BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Elvana Gjata: Kush ėshtė pranė meje!

    Albatros
    Albatros
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Francė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19030
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 37314
    <b>Votat</b> Votat : 106
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

    Buzqeshje Elvana Gjata: Kush ėshtė pranė meje!

    Mesazh nga Albatros 9/1/2010, 10:18

    Elvana Gjata: Kush ėshtė pranė meje! 0005_f10

    Intervista/ e veēantė, pikante, e thjeshtė, fine. Ėshtė Elvana Gjata. Dashuria e kėngėtares, jeta mes muzikės dhe regjisurės dhe pasioni pėr gatimin. Koncerte, fama, para.

    Tė kesh fatin e Elvanės!


    Ajo vjen pėrherė ndryshe dhe ē'ėshtė mė e rėndėsishmja ka qėlluar gjithmonė nė shenjė. Elvana Gjatė ėshtė konsideruar shpesh si "pop-diva" e muzikės shqiptare. Ishte vetėm 16 vjeē kur doli pėr herė tė parė nė skenė, por, atėherė, ndoshta nuk e kishte menduar qė muzika nė jetėn e saj do tė merrte dimensionet qė do t'i kalonin kufijtė e vendit.

    Zėri dhe pamja e saj ishin nė harmoni, duke u bėrė kėshtu njė ndėr mė tė preferuarat tė publikut shqiptarė. Pasi kaloi vetėm pak kohė fama e saj u shtri edhe nė Kosovė, duke vijuar edhe atje mė njė sur bashkėpunimesh mė emra tė njohur tė muzikės kosovare.

    Ndėrsa tani... Elvana ėshtė vazhdimisht e ngarkuar me projekte koncerte, studime, aq sa dėshira e saj mė e madhe ėshtė; pak pushime. Recetat, me tė cilat ajo i ėshtė servirur publikut kanė qenė pikante gjė qė e ka bėrė qė tė jetė e kėrkuar nė tė gjithė Evropėn ku ka shqiptarė dhe jo vetėm.

    Por, duket se ky do tė jetė viti i Elvanės. Vajza diplomohet! Nė muzikė? Jo, nė regjisurė, profesion tė cilin pretendon e shikon vetėn tė realizuar ashtu si edhe nė muzikė. Por, nė njė intervistė pėr SH2-shin, Gjata na ka treguar se nuk ėshtė vetėm njė "vip" qė di tė kėndojė, por edhe njė "vajzė pėr shtėpi" qė di tė gatuaj.

    Ndėrsa, pėr sa i pėrket aspektit personal, nė kėtė rrėfim Elvana na tregon se nė kėto kohė i gjendet dikush pranė dhe qė mashkulli i saj ideal duhet tė jetė i suksesshėm nė atė qė bėn.

    Elvana, me ēfarė melodie u zgjuat sot nė mėngjes?

    Me alarmin e telefononit...

    Pėr ēfarė ke menduar mė shumė ditėt e fundit?


    Mė mungojnė shumė miqtė e mi, familja...


    Cila ėshtė ajo gjė pa tė cilėn nuk e shtyn dot ditėn?



    Pa muzikė dita nuk ka kuptim, dhe pa romanin qė po lexoj nga Harold Robins.


    Si po shkojnė turnet nėpėr botė, na trego pak?


    Shumė, shumė mirė. Aktualisht isha nė Gjermani nė turneun tim tė radhės nė Evropė, por jo vetėm. Mė pas udhėtova pėr nė Amerikė, ku atje kisha 4 koncerte, New York, Chikago, Didroit, etj.


    Cilat janė vendet qė ke shkuar deri mė tani dhe si ju kanė pritur shqiptarėt andej?


    Pothuajse nė ēdo vend tė Evropės. Kam kaluar shumė mirė nė ēdo koncert qė kam bėrė. Por, do veēoja njė koncert nė Suedi, ku pjesėmarrja dhe pritja ka qenė e jashtėzakonshme...


    Ēfarė ndryshmi ka tė kėndosh pėr shqiptarėt nė Shqipėri dhe tė kėndosh pėr shqiptarėt nė botė?


    Ėshtė emocion pak mė i madh tė kėndosh pėr shqiptarėt nė botė, sepse kanė shumė mall dhe ne artistėt me muzikėn tonė i bėjmė tė ndjehen mė afėr Shqipėrisė.


    Ke njė aktivitet tė ngjeshur muzikor, ēfarė tė bėn tė jesh kaq energjike?


    E dua kėtė qė bėj, me frymėzon, mė emocionon, mė mbush me energji dhe si pasojė jap atė qė marr.

    Pėrveē muzikės, ju vazhdoni studimet pėr regjisurė, pse keni zgjedhur kėtė degė?


    Teatrin e kam dashur gjithmonė. Kėtė vit diplomohem dhe jap shfaqjen nė fillim tė shkurtit. Ėshtė njė monodramė nga Angelo Longoni, pjesa quhet "Hot line".

    Dhe interpreton Valbona Imami. Jam shumė entuziaste pėr kėtė projekt, pasi ėshtė bėrė njė punė e madhe sė bashku me bashkė regjisoren Jonida Vokshi.

    Nė tė ardhmen mė shumė e shihni veten si regjisore apo kėngėtare?

    E shikoj veten tė realizuar nė tė dyja fushat...

    Kėngėtarėt janė kategoritė mė tė paguara tė momentit, ju jeni e kėnaqur mė tė ardhurat tuaja?

    Absolutisht po. Sa pėr mua mė bėjnė shumė mirė qė puna mė ėshtė vlerėsuar dhe momentalisht shumė mirė.

    E ndjeni veten tė pasur nė kėtė moshė qė jeni?

    Pėr moshatarėt e mi kam njė status ekonomik tė kėnaqshėm.

    Nga kėnga magjike dolėt me njė ēmim, je e kėnaqur pėr kėtė?


    Jam shumė e vlerėsuar, sepse ēmimin e dytė ma dhanė vetė artistėt dhe pėr kėtė i falėnderoj.

    Pėr ēmimin e internetit ishte vlerėsimi i dytė nga publiku dhe nė sallė pritja ishte shumė e ngrohtė. Mendoj qė bashkė me Florin me punėn tonė kemi goditur sėrish nė shenjė.

    Ndihesh e pėrkėdhelur e fatit Elvana, apo keni punuar pėr tė ardhur deri kėtu ku jeni?

    Ėshtė fakt qė ėshtė bėrė njė punė e madhe qė nė fillim, por ndihem e pėrkrahur nga Zoti. I falem Atij pėr ēdo hap nė jetėn time.

    Pėrveēse jeni kėngėtare, jeni njė njeri qė bėni jetė normale, ėshtė Elvana gocė pėr shtėpi?

    Jam njė amvisė e shkėlqyer, falė mamasė sime. Shumicėn e kohės sė lirė e kaloj nė shtėpi, i vetmi vend qė mė fal qetėsi.

    Ju jetoni vetėm apo me prindėrit?


    Po jetoj me prindėrit.

    Pse keni zgjedhur kėtė mėnyrė jetese?

    Sepse edhe pse e kam mundėsinė tė jetoj vetėm, nuk dua tė shkėputem nga familja ime, qė ėshtė e shenjtė pėr mua.

    Cila ėshtė pjata e preferuar?


    E kam hobi gatimin dhe jam ngrėnėse e madhe dhe si pasojė kam shumė pjata tė preferuara.

    Ēfarė i kėrkove babagjyshit tė vitit tė ri si dhuratė pėr fund vit?

    Pak pushim, mbase...

    Ku tė gjeti nata e ndėrrimit tė viteve?

    Nė Zvicėr, duke kėnduar, por me familjen afėr.

    Ēfarė bėn pėr tė dal nga rutina e pėrditshme?

    Asnjė ditė pėr mua nuk ėshtė njėsoj.

    Je krahasuar gjithmonė pėr nga pamja me Xhenifer Lopez, e keni vėnė edhe ju re qė i ngjani asaj?


    Nė fakt unė nuk mendoj se i ngjaj, mbase looku im jep pėrshtypjen e njė artisteje tė huaj.

    Kush kujdeset pėr pamjen tuaj tė jashtme?

    Kujdesem vetė. Kam 2 vjet qė pėr evente mė speciale artistike ia besoj veshjen stilistes Jona Muēa. Ka shumė sharm, dhe finese nė veshjet e saj.

    Edhe pse ju nuk keni dashur tė flisni pėr jetėn private herė pas here thashethemet kanė dalė, sa tė vėrteta janė ato qė fliten pėr ju?


    Pėr sa kohė qė janė thashetheme, kanė mbetur tė tilla.

    Keni ju njė person mė tė cilin ndani mbrėmjet, momentet e veēanta, njė tė dashur?

    Ėshtė dikush pranė meje.

    Ēfarė duhet tė ketė njė mashkull qė tė jetė pėrkrah jush?

    Duhet tė jetė i suksesshėm nė atė qė bėn, dhe tė meritoj respekt jo vetėm pėr atė qė bėn por dhe pėr njėrin qė ėshtė.

    Aktiviteti juaj ėshtė shumė i gjerė edhe nė Kosovė, ēfarė tė pėlqen nė kėtė vend?


    Mikpritja dhe rinia e gjallėrueshme.

    Sipas jush, cili ėshtė ndryshimi midis rinisė kosovare dhe asaj shqiptare?


    Pak a shumė kemi tė njėjtin mentalitet pa ndonjė ndryshim tė madh.

    Po ndryshimi i muzikės nė kėto dy vende, cili ėshtė?


    Kanė prekur zhanre tė ndryshme muzikore para nesh, por me kalimin e kohės kjo gjė nuk vihet mė re, sepse ne kemi mundur tė ecim shumė pėrpara.

    Ke miq dhe mikesha nė Kosovė?

    Po kam.

    Ēfarė dėshiron tė tė sjellė 2010-ta?

    Akoma mė shumė sukses se 2009-ta.

      Ora ėshtė 2/5/2024, 15:17