gjendje e jotja te jete e dukshme edhe se largu ne kilometra e, qe ti t'a dish me siguri absolute qe dikush tjeter nuk jeton ne kete bote, vecse per ty.


    Nuk mundem te shkrue me sepse kjo nate e sontshme me braktisi me mendime shum te kqia....! Me thuaj qe ti me do, kjo fjale me ben mire, me sheron. Kur ti me thua qe me do, une gjej fuqi dhe shkruaj edhe me bukur e me shpejt. Sepse une jetoj vecse per dashurine tende.
    Moza
    Moza
    ViP Nė B'SH ☆
    ☆ ViP Nė B'SH ☆


    <b>Shteti</b> Shteti : Kosova
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 23/03/2009
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 973
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 2910
    <b>Votat</b> Votat : 17
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Ne pune lind dashuria,prandaj ai qe punon asnjehere nuk ankohet per mund...

    Buzqeshje Re: Leter dashurie

    Mesazh nga Moza 7/5/2009, 20:55

    Largimi yt i hershem shkaktoi plag te medha ne zemren time, nuk ka ilac qe do te mi sheroje keto plage edhe pse disa thone koha sheron cdo plag un nuk besoj. Sa me teper kalon koha aq me teper ndjej mungesen tande. Me shpirt te venitur, me zemer te thyer dhe kthes te pakthyer, me lot ne sy deri sa te jetoj nuk do te harroj. Kush e di sa dite pa diell, pa lule, pa gezim do te kalojne, kurse ne zemren time vetem lot, vuajtje dhe mall per fjalet dhe buzeqeshjen tende te embel.Dhembja nuk ka fund kurse lotet nuk kan fuqi te shprehin pikellimin per ty. Gjithmon do te mbetesh ne zemren time me shpirt te venitur, zemer te thyer, me shpres te pa shpres, si dje, si sot, si neser une i perlotur te pres te kthehesh, te ma kthesh besimin ne dashuri, te ma kthesh lumturin dhe gjith ate qe pata kur ishim se bashku. Mungesa yte ne cdo vend po ndihet. Ditet pa ty vetem une e di se si i kaloj. Malli dhembja per ty kurre nuk do te shuhen. Do te dua edhe me shum se sa te kam dashur, edhe me shum se sa e dua veten, por kur te bindesh atehere ndoshta do te jete shume vone. Une do te jem ne shpirt vetem i yti e ti vendos vet per lumturin qe mund ta kemi se bashku...
    Te te them qe te dua me duket pak, dikush duhet te shpik fjale te reja per te percaktuar ndjenjat e mia te lidhura me ty, qe me bejne te kem nevoje per ty ēdo sekond.Kete ndiej biles edhe me shume.Te them qe te dua por ti tani e di , ndoshta ngaqe e them shpesh kjo fjale mund te zbehet por, ēdo here qe ta them eshte sepse dashuria ime per ty rritet.
    Dua qe ta dish , nuk te dua ne te shkuaren , nuk te dua ne te tashmen , as ne ardhmen , eshte nje dashuri pa kohe , gjithashtu nuk ka distanca , eshte thjeshte nje dashuri e paster , e mbushur me iluzione , me premtime qe nuk duan te permbushen sepse u permbushen te gjitha ne momentin qe te takova.
    Te dua , si dy fjale qe formojne nje buzeqeshje ne buzet e tua, si dy qiej plot me ngjyra te reflektuara ne syte e tu, si dy fjale te pafundme qe nuk duhet te pushohen se degjuari.
    Te te duash ty ne realitet eshte nje ēmim, nuk e di ne te meritoj por une luftoj qe te te meritoj , eshte nje ēmim , nje dhurate qe ēdo person do kishte fat po ta harrinte por qe e kam vetem une.
    Moza
    Moza
    ViP Nė B'SH ☆
    ☆ ViP Nė B'SH ☆


    <b>Shteti</b> Shteti : Kosova
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 23/03/2009
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 973
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 2910
    <b>Votat</b> Votat : 17
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Ne pune lind dashuria,prandaj ai qe punon asnjehere nuk ankohet per mund...

    Buzqeshje Re: Leter dashurie

    Mesazh nga Moza 7/5/2009, 20:56

    Ne ate dite KOrriku dicka ndodhi se ndjej egersine e natyres pasi skutat e shpirtit tim jane ndezur......eshte egersia,krenaria e thyer,humbja dhe se fundi dashuria e lenduar.pse duhet te ndodhte pse??
    kam dashur aq shume te te kem afer te te shtrengoj fort fort deri ne pafundesi e te jem i joti dhe vetem i joti....kane qene te shumta netet ku duke u rotulluar ne krevat nga pagjumesia kam enderruar per ne te dy........i jam lutur ZOTIT per ty dhe e kam falenderuar qe te vuri ne rrugen time....eshte pyetja qe me persekuton qe nga momenti qe ma the at fjal (Forget me) e cila shkundi pemen e dashurise sime te paster,ku cdo frut ra pa jete ne token e coptuar nga korrupsioni imoral.ajo fjal akoma,me ndjek me sy hapur,ne enderr,kudo.njeriut qe i dhurova zemren time,shpirtin tim,kohen time me vrau.mbylli me force librin e dashurise sone pa pyetur dhe gervishi cdo kapitull te saj,PSE,PSE, PSE?? dritherimat e trupit akoma i ndjej qenien time te shtypur ne nje imazh bardhe e zi e shoh.se harroj kurre ate fjal...spyeta pse per cfare,perse ma bere mua kete xhest, kjo esht edhe nje nate e trishtuar per mua,edhe nje nate plot kujtime per ty,per ditet e netet e kaluara bashke.... nuk mund te te harroj me beso,shpirt!ditet e netet qe kaloj pas muajit Gusht jane perplot te mbushura me kujtime per ty,perplot vaj e vuajtje...........................kam vendosur gjithe shpirtin tim,gjithe ndjenjat e mia,mendimet emocionet tek ty........sepse kam besim e te dua.........te dua.........te dua me shume se cdo gje ne bote.........e si mos te te dua ty......kur me dhe jeten???si mos te te enderroj kur ti me fale enderrat?????kaloi dhe nje muaj e 29 dite te tjera pa ty shpirt,nderkaq mua akoma me mundon kujtimi per ty,me mungojne ato fjale qe me jepnin jete,gjalleri,qe me falnin buzeqeshjen qe me mungonte prej kohesh.ishe ti e vetmia qe me beje te lumtur,qe me ndeze shkendine ne zemer e qe sot u shua!po a u shua valle kur une ende te dua si i marre,kur une kurre ste harrova as edhe nje sekonde te vetme?! padyshim se ajo qe me mban te gjalle sot eshte dashuria per ty,........ajo me jep force dhe shprese per te bindur veten se ti nje dite do te vish.......,me fal per gjithcka qe te ka vrare apo te ka merzitur.......me fal per gabimet e mia........
    me fal per fjalet e pakuptimta.......per budalliqet........te pergjerohem mos me ler.....se ashtu do me sillje vdekjen.....se ti e di qe tani ne kete bote vetem ty te kam.....e vetem ty do te kem....me fal per te gjitha e nese e ke te veshtire te pakten mundohu ta besh.......e mundohu edhe te me durosh ...edhe te me duash pak se kjo eshte gjithcka qe kerkoj nga jeta.......vetem dashurine dhe pranine tende...sido qe te shkojn punet une nuk do te largoj kurre nga zemra dhe se dashuri....... do te dashuroj cdo dite e me shume.......te lutem vetem vetem per nje gje...ti qe me dhe jeten te lutem mos u bej vrasese.......mos ma merr prape ate duke me braktisur..........te dua......sepse ti je endrra ime,jeta ime.......... TE DUA ZEMER pa ty jeta im nuk ka kuptim..........
    Edonita
    Edonita
    ♫ Anėtar/e ♫
    ♫ Anėtar/e ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 13/06/2009
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 17
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 69
    <b>Votat</b> Votat : 3
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Te duash dike e pran ti te mos jesh eshte sikur te jesh i burgosur e faj mos te kesh

    Buzqeshje Re: Leter dashurie

    Mesazh nga Edonita 16/6/2009, 22:42

    SHUME TE BUKURA duartrokitje
    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    Buzqeshje Njė letėr dashurie.

    Mesazh nga Vizitor 23/6/2009, 09:14

    Ju ka ndodhur ndonjehere te keni deshire ti thoni shume fjale njeriut qe doni por nuk e keni bere asnjehere?
    A i keni shkruar ndonjehere ne nje copez leter - TE DUA - dhe t'ja lini tek koka e krevatit qe ta lexoj sapo te zgjohet?
    Mendoj se nje leter dashurie vlen ne ēdo kohe.
    Nese nuk e ke bere asnjehere provoje sot , shkruaje sa nuk eshte vone qe, kur te duash ta shkruash te mos kesh kujt.

    NJE LETER DASHURIE.
    Jam ulur perballe dritares, jashte filloi te bie shi;kam menduar shume per ty keto dite dhe mund te them qe me mungon shume.
    Sa shume mendime me vijne ne koke dhe sillen rrotull,eshte kujtimi yt. Shpesh me duket se do hysh ne dere me buzeqeshjen tende si te mos kishe ikur kurre.
    Por ky iluzion iken aq shpejt ashtu siē dhe vjen dhe kthehem ne realitet, nuk je ketu dhe nuk do jesh me.
    Faji dhe pendimi me ndjekin. Perse , perse nuk te thashe sa shume qe te doja?
    Sot je shume larg meje,deshiroj shume te merrja doren tende dhe te ulesha bashke me ty,pa then asnje fjale me goje dhe te thosha gjithēka me zemer.
    Ne fakt me jep ankth kjo largesi, po te mundja ne kete moment do isha ne krahun tend, te te thosha qe je shume i rendesishem per mua dhe qe te adhuroj.
    E di se pse nuk ta kam thene asnjehere? Pergjigja eshte e thjeshte, sepse mendoja se ndoshta fjalet ishin teper.
    Po vuaj shume qe nga ikja jote, me dhemb ne shpirt qe nuk jam afer teje dhe per me shume sepse nuk te thashe kurre ate se sa te doja prandaj dhe sot po e shkruaj kete leter.
    Kam nevoje te qaj , te shfryj,sepse nqse vazhdoj qe para te tjereve te dukem sikur jam mire, sikur asgje nuk me preokupon,trishtimi qe me hap nje boshllek gjithmone e me te thelle ne shpirtin tim do me shkaterroj.
    Perse nuk kthehesh tani? Kam nevoje per ty per te vazhduar te jetoj.
    Do isha shume e lumtur po te mund te shihja perdite pasqyrimin tim ne syte e tu ,te degjoja zerin tend qe te shqiptonte emrin tim, te thithja ajrin qe thith ti, vetem me keto do ndihesha mire dhe te siguroj qe do ndihesha e lumtur.
    Nqse e lexon kete leter , do ta shohesh se ēdo fjale e shkruar ne te eshte nje lot dhe nje frymemarrje dashurie per ty(mgjse e di qe nuk ke per ta lexuar kurre).
    Sa mire do ishte sikur ta kisha shkruar me pare kete leter sepse, nuk do ikje pa e ditur sa te doja .
    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    Buzqeshje Re: Leter dashurie

    Mesazh nga Vizitor 23/6/2009, 09:17

    Ishte nje nate e lagesht vjeshte,gjethet e arta zverdheronin neper asfaltet e lagura nga shiu i mbremjes.Ja keshtu ishte ajo nate,as qe e pata menduar qe ne nje atmosfere te tille te lekundet zemra ime.E mendova thjesht,do te jete nje ditelindje si gjithe te tjerat,do kercej, e bej gallate ashtu si perhere.Sapo hyra syte me shkuan ne fytyren tende engjellore.Nuk mundem ti harroj per asnje cast syte e bukur,ata sy qe me skllaveruan me vite te tera.Sa bukur ndriste buzeqeshja ne fytyren tende,sa te mira i kishe gropezat ne faqe.Nuk te njihja e mezi prisja te na prezantonin.Bota mu shfaq me gjith bukurite e saj kur dora ime preku doren tende.Doren e durrsakes bukuroshe,asaj qe ndoshta ndjenjen time per te nuk do ta mbylli as erresira e varrit.Te ndjeva me tere forcen e shpirtit,e kuptova se cfare fshihnin vetullat e vrenjtura.Mjaftoi kaq pak kohe qe une te humbisja toruan,te mbyllesha nen masken e heshtjes.Mjaftoi kaq kohe,qe une te ndiqja me sy cdo veprimin tend.Ndoshta nuk ka bukuri me magjpese te natyres nga floket e tua qe te dredhen mbi supe.Kam zili eren kur ti perkedhel me flladin e saj.Nuk po zgjatem te flase ne detaje per pasojat qe me ndodhen mua,por te siguroj se isha dhe jam i yti me tere qenien time.Ke dicka te vecante ne shikimin tend magjpes,me duket sikur shpaloset kaltersia e detit me ate te qiellit,oh Zot para nje bukurie te tille nuk qendroj dot.Te kujtohet shpirti i vogel kercimi i pare? Si mund te harroj trupin tend te brishte,duart e vogla qe me rrethonin qafen,dhe aromen e flokeve tua qe i adhuroj me shume se cdo gje ne bote.Isha i emocionuar si asnjehere me pare,po kerceja si mos me keq,por qetesohesha kur shikoja buzeqeshjen tende hyjnore qe me inkurajonte,me jepte shprese e me bente te te shterngoja embelsisht belin tend te holle prej zane.Te kujtohet yll i vogel kur dolem nga lokali e ashtu pakuptuar u fshehem prej te tjereve.U mallengjeve me bukurine e gjirokastres nga siper,dhe po flisje ashtu tere hare si femijet e vegjel.Nuk kujtoj me asgje.......... vetem se ndjeva embelsine e buzeve te tua,dridhesha i teri,e nuk ngopesha se shternguari trupin tend te dregjur si lastar.Ajo nate per mua eshte gjithcka,sepse jeta ime mori kuptim kur nder krahe te pushtova ty shpirti vogel.Tashme te kam larg,te kujtoj me mall.Por nuk do te vonoje qe do te kem perseri ne krahe si dikur.Te te perkedhel floket e te te ndjej zemren e vogel kur rreh prane meje.Aranela me ka marre malli shume zemer. Flori

    Bah..........sa romantik i madh qe jam
    E paskam tepru icik me duket.
    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    Buzqeshje Re: Leter dashurie

    Mesazh nga Vizitor 23/6/2009, 09:17

    LETER DASHURIE 2

    Me pelqen te te shoh duke fjetur zemer.
    Me pelqen te ndiej frymemarrjen tende te qete dhe trupin tend qe ju jep forma ēarēafeve te krevatit tone.
    Me pelqen te shtrije doren dhe te leviz kaēurrelat rebele te flokut qe perpiqen te mbulojne fytyren tende te embel.
    Te te perkedhel me kujdes faqet me mollzat e gishtave ngadale qe te mos te te prish gjumin
    Me pelqen te imagjionoj keta sy te thelle blu qe me dashuruan disa kohe me pare , dhe qe tani pushojne te kenaqur.Keta sy qe ndalojn kohen kur mbeshteten mbi syte e mi, nderkohe qe duart tona bashkohen dhe bejme qe gjithēka rrotull nesh te zhduket. Dua qe koha te ndaloje perseri per ne te dy dhe te harrojme ēdo gje qe nuk eshte une dhe ti.
    Dua te kthehem e te te them "te dua" dhe qe fjalet e mia te ngelen te shperndara ne ajer, nderkohe qe jemi te kryqezuar.
    Dua qe te jesh ne krahun tim , qe syte e mi te mos braktisen nga te tute dhe te ndiej perkedheljen e bute te duarve te tua. Dua te te peshperis "te dua", duke ndaluar ne ēdo rrokje, duke u kenaqur me ēdo germe, duke intentuar qe ēdo tingull te mbushi me dashuri ēdo skute te shpirtit. Dua qe syte e tu te shkelqejne kur te degjojne fjalet e mia dhe qe lotet te te rreshkasin lehte neper faqe. Keta lote per te cilet te premtova qe do ishin gjithe jeten te mite, qe kurre nuk do ti lija te rridhnin vetem.
    Me pelqen te te shikoj kur fle zemer me pelqen shume.
    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    Buzqeshje Re: Leter dashurie

    Mesazh nga Vizitor 23/6/2009, 09:24

    dija vetėm emrin: Devi. Vetėm kaq. Binte menjėherė nė sy, mes njė grupi djemoshash qė shėtisnin gjithnjė bashkė. Asnjė gjė mė tepėr nuk dija pėr tė. E pėrsėris, e gjithė pėrshtypja lidhej me pamjen e tij tė jashtme.
    Sa herė qė dilja nė qytet, thjesht pėr shėtitje, pėr tė kėmbyer librin e radhės nė bibiliotekė, apo pėr tė takuar ndokėnd nė lokalet nė qendėr, gjithnjė do tė mė zinte syri atė, Devin. I gjatė, brun i theksuar, me flokėt kokoridhka, lėshuar pak mbi ballė, i veshur dukshėm mė bukur se moshatarėt e tij. Kėmishėt dhe bluzat, ashtu si dhe pantallonat, tė qepura ngushtė pas trupit tė drejtė e tė fuqishėm, tė mbushur dhe harmonioz, binin nė sy. Vetėm pėr tė mirė. Nė vendet mė tė dukshme tė bluzave e kėmishave, diku nė cepet e xhepave tė tyre apo aty nė rrethin e ngushtė tė pantallonave, gjithmonė do tė shihje ndonjė lulkė tė qėndisur apo ndonjė zbukurim tė stampuar.
    Deri atė ditė tė djele, kur tėrė mirėsjellje mė pyeti nėse mund tė takoheshim, tė uleshim diku e tė pinim njė kafe a diēka tė ftohtė, mbase tek unė ekzistonte vetėm dėshira e pashkak, pėr ta pėrshėndetur. E pėrsėris edhe njė herė arsyen: thjesht pėr shkak tė dukjes sė tij tė veēantė.
    Kur ndodhte tė pėrballeshim, gjatė asaj qė nė qytetin tonė vogėlush quhej shėtitje e mbrėmjes, na kishte rastisur tė shkėmbenim vėshtrimet dhe tė pėrshėndeteshim me sy, me gjeste apo edhe me ndonjė mėrmėrimė qė, nė tė vėrtetė, asnjėherė s’kishte marrė formėn e fjalės. Asnjėherė s’na kishte ndodhur tė flisnim por, brenda kėtij absurdi tė provincave, mbase secili prej nesh, kishte filluar tė besonte se ia donim tė mirėn njeri-tjetrit! Mbase po ndjeheshim si dy tė njohur tė vjetėr qė, edhe pse kishim kohė qė nuk rrinim bashkė, i bindeshim urdhėrit tė fshehtė tė njė tė shkuare tė largėt, gjatė sė cilės kishim qenė miq.
    Kjo ishte e vetmja arėsye qė, sapo mė shprehu dėshirėn pėr tė ndenjur ndonjė ditė, diku, pėr ndonjė kafe, ndonjė gjė tė freskėt a ndonjė gotė birrė, dėgjova veten t’i thosha se ishte, njėherėsh, dėshira dhe kėnaqėsia ime. Nė jetėn time, do tė mė duhej kohė mė e gjatė, qė tė arrija nė pėrfundimin se nė kėtė botė tė rrėmujshme, pėr shkak tė dukjes, ndodhnin ca gjėra qė individi i shpėtuar prej komplekseve tė tillė, do tė bėnte mirė t’i shmangte.
    Dita, koha, ora pėr tu takuar me Devin, merret vesh qė erdhi shumė shpejt. Qė tė nesėrmen. Nė atė qytet midis kodrash, si kudo nė provincė, kishte vetėm njė rrugė kryesore, vetėm njė shėtitore, ku dilnim tė gjithė. Po tė mos shėtisje, nė kėtė qytet vogėlush, domethėnė se nuk ishe fare! Tė nesėrmen, unė dhe Devi, ishim, u pamė, kėmbyem njėherėsh tė njėjtin gjest dhe i zgjatėm dorėn njeri-tjetrit. Shkuam u ulėm diku, nė njerin nga lokalet qė zotėronte pamjen e shėtitores aty poshtė, unė porosita njė birrė, ai diēka tė freskėt dhe as qė e morėm me mend se kishte nisur njė odise, Itaka e sė cilės do tė shfaqej shumė mė vonė.
    Pas disa minutash bisedė, po mendoja se nė tė vėrtetė ai djalė nuk ishte aq simpatik sa e kisha vėnė re mė parė. Kjo vinte, ndoshta, ngaqė kushedi pėrse, pata pritur qė ai tė fliste po aq bukur e kėndshėm, sa edhe vishej. Mė besohej se edhe ai vetė torturohej pėr ta zbutur kėtė kontradiktė, qė nė fund tė fundit nuk ishte antagoniste!
    “Si i keni punėt?” e pyeta mė nė fund, kur as heshtja, as menyja e asaj qė po flisnim, s’po zbulonte ndonjė shtysė tė mjaftueshme pėr ftesėn e bėrė prej tij. Kishim folur pėr birrat, tė cilat nė qytetet minatorė silleshin drejtėpėrdrejtė nga Korēa, pėr pijet e ftohta qė pėrgatiteshin nė qendrėn e rrethit, mė pas pėr skuadrėn e futbollit tė qytetit, qė nuk humbiste kurrė pikė nė fushėn e saj, pėr tė dalė, mė nė fund, atje ku duhej tė nisnim.
    “Dua edhe unė njė vajzė!” tha ai.
    “Po ajo… a tė do?!”
    “Edhe ajo, por s’kemi folur pėr kėtė me njeri-tjetrin!”
    “…e megjithatė duheni!” ia prita unė.
    Thashė kėshtu, i shtyrė vetėm e vetėm nga klima e humorit, tė cilėn ai vetė e kishte ofruar nė tryezė. Vazhdoi tė qeshte, pra nuk kishte ndonjė qejfmbetje, hė-pėr-hė! E cili ishte ai qė kishte pėrcaktuar rregulla, kushte tė shkruara, tė miratuara e tė vulosura, nė bazė tė cilave duhej tė lindnin, tė rriteshin dhe tė mbeteshin tė pėrjetshme, dashuritė njerėzore?!
    “Ti e pranove menjėherė ftesėn time, tha Devi, pas pak. Nuk ia vlen ta mundojmė kot njėri-tjetrin. Unė e di qė ti, po tė duash, mund tė mė ndihmosh…qė ajo tė mė dojė edhe mė shumė!”
    “E njihkam atė vajzė?!”
    “Jo, jo!” tha Devi me tė shpejtė. “Ajo ėshtė nga qyteti. Dikush na ka prezantuar nė korespodencė, po ta quajmė kėshtu sa pėr fillim! Ti nuk e njeh atė, por mund tė mė ndihmosh ndryshe mua: unė e di se ti shkruan, prandaj shkova ndėrmend tė mė shkruash ca letra pėr atė…”
    Mė lindi befas dėshira e keqe, tė tallesha nga pak me kėtė farė djalurēine qė kėrkonte t’ia rregullonin dashurinė tė tjerėt me letra, por, pasi m’a kishte hedhur idenė e tij ēakalloze, vazhdoi tė mbetej gjithėsesi serioz. Mė keq akoma: po mė besohej se pikėrisht kjo lloj dashurie e sugjeruar, e kthyer tek ai nė njė lloj tė veēantė shqetėsimi, e kishte shtyrė kėtė bukurosh ta rriste edhe mė, zellin e tė veshurit bukur. Pasi kishte plotėsuar kėtė kusht pėr fillimdashurie, sapo kishte hedhur edhe hapin e dytė: po bisedonte me njeriun qė mund t’i shkruante letrat e dashurisė!
    “U njohėm nė njė dasmė, kėrcyem disa herė bashkė. Mbase i vajtėn sytė tek unė, ngaqė, jo pėr tė shitur mend, por kam mėsuar tė vallėzoj bukur! Sipas fjalėve tė njė vajze tjetėr, qė banon kėtu, ajo vajzė mė do mua. Kjo goca tjetėr, ndėrmjetsja, po ta quajmė kėshtu hė-pėr-hė, mė ka thėnė se ajo lexon shumė libra. Prandaj dhe shkova ndėrmend, t’ia mbushim mendjen me letra tė bukura, me vjersha, poema…e kupton Devin tani?!”
    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    Buzqeshje Re: Leter dashurie

    Mesazh nga Vizitor 23/6/2009, 09:25

    Tashmė po fliste rrrjedhshėm fare. Me njė llogjikė tė tillė qė mė bėnte tė mendoja se, ēdo gjė qė do tė mė thoshte paskėtaj, mė duhet ta besoja, pa dyshuar nė ishte e vėrtetė apo jo. Nuk dija dhe as qė guxoja tė parashikoja se ē’mund tė ndodhte me kėtė riosh, pesė apo dhjetė vjetė mė vonė, por e kisha tė qartė ē’mė kėrkonte tani: Tė shkruaja letra dashurie pėr tė dashurėn e tij!
    Pa e kuptuar, njomėzaku nė nevojė tė ēuditshme, kishte zbuluar tek unė njė ves: predispozitėn pėr tė shijuar kėnaqėsitė qė sjell pėrtallja e njė tjetri. Pėrkundėr natyrės sime, besova menjėherė se ky bukurosh mund tė mbahej pranė si njė farė lodre e bukur, zbavitėse! Vetėm shumė vite mė vonė, duke rikujtuar ato qė ndodhnin nė atė rrugė-shėtitore tė vetme, midis tė tjerash kam vėnė re praninė jetike tė lodrave dhe kohėhumbjeve tė veēanta provinciale: pa to, sigurisht do tė ishim varrosur pėr sė gjalli: mbase pikėrisht duke shėtitur!
    I thashė se, menjėherė duhet tė takoheshim. Ndokund tjetėr; as nė shtėpinė time, as nė tė tijėn, siē ma shkoi ai ndėrmend. Merret vesh qė nuk kundėrshtoi. As e shkoja ndėrmend se mund tė vinte njė ditė e tillė nė marrėdhėniet midis: tėrė jetėn do tė mbetej borxh dhe mirėnjohės!
    Nė takimin e parė, qysh nė nė fillim i kėrkova, pastaj e detyrova, tė mė fliste pėr dy orė rrjesht pėr qytetsen e dėshiruar prej tij. Pasi vetė ai, nė rrėfim tė lirė, nuk e zgjati dot ligjėrimin mė shumė se dhjetė minuta, e bombardova me njė shi pyetjesh, tė cilat as vetė nuk i kisha shkuar ndonjėherė ndėrmend.
    “Si e ka emrin, mbiemrin, flokėt, dendėsinė, ngjyrėn, gjatėsinė, butėsinė, ashpėrsinė, si i kreh, a i rrėzon balluket mbi ballė, i lidh mbrapa, bishtkali, cilat komplimente i pėlqejnė, nė cilat poza e profile i pėlqen mė tepėr t’i bėj fotografitė, parapėlqen njė akullore dhjetėshe apo njė pastė, njė shėtitje apo njė film, ēfarė lloj filmi?”
    Ai po mė ndiqte i tromaksur. Pikėrisht kėtė dėshiroja!
    “Si i ka sytė?” e pyeta duke e parė ngultazi.
    “Ngjyrė deti!” u pėrgjigj Devi.
    “Tė cilit det?” e pyeta unė.
    “Si tė cilit det?!” ngriti supet ai. “Tė detit Jon!” shtoi ēastin tjetėr ai, duke buzėqeshur.
    “Joni nė dimėr apo nė verė, Joni nė mėngjes apo nė mesnatė?!”
    Duhet tė mė kuptosh, shtova pastaj pėr ta qetėsuar. Tė pyes pėr kėto se, ndryshe, as vjershat as letrat s’do tė na dalin gjė. Nė dashuri, kanė shumė rėndėsi vjershat e letrat me detaje sa mė tė vėrteta. Ē’rroba mban ajo? Ē’lloj, sa lloj fustanesh ka? Cilat pėlqen mė tepėr? Nė ē’ngjyrė ajri, nė kohėn qė jeni njohur? Kur, si, kush ka qenė dėshmitar? Ēfarė nuk do tė pėlqente t’i pėrmendnim asaj? Pėrse? Ha shumė ajo? Ē’peshė ka? A ka kuptim pėr tė harmonia fizike me shpirtin?
    “Sa e gjatė ėshtė? Megjithė takat, apo zbathur?!”
    “Pėr kėto qė pyet ti, nuk i di as pėr veten!” tha Devi.
    “Ka ndonjė cen? Hundėn, si? Normale, zhgabė, patėllxhane?! Pėrgjigjmu, mos qesh, s’kemi kohė” i thashė prerė.
    “S’e kam vėnė re, pranoi ai. Njė natė tė vetme vallzuam, dhe kaq!”
    As pėr dhėmbėt e dhėmballėt, s’mė dha pėrgjigje tė saktė. Nė njė gjendje tė turbullt, nė njė gjysmėmėdyshje-gjysmėsigurie, shtroi si njė pandehmė tė vėrtetėn qė qytetsja e tij pėrdorte pak parfum.
    “Mjaft,” i thashė njė ditė. “Sa pėr tė shkruar letrat e para, mjaftojnė kėto qė mė ke treguar. Tani duhet tė marrėsh vesh kushtet e mia.”
    “Mjaft tė hapėsh gojėn” tha ai.
    “Kushti i parė: askush, kurrė, asnjeri nė botė, as ajo vetė, s’duhet ta marrė vesh se letrat janė shkruar nga unė! Qartė?
    Kushti i dytė: pasi ta hedhėsh tekstin e letrės sė shkruar nga unė, nė letrėn qė do ta dėrgosh tek ajo, dorėshkrimin tim do tė ma kthesh mua!”
    Po e vėshtroja drejt e nė sy. Sa mė shumė pėrparonim nė kėtė ndėrmarrje tė ēuditshme, aq mė shumė shqetėsime mė lindnin. Ndaj dhe vendosa kushte.
    “Dhe, kushti i tretė…?” pyeti Devi. Mu duk i hutuar, i bėrė lėmsh.
    “Nesėr eja merr letrėn e parė!” i thashė. “Dhe ēohu, mbathja tani!”
    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    Buzqeshje Re: Leter dashurie

    Mesazh nga Vizitor 23/6/2009, 09:25

    Letrat e para i shkrova me pėrkushtimin qė bėhen gjithė gjėrat pėr herė tė parė. Mbase kishin dalė tė sakta dhe tė ndjera, se Devi nuk e fshihte qė ndjehej i mrekulluar prej tyre. Sigurisht kjo gjendje i vinte pėr shkak tė pėrgjigjeve qė merrte pėr kėto letra tė nisura me emrin e tij. Vinte tek unė tėrė gaz dhe, megjithėse u pėrpoqa tė mos e lejoja, ngulte kėmbė dhe mė lexonte pjesė prej pėrgjigjeve tė saj.
    Qytetsja merrte letra nga Devi, jo mė pak se dy herė nė javė, dhe kthente po aq herė pėrgjigje. Letrat e saj bėheshin gjithnjė e mė tė gjata, pėrherė e mė shumė tė ndjera. Kishte rėnė e tėra nė kurthin e paqmė qė ne ia kishim ngritur nė emėr tė dashurisė.
    “Dėgjo se ē’na ka shkruar!” thoshte Devi.
    “Tė ka shkruar ty, jo mua!” e pėrmendja unė.
    Nuk i hynte nė sy vrejtja ime, vazhdonte tė fliste pėr atė vajzė, si pėr njė femėr qė endč nuk ishte bėrė pjesė shpirtėrore e tij. sa herė qė merrte letra prej saj, nxitonte tė mė lexonte fragmente prej tyre. “Shiko, shiko si mė ėshtė pėrgjigjur ajo: “Pse s’mė ke shkruar me kohė, qysh nė fillim me letra tė mė ishe drejtuar, Dev i dashur! Nė letra ti je i rrallė! Aty sikur zbėrthen shpirtin e zemrėn e njė njeriu njėqind, njė mijė, njė milion herė mė tė bukur se tė atij djalit tė bukur qė mė ka bėrė pėr vete pėrgjithnjė!”
    Pėr shkak tė kėtyre mbresave e pėrgjigjeve, por edhe ngaqė Devi ishte bėrė mė i ndjeshėm, mė i mirė, unė po ndjeja dėshirėn a kureshtjen, a s’di ē’ishte nė tė vėrtetė, t’i lexoja edhe njė herė tjetėr letrat qė vetė i kisha shkruar. Sipas pikės sė dytė tė kushteve tė mia, Devi m’i kthente ato, pasi i kopjonte. I lexoja dhe i ruaja tė gjitha. Seriozisht, po ēuditesha me aftėsinė time pėr tė depėrtuar aq thellė nė botėn shpirtėrore tė njė njeriu qė as e njihja as e kisha takuar ndonjėherė! Dashuria e improvizuar sipas rrėfimeve tė njė tjetri, pėr njė vajzė tė panjohur, pa e kuptuar, kishte zbuluar tek unė ndjesi qė kurrė nuk i kisha jetuar e as pėrfytyruar. S’e kisha shkuar ndėrmend qė dėrguesin e letrave, pėr tė cilin i shkruaja, ta bėja tė lumtur, kurse lexuesen e tyre ta sillja nė gjendje tė tillė admirimi pėr nėnshkruesin e tyre: ajo e quante fat njohjen me tė.
    Ai s’dinte si tė ma shprehte mirėnjohjen. Gati e bėrtiste, qė paskėsaj, edhe dashurinė po e pėrjetonte ndryshe. Mė parė se t’i niste, mbyllej dhe i lexonte letrat me zė. Ca mė vonė, kur i duhej tė shkonte edhe vetė nė qytet, detyrohej t’i mėsonte pėrmendėsh letrat qė dėrgonte sė fundmi: nuk duhej tė linte vend pėr dyshim autorėsie.
    Me kalimin e kohės, duke i lexuar e mėsuar pėrmendėsh letrat, i bėri tė vetat shprehitė qė pėrdorja mė dendur, filloi tė pėrshtaste edhe vetė vargje, sipas atyre qė i pata shkruar nė letrat e para pėr tė dashurėn e tij, dhe ndėrkohė, filloi tė mos binte nė sy, si dikur, inferioriteti i sjelljes, ndaj dukjes fizike dhe veshjes sė veēantė tė tij.
    “Tani mund t’i shkruash edhe vetė letrat.” i thashė njė ditė.
    Mu duk sikur u tremb, u hutua, nuk reagoi dot menjėherė. Pastaj qeshi me tė madhe.
    “Kam frikė se e prish tani, nė fund fare…”
    E vura re: nuk fliste mė nė shumės, siē bėnte dikur. Po besonte tek vetja edhe gjėra qė i gjente tjetėrkund. Mbase asgjė tė keqe nuk duhej kėrkuar nė kėtė mes: dashuria nuk ėshtė tjetėr veēse akt dhurimi: secili dhuron diēka tė tijėn. Nuk isha i sigurt nėse mund tė pėrfshihej, pa u pėrmendur si e tillė, edhe tė shkruarit e letrave prej meje. A ka edhe dhurata tė fshehta, nė kėto punė? Pse tė mos ketė, nė fund tė fundit: njeriu nė ēdo ēast dhuron: sa herė qė shpik apo zbulon diēka, sa herė shkruan njė urim apo prodhon njė mall, sa herė qė nxjerr njė fjalė tė bukur…Letra e dashurie janė, gjėrat e tilla.
    Devi m’i tregonte tė gjitha. Pas njė periudhe tė tillė letrash, ishte bėrė njohja familjare, tė dyja palėt ishin tė kėnaqura qė kjo lidhje nuk ishte bėrė pa mend nė kokė dhe vajza mburrej shpesh me menēurinė e Devit. Edhe ky, po tregonte gjėra tė bukura pėr qytetsen e tij, qė tashmė ishte bėrė me tė vėrtetė e dashura e tij.
    Njė ditė e pashė nė shėtitore tė shoqėruar me njė vajzė. Sipas tė gjitha gjurmėve tė mbetura nė kujtesėn time nga rrėfimet e tij, nga pėrgjigjet pyetjeve qė i kisha bėrė, besova se ishte ajo: qytetsja, e dashura, e fejuara e tij.
    “Ajo ishte?!” e pyeta tė nesėrmen, kur u pėrballėm nė shėtitore.
    “Jo! Ishte njė kushėrirė e saj, por ngjajnė shumė!”
    Ndjeva lehtėsim tė menjėhershėm. S’do tė mė vinte hiē mirė sikur tė ishte ndryshe. Mė kishte bėrė shumė intim, mė kishte rrėfyer aq shumė pėr atė vajzė, sipas kėrkesės sė tij i kisha shkruar dhjetra letra, shyqyr zotit tani ishin afruar e kishin legalizuar njohjen e tyre: dhe Devi tė mos mė prezantonte me tė?!
    Merret vesh: kurrėsesi nuk shkoja ndėrmend tė mė prezantonte si autor i letrave! Njera nga pikat qė kisha vėnė nė kontratėn midis, kjo ishte: “Askurrė, askush, nuk duhej tė dinte se letrat i shkruaja unė.” Por ja qė e vuajta joshjen qė Devi tė mė prezantonte thjesht si mik tė tij. Mė dukej krejt virgjine dhe e ligjshme kjo dėshirė. Ia thashė njė pėr njė edhe atij, Devit.
    “Ē’paske lodhur veten! mė tha, “Tė ishte ajo, dhe tė mos e takoja me ty? Budallėqe! Pa, pa, ku tė shkon mendja edhe ty!”
    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    Buzqeshje Re: Leter dashurie

    Mesazh nga Vizitor 23/6/2009, 09:26

    Mė ishte vjedhur mua, por kishte gėnjyer veten. Ajo kishte qėnė e dashura, e fejuara e tij. Pak kohė mė vonė u bė edhe gruaja e tij. Edhe martesėn e mora vesh shumė kohė mė vonė. Ishin martuar nė fund tė korrikut. Me dasmė tė madhe. Me orkestėr tė bujshme dhe ftesa tė shumta. Mbase pėr ta kurorėzuar madhėrisht atė lloj dashurie po aq tė veēantė.
    Ashtu siē e kisha shkuar ndėrmend, nuk mė ftoi nė dasmė. Tani nuk i duhen mė letra, thashė me vete! Sa pėr tė ndrequr humorin. Rrallova daljen nė shėtitore. Nuk doja, sė paku hė-pėr-hė, tė ndeshesha me Devin. Pėr tė qenė deri nė fund i sinqert, e kisha pritur me kureshtje dhe dėshirė njohjen me atė vajzė qė vinte nė mėnyrė krejt origjinale nė kėtė qytet tė vogėl. S’mund ta fshihja dėshirėn pėr tė qenė nė dasmėn e tyre. Me gjithė zemėr e them kėtė. Ngaqė i njihja aq mirė, tė dy. Fare rastėsisht, por isha bėrė njeriu mė i afėrt i tyre nė kėtė dashuri.
    Ajo vajzė endč nuk di gjė. Nuk i hedh asnjė faj, ndonėse dyshimi im pėr tė ardhmen e lidhjes sė tyre ėshtė njė re aq e madhe, sa hija e saj nuk ka se si tė mos bjerė edhe mbi vellon e bardhė tė martesės sė saj. Nė tė vėrtetė, as vetė Devin nuk e bėj me faj. Tė gjithė, nė fillimet, madje jo vetėm nė fillimet, ia rrėfejnė dikujt dashurinė. Njeriu ka nevojė t’i shprazet dikujt, nė ditėt kur dashuria, si erė me shi dhe me diell, e valavitė nė kreshtat e detit tė saj shkumėbardhė. Devit i ndodhi tė mė rrėfehej mua. Mbase m’u hap mė tepėr se duhej, kur kjo marrėdhėnie s’ishte endč dashuri, mbase lloji i rrėfimit tė tij ishte i veēantė: mė shumė kishte shpallur boshllėkun e tij, se sa dashurinė e asaj vajze. Edhe unė, nga ana ime, qė kisha marrė pėrsipėr t’ia shkruaj letrat, e kisha bėrė kėtė mė shumė si njė lojė kukamēeftas me atė bukurec tė njomė..
    Me hir tė Atij atje lart, e tėra kjo shaka u transformua nė diēka serioze. Dhe nuk doli u keq: Devin dhe atė vajzė i shoh qė shėtitin tė qeshur dhe tė kėnaqur, edhe tani pas martese. Nėse njeriu ka pėr detyrė tė dhurojė atė qė ka, unė vetė nuk kam pritur dhurata nga kjo histori; por as mosmirėnjohje nuk kam merituar.
    Ata tė dy kalojnė nė shėtitoren e vetme, fare pranė meje, dhe asnjė fjalė, asnjė pėrshėndetje. Devi mė vė re qė larg, jam i sigurt se mė ndjek me sy, deri aty pranė. Kur ndodhemi afėr, i ulė sytė. Ose vėshtron drejt, pėrpara. Sikur kurrė tė mos kemi pasur tė bėjmė bashkė. Mė keq akoma, sikur atė vajzė e kam njohur unė mė parė se ai. Mė druhet mua? Pse vallė?!
    Mė mirė tė mos i kisha shkruar ato letra!
    Nė fytyrėn e tij, dikur aq tė qeshur e simpatike, sė paku pėr syrin tim, tashmė janė shfaqur dy sy tė plogėsht dhe njė si lodhje e padeshifrueshme. Mė duket se edhe pėr atė vajzė i mungon mirėbesimi i dikurshėm. Se ē’kam njė siguri, qė lodhja nuk i vjen vetėm prej meje.
    Nėse nuk bėhet fjalė pėr mirėnjohje, kam frikė pėr mė tej: nuk di pse, pres ditė tė kėqia pėr atė vajzė, edhe pėr atė djalė, por asesi pėr shkak tė ditėve me marrėdhėnie tė mrekullueshme qė pėrjetonin dikur, qoftė edhe prej lezeteve tė fjalės nė letrat qė u shkruaja unė. Ditė pas dite po mė fuqizohej shkaku i vetėm i ftohtėsisė sė tij: boshi, boshi i madh brenda vetes sė tij. Tėrė ai djalė i lezetshėm, simpatik, i veshur ndryshe nga moshatarėt e tij, ai qė ia kishte hedhur grepin njė vajze thjesht me mjeshtėrinė e tij pėr vallėzim, paskej qenė aq bosh nga brenda…
    Pikėrisht ajo qė dikur e bėnte tė ngrohtė, tė qetė, tė gėzuar e mirėnjohės ndaj meje, tani vepron nė tė kundėrt. Letrat e dashurisė pėr tė dashurėn e tij, qė tani e kishte grua, e bėnin tė ftohtė, e trazonin, e trishtonin, e bėnin dyshues ndaj vetes, ndaj vetes nė sy tė pėrditshėm tė asaj vajze qė tashmė ishte gruaja e tij. ai bosh i llahtarshėm, fshehur mrekullisht pas letrave tė huajtura nga unė, i ngjallte hamėndje tė liga?
    “Ah, i ziu ti,” i thosha pa zė, kur pėrballeshim nė rrugė dhe ai bėnte sikur s’mė shihte. “Ti akoma nuk je i sigurt nė dashurinė e saj. Kurrė s’ke pėr ta besuar dot qė ajo tė do ty. Vetėm ti e di se letrat nuk i ke shkruar vetė ti! Ajo tė do, ngaqė ėshtė mėsuar tė tė shohė me atė sy, kaq gjė duhet ta marrėsh vesh. Nuk tė them tė shtiresh ndaj saj, as ndaj vetes, por as me mua s’ke pse shtiresh! Ajo tė do, or’ budallė, pa ditur dyshimin tėnd tek vetja jote!”
    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    Buzqeshje Re: Leter dashurie

    Mesazh nga Vizitor 23/6/2009, 09:27

    Tė tjerėt mbase vazhdojnė ta shohin Devin si njeri simpatik, tė veshur bukur, siē e kisha parė unė dikur, aq mė tepėr se tashmė, edhe me njė grua tė bukur, ishte bėrė pėrfundimisht i lumtur.
    Mua po mė dukej ēdo ditė dhe mė i zbehtė. Dhe ajo grua, qė i rri nė krahė, po mė pėrfytyrohet si fatkeqe e fshehtė. Fatkeqe e ardhme e sė shkuarės false pėr shkak tė boshit tė tij.
    “Mos u bėj i vogėl,” i them vetes. “Ai vetė duket mirė, ajo nė krahė ndjehet e kėnaqur me tė, tė tjerėt nuk i dinė ato qė di ti, ē’ke atėherė qė fut turinjtė nė erėrat e tė tjerėve?! Vetėm ngaqė nuk pėrshėndetet me ty?! Atėherė ti nuk e njihje fare atė djalė, por mos kujton se pėr tė, di mė shumė tani?! Atėherė i dije vetėm emrin, tani qė i di shumė mė tepėr, por nuk tė hynė nė punė gjė! Je zemėruar pėr mosmirėnjohjen?! A ka kuptim mosmirėnjohja ndaj njė njeriu nė dashuri?! Fale menjėherė, qė tė lehtėsosh shpirtin tėnd!”
    E shtyva veten tė mendoj nė kėtė kahe. Kėrkova njė shkak, njė arsye pėr ftohtėsinė e tij ndaj meje: mbase ka frikėn e letrave qė kam unė!, thashė me vete. I dhashė njėfarė tė drejte dhe i dėrgova lajm. Mė erdhi menjėherė. Jo nė rrugė, nė shtėpi. Kishte veshur njė xhakavento tė kaltėr, njė pulovėr me ngjyra dhe pantallona me kuti tė spikatura qė s’ia kisha parė herė tjetėr. M’u duk se kishte nxituar. Mė shkuan sytė te lidhėset a kėpucėve: tė lidhura i kishte.
    “Ja tek i ke…Nuk tė mungon asnjera” i thashė kur hyri nė dhomėn time.
    Po mė kėrkonte ndjesė, belbėr, si dikur. Si nė fillimet. Kur mė ftoi pėr njė kafe apo diēka tė ftohtė dhe qė unė mund ta ndihmoja nė dashuri!
    “Po pate merak, eja dhe i djegim bashkė…” mė tha.
    Fliste kot. Fare kot. Edhe tashmė qė po ia dorėzoja, tė gjitha, dukej qė kishte frikė i gjori, mos mė kthehej mendja dhe kėrkoja t’i mbaja vetė letrat. Iku duke e shtrėnguar fort tufėn e tyre!
    “Shko dč, shko! Kam besim se do t’i djegėsh vetė!” i thashė.
    E ndoqa me sy nga dritarja. Merret vesh qė, atje jashtė, nuk e priste ajo. Pėr tė marrė tė shkuarėn, ai kishte ardhur i vetėm. Me siguri do tė shkonte diku, prapa kodrės, do tė hapte ndonjė gropė dhe atje do t’i digjte letrat. Do tė hidhte ca dhe sipėr e kush e di ē’tjetėr.
    Asaj gropės boshe nė veten e tij, si do t’ia bėnte?!
    ironman
    ironman
    ♫ Anėtar/e ♫
    ♫ Anėtar/e ♫


    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 18/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 154
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 234
    <b>Votat</b> Votat : 5

    Buzqeshje Re: Leter dashurie

    Mesazh nga ironman 24/6/2009, 20:55

    Pupupupu cfare historish !!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    Buzqeshje Re: Leter dashurie

    Mesazh nga Vizitor 29/6/2009, 07:43

    Leter Dashurie.

    Pse s'po kupton zemra ime qe ti s'me do qe ti me urren e me malkon pse s'po te perjashton zemra ime ty pse nga endrat nuk me del pse me lendove aq shum pse me le ne rruge pse e ben ate zemer gure e s'me flet me e s'me degjon e vec me braktis? ae di qe kam gabuar, e di qe zemra jote dhimbjet qe une dikur ja dhurova nuk i ka merituar e di qe lotin ne sy nuk e pate merituar po te betohem se kam ndryshuar, ma jep edhe nje mundesi ta tregoj se kam ndryshuar po ti s'po me ndegjon e vec jeten tende po jeton. Mua me thua se tani e ke kuptuar care eshte dashuria tani e ke kuptuar care eshte jeta tani e ke kuptuar care eshte gezimi care eshte lumturia po pse mua keto sdo te mi dhurosh? Te lutem eja perseri eja tek un e jeten ma shijo me bukurin tende me zemren tende me buzeqeshjen tende.Kur ty te kam takuar azgje ne kete jete s'kam kuptuar.Ti te gjitha mi mesove ti me bere mua te jem e lumtur ti me bere mua njeri ti me dhurove shpresa ne jete ti keto gjera mi fale po tani keto me s'me intersojn se ty te kam humbur pergithmon.Ti me thua qe te mos vuai se kot e kam se kot po derdhe lot se kot te dashuroj se kot te trokas prap se kot me ty flas ndoshta te gjitha jane te kota ama prape un do ti bej se ndryshe un do te cmendem kur e di qe vet kam gabuar qe ti tani je large e di qe kete gabim kur vetes nuk do t'ja fale vec per kete gabim jeta me eshte ber e pa jetuar jeta me eshte ber nje tmerr i zi. Ti me ke lenduar mua 100 here e 10000 plage mi ke dhuruar po prap une te dua e te pres se vec per ty un do te vdes...................
    :leterdashurie:

    Sponsored content


    Buzqeshje Re: Leter dashurie

    Mesazh nga Sponsored content


      Ora ėshtė 17/5/2024, 09:44