Prizreni feston ndryshe!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

17022014

Buzqeshje Prizreni feston ndryshe!

Mesazh nga LePuRuShJa

Prizreni feston ndryshe! Largea_foto1392648437

Nė njė atmosferė festive nė Prizren u shėnua 6 vjetori i Pavarėsisė sė Kosovės. Nė kuadėr tė kėsaj, Asociacioni pėr Kulturė, Edukim dhe Arsim – AKEA realizoi aktivitetin tradicional tė dhurimit tė ėmbėlsirave pėr qytetarėt qė dalin nė sheshin Shadėrvan.

Nėn moton “Festo ėmbėl, festo ndėrgjegjshėm”, u shpėrndanė mė se tre mijė (3000) copė ėmbėlsirash tė ndryshme.

Qėllimi i kėtij aktiviteti ėshtė festimi i datės mė tė rėndėsishme pėr shtetin tonė nė njė mėnyrė tradicionale. Siē dihet, qytetarėt prizrenas nė raste solemne dhurojnė ėmbėlsira, andaj edhe ky aktivitet reflekton tė njėjtėn qasje.

Pėrveē pikės sė vendosjes nė afėrsi tė urės Arasta nė qendėr tė qytetit, ėmbėlsirat u shpėrndanė edhe nė repartin e Pediatrisė nė Spitalin Rajonal, nė shenjė kujdesi pėr fėmijėt e sėmurė. Mė pas, njė ekip nga anėtarėt e AKEA-s vizituan edhe Zyrat e Zjarrfikėsve nė shenjė urimi pėr festėn dhe respekti pėr punėn qė bėjnė.

Kėto ėmbėlsira janė pėrgatitur nė mėnyrė vullnetare nga familjet e aktivistėve tė AKEA-s si dhe njė pjesė e tyre ėshtė ofruar si donacion nga afaristė tė shumtė prizrenas.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
Share this post on: redditgoogle

No Comment.


    Ora ėshtė 4/6/2020, 16:28