BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    “Njė spektakėl i pėrshtatshėm pėr tė rinjtė dhe talentet e tyre”, thotė Buēaj!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje “Njė spektakėl i pėrshtatshėm pėr tė rinjtė dhe talentet e tyre”, thotė Buēaj!

    Mesazh nga LePuRuShJa 26/5/2009, 15:04

    “Njė spektakėl i pėrshtatshėm pėr tė rinjtė dhe talentet e tyre”, thotė Buēaj! VjollcaBuaj

    Kėngėt popullore dhe tė lehta tė punuara mjeshtėrit, atė e bėjnė ndėr kėngėtaret mė tė pėlqyera. Zėri i ėmbėl i saj gėzon gati ēdo familje shqiptare. Bukuria e gjithė kėsaj ėshtė se Vjollca Buēaj prej njė kohe tė gjatė vazhdon tė qėndroj besnike ndaj publikut. Sė fundi pjesėmarėse nė spektaklin “Pasioni Im”, ajo rrėfen emocionet e saja dhe fjalė miradije pėr talentet dhe organizatorėt.

    “Ky spektakėl ėshtė njė ndėr projektet mė tė qėlluara qė ėshtė dashur tė bėhej qysh mė herėt nė diasporė, duke pas parasysh se nė mbarė diasporėn ku do qė ka shqiptarė, ka shumė talente tė sferave tė ndryshme. Ato talente asnjėherė nuk kanė pasur mundėsi ku ta shprehin atė. Nga ky spektakėl mendoj qė shumė ėndrra tė tė rinjve do tė realizohen”, ka thėnė Vjollca Buēaj.

    Ka qenė e vėshtirė gjithė ky rrugėtim nė karrierė deri kėtu ku je sot?

    Ē’do dėshirė dhe pasion qė ka njeriu nė jetė dhe atė dėshirė e realizon.Nuk ėshtė aspak vėshtirė, por kėnaqėsi, e sidomos kur atė pėrjetim tė cilin e ndjejė, e kam transmetuar te publiku.

    Momentalisht ē'ka jeni duke punuar?

    Puna asnjėherė nuk ndalet, por gjithmonė krijoj atė qė mendoj se ėshtė vlerė.

    Ishe pjesėmarrėse nė njėrin nga edicionet e spektaklit “Pasioni Im”, si u ndjeve dhe si ju priti publiku?

    Po, kam pas nderin dhe kėnaqėsinė qė tė jem mysafire e spektaklit “Pasioni Im “ ku publiku si zakonisht mė priti mjaft mirė.

    Po organizatorėt e kėtij spektakli mendoni se bėjnė punė tė mirė nė kėtė rast?

    Ky spektakėl ėshtė njė ndėr projektet mė tė qėlluara qė ėshtė dashur tė bėhej qysh mė herėt nė diasporė, duke pas parasysh se nė mbarė diasporėn ku do qė ka shqiptarė, ka shumė talente tė sferave tė ndryshme. Ato talente asnjėherė nuk kanė pasur mundėsi ku ta shprehin atė. Nga ky spektakėl mendoj qė shumė ėndrra tė tė rinjve do tė realizohen.

    Jeni kėngėtare me karrierė tė gjatė,sipas juve ia vlen tė jesh pjesė e kėtij evenimenti?

    Po sigurisht se ia vlen. Jo qė them vetėm unė, kėtė e dėshmon edhe interesimi pėr kėtė spektakėl. Ėshtė njė spektakėl shumė i pėrshtatshėm qė tė rinjtė tė tregojnė talentet e tyre.

    Do vazhdoni akoma tė pėrkrahni spektaklin?

    Jo vetėm unė si kėngėtare e gjeneratės sė mesme, por edhe ata tė gjeneratave tė reja duhet pėrkrahur ē’do organizim ku nga ai dalin talentet e reja.

    Sikur tė kishit nė dorė ju spektaklin, ēka mendoni se kishit shtuar apo eliminuar nė pėrbėrje?

    Ideatori i kėtij spektakli, Rifat Avdiu, ka aftėsi dhe energji tė na befasoj ē’do herė me projekte tė ndryshme. Nuk ėshtė e lehte qė njė lloj evenimenti i tillė tė bėhet pa njė pėrkrahje ekipore. Kėtė pėrkrahje duhet ta ketė nga tė gjithė, si moralisht ashtu edhe materialisht, kėshtu qė besoj se ēdo gjė ėshtė nė rregull.

    Publiku dėshiron argėtim me kėngė tė mirėfillta shqipe, do kemi rastin viteve nė vazhdim tė shohim nė skenė Vjollcėn?

    Besoj qė asnjėherė nuk e kam zhgėnjyer publikun sa i pėrket kėngėve tė cilat i kam kėnduar unė, kėngėt e mia do tė jenė gjithmonė pranė tyre sa herė qė ata tė dėshirojnė.

    Nga puna dhe karriera juaj sa jeni e lumtur, jeni e kėnaqur nga fitimi qė sot bėhet nė showbizin vendor?

    Nga puna dhe karriera ime jam shumė e kėnaqur sepse ē’do kėngė qė unė kėndoj ėshtė njė pėrjetim nė vete. Ndėrsa sa i pėrket fitimit mendoj qė ėshtė njė mesatare nė krahasim me atė qė punohet.

    Porosia juaj pėr pjesėmarrėsit dhe publikun?

    Porosia ime pėr pjesėmarrėsit e kėtij spektakli ėshtė qė denjėsisht dhe pa hezitim ta shprehin atė pėr tė cilėn mendojnė se kanė talent, sepse shansi nė jetė tė ofrohet vetėm njė herė. Atė ėndėrr qė kanė le tė mundohen ta bėjnė realitet, ndėrsa sa i pėrket publikut mendoj se duhet t’i pėrkrahin kėto talente dhe emocionet e tyre tua lehtėsojnė me duartrokitje.

      Ora ėshtė 6/5/2024, 20:43