BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Ardit Gjebrea: “Ju rrėfej pengjet e jetės sime”

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Ardit Gjebrea: “Ju rrėfej pengjet e jetės sime”

    Mesazh nga LePuRuShJa 12/11/2012, 17:52

    Ardit Gjebrea: “Ju rrėfej pengjet e jetės sime” Arditgjebreaedielashqiptare

    Numėron shumė vite nė skenė, aq sa pėr tė rrėfyer prapaskenėn e gjithė jetės sė tij i duhet njė jetė e tėrė. Gjithsesi atė ēfarė do tė dėshironte ēdo personazh publik i ekranit, ai e ka arritur. Tashmė ėshtė kthyer nė personazhet mė popullorė, pėr tė cilin publiku gjithmonė do tė dijė. Ardit Gjebrea ka vendosur tė rrėfehet nė njė moment kulminant tė “Kėnga Magjike 2012”, ndėrsa adhuruesit e muzikės i kanė kthyer sytė nga kėngėt e kėtij festivali. Shumė rrallė i ndodh t’i dorėzohet rrėfimit me nge nė ekran, dhe ndaj uljen nė studion e “Takimi i Pasdites” tė Rudina Magjistarit e ka cilėsuar si njė shėrbim qė po i bėhet atij, ndėrkohė qė nė kaq vite program tė “E diela shqiptare” ėshtė ai qė u shėrben tė ftuarve tė tij me intervista e biseda tė drejtpėrdrejta nė ekran.

    Pėr rrėfimin e tij shkak u bė edicioni i 14-tė i “Kėnga Magjike 2012”, ndėrsa producenti i njohur i kėtij festivali ka vendosur tė flasė pėr veten pėrpara fillimit tė “Kėnga Magjike”, ku konkurrojnė emra tė rinj e tė njohur tė muzikės nė pritje tė ēmimit tė madh sot nė natėn finale. Arditi ka lėnė mėnjanė tensionin e provave non stop nė “Pallatin e Kongreseve”, duke pohuar: “Unė besoj se jeta tė jep prioritete dhe ndaj besoj qė jam nė njė prioritet, ndėrsa jam ulur kėtu tė flas pėr jetėn time. Duke folur pėr familjen, ai madje dhe u pėrlot, duke e veēuar kėtė si rastin e parė tė shprehjes sė dobėsisė nė ekran. Ja pėr ēfarė rrėfehet Arditi.

    I bėra kėngėtarėt tė votojnė njėri-tjetrin pėr t’i hequr kėtė siklet vetes
    “Sigurisht ethet e Festivalit tashmė qė numėrojmė orėt, janė drejt fundit. Dua tė theksoj qė nė momentin qė hyjmė nė provat e Pallatit tė Kongreseve, emocionet largohen nga ne dhe u kalojnė kėngėtarėve, tė cilėt pėrjetojnė ethet e paraqitjes skenike dhe se si do tė priten nė publik. Zakonisht nė momentin qė mbaron gjithēka e shpallen fituesit, unė gjithmonė pyes veten, po edicioni tjetėr a do jetė kaq i mirė sa ky qė sapo pėrfundoi?! Kėngėt vijnė nga kompozitorė tė ndryshėm, tė rrymave tė ndryshme dhe kėngėtarėt qė votojnė pėr njėri-tjetrin do e kenė shumė tė vėshtirė pėr tė votuar. Kjo ėshtė njė formulė qė unė e kam bėrė pėr tė shpėtuar veten, pra pėr t’i hequr kėtė siklet vetes nė ndarjen e ēmimeve. Por dua tė theksoj qė lėnda e parė ėshtė shumė e mirė dhe ndaj fle i qetė natėn. A do tė mbeten hite nga ky festival? Patjetėr, pasi ėshtė vetė publiku qė i nxjerr nė pah hitet. Po ashtu ka dhe kėngė qė zbulohen vonė. Njė miku im kėngėtar mė ka pohuar: ”Ka disa kėngė qė janė si nėndetėset, ato dalin nė njė moment tė caktuar nė sipėrfaqėse, aq sa ēuditesh e thua: ua ēfarė ishte kjo?!”

    Surprizat e natės finale sot
    “Ka ende surpriza me performancat, qė disa kėngėtarė i kanė ruajtur pėr skenėn e “Pallatit tė Kongreseve”. Gjithsesi, nė njė natė finale, supriza mė e madhe ėshtė emri i fituesit. Po sa i rėndėsishėm ėshtė tė jesh fitues?! Thjesht pjesėmarrja ėshtė njė garė nė vetvete, pra pėr mua mjafton tė marrėsh pjesė. E them kėtė, pasi nuk ėshtė shumė e rėndėsishme kush ėshtė fitues, sepse tė gjitha kėngėt pas pak kohėsh sigurisht mbahen mend fitueset, por shpesh kujtohen dhe ato qė s’kanė fituar, si: “Kuturu” e Sandėr Gjokės etj. Pra, theksoj qė pėr mua tė gjithė artistėt qė marrin pjesė janė tė fituar, jo vetėm finalistėt, por edhe gjysmėfinalistėt”.

    KM ėshtė sulmuar pasi nuk kėndohet “live”, kėshtu e kam zgjedhur
    “Nė ‘Kėnga Magjike’ ne u japim rėndėsi performancave, pasi nuk kėndohet live, dhe kėngėtarėt bėjnė qejf nė skenė se nuk e kanė mendjen te mikrofoni. Madje ėshtė sulmuar KM pėr kėtė fakt, por unė e kam sqaruar dhe e sqaroj qė ky festival kėshtu ėshtė konceptuar dhe s’ka asgjė tė keqe pėr kėtė. Dua tė nėnvizoj faktin qė mėnyra se si xhirohen kėngėt janė gati si klipe dhe meritėn e ka dhe regjisori Pali Kuke”. Gjithashu ai ka folur pėr skenografinė industriale tė Gattiano Castelit, i cili sipas Arditit refuzoi tė bėnte “Sanremon” nga ngarkesa qė kishte pėr momentin, dhe nuk i vuri kryqin “Kėnga Magjike”. Duke bėrė njė reflektim, nė fillimet e tij ai pohon:” Ajo qė kujtoj me dhimbje nga fillimet e mia, ėshtė se askush nuk besonte nė kėtė sipėrmarrje timen pėr tė bėrė festivalin e parė privat”. Mė kujtohet qė natėn e parė ishin vetė 200 veta nė sallė, natėn e dytė 400 veta, natėn e tretė salla u mbush. Kujtoj qė mosbesimi i skeptikėve vinte nė financimin e Festivalit, dhe mbaj mend qė shpenzova gjithė kursimet e mia. Tani gjėrat kanė ndryshuar, ka sponsorė qė mė kėrkojnė qė nė fillim tė vitit qė tė mos i lė jashtė festivalit. Nė rrėfimin e tij ai tregoi se si e bindi skenografin e njohur italian, Gattiano Castello, pėr tė realizuar skenėn e “Kėnga Magjike”.

    Arditi pėrlotet nė ekran: Do tė dėshiroja qė im atė tė kishte njohur Anėn
    “Babai dhe nėna ime mė kanė influencuar nė jetėn time si artist”, – ėshtė shprehur Arditi nė rrėfimin e tij intim pėr jetėn si artist dhe marrėdhėnien me familjen. “Nėna gjithmonė ka qenė nė backstage dhe ėmbėlsia e dashuria e saj mė kanė rrethuar e mbėshtjellė gjithė kohės. Ajo ka qenė njė engjėll mbrojtės pėr mua nė distancė. Nėse mė thonė se jam i butė dhe kam komunikim tė ėmbėl e tė mirė me njerėzit, e kam nė sajė tė nėnės sime. Jam shumė i lumtur qė jetoj nė njė ēati me tė, qė mė pėrcjell nė mėngjes, e pas kėsaj mė shkon dita mbarė”, – u shpreh ai, njė moment rrėfimi qė e bėri tė pėrlotej, ndėrsa kujtoi dhe babain qė s’jeton mė. “Nuk mė ka ndodhur asnjėherė njė gjė e tillė nė njė studio televizive, por prekem ngaqė mė vjen keq qė im atė nuk mundi tė shihte suksesin tim dhe tė njihte Anėn, qė erdhi nė jetė vonė. Vjen njė moment nė jetė ku kupton qė gjithēka qė bėn njeriu, e bėn pėr familjen. Jam shumė i lumtur qė im bir Joni studion pėr Administrim biznesi nė Vjenė dhe shkon shumė mirė me mėsime, u shpreh ai i emocionuar. Do tė pyesni ju pse u emocionova sot nė ekran. Pėr gjithēka. Pėr prindėrit, djalin, vajzėn, bashkėshorten time qė ėshtė njė heroinė dhe mė qėndron gjithmonė pranė. Nė fund tė fundit ėshtė familja qė mbetet dhe tashmė qė Jonin e kam me studime dhe mirė, i lutem Zotit pėr shėndet qė tė mund ta nxjerr nė jetė dhe t’i siguroj diēka dhe Anės sė vogėl”.

    Popullor nė ekran? Nuk pretendoj tė mė duan 100 pėr qind
    Arditi, i komentuar si njė nga figurat mė popullore nė ekran, thotė se “jo vetėm unė por askush nuk pretendon qė tė jetė 100 pėr qind i dashur pėr publikun. Ēdo njeri i ekranit ka fansat e tij dhe unė nuk pretendoj qė tė kem 100 pėr qind tė publikut. E rėndėsishme ėshtė qė dhe ata qė nuk tė duan, tė mund t’u japėsh njė mesazh pozitiv. Pėr ata qė punojnė me mua, unė u kam borxh kohėn qė ata mė kushtojnė dhe qė s’mund t’ia japin familjes. Kohėn s’ua kthej dot, ndaj unė u jap dashuri pėr t’ua bėrė punėn tė bukur, edhe pse shpesh nuk e mohoj qė jam i rreptė nė punė”.

    Rikthim nė muzikė? Nuk premtoj pėr momentin
    Por nė kėtė periudhė tė punės sė tij si prezantues i “E diela shqiptare”, Arditi ka munguar si kėngėtar. “Janė shumė pak kėngėt e mia tė kėsaj periudhe, madje janė me pikatore, ato qė kanė kėnduar Juliana Pasha dhe Genta Ismajli. Dua tė them qė ėshtė e pamundur tė krijosh nė njė punė tė tillė intensive nė ekran. Unė jam me idenė e ciklit, ēdo gjė ka ciklin e vet dhe kur Arditit t’i mbyllet cikli i moderatorit tek “E diela shqiptare”, atėherė mund tė rikthehem sėrish me njė album tė ri.

    Panoramaplus

      Ora ėshtė 26/4/2024, 23:21