BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Miranda do tė realizojė dy potpuri!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Miranda do tė realizojė dy potpuri!

    Mesazh nga LePuRuShJa 17/1/2010, 22:34

    Miranda do tė realizojė dy potpuri! Mirandaaaaa

    Nė kėtė intervistė Miranda Hashani tregon pėr risitė nė planin profesional, jetėn dhe angazhimet aktuale si dhe planet pėr tė ardhmen. Po ashtu, ajo shpalos nė kėtė intervistė pėr Zhurnal, pasionin dhe dashurinė qė ka pėr kafshėt, qė pa profesionin e kėngėtares, mbase do ta gjenin duke punuar nė njė kopsht zoologjik.

    - Ku e kaluat ndėrrimin e viteve dhe nė ēfarė atmosfere?

    Pėr Vitin e Ri natėn e parė kam kėnduar nė Dibėr, tė dytėn nė Ferizaj dhe tė tretėn nė Kaēanik nė njė atmosferė tepėr tė mirė festive, ku kėndohej kėngė shqip dhe nuk kėndonim vetėm ne, por edhe publiku na bashkėngjitej.

    - Si fillon njė ditė dhe si e kalon atė Miranda?

    Unė nuk e filloj ditėn me kafe si tė tjerėt, aspak nuk e konsumoj. Zakonisht nuk zgjohem shumė herėt, vetėm kur kam ndonjė obligim. Nėse nuk kam ndonjė angazhim, me dėshirė nuk dal nga shtėpia, dua tė rri brenda sidomos tani qė ėshtė dimėr. E ndez zjarrin dhe shikoj tv, ose lexoj diēka, e dua ambientin shtėpiak. Mė pėlqen kuzhina dhe shpesh gatuaj. Me ne jeton edhe qenushi Bigji me tė cilin njė herė nė ditė shkoj nė park pėr tė shėtitur. Ndėrsa nėse kam ndonjė angazhim rreth kėngės, pasojnė takime me bashkėpunėtorė jashtė shtėpisė, prova tė ndryshme nėpėr studio etj.

    - Ēfarė ėshtė pėr ju familja?

    Familja ėshtė gjėja mė e shtrenjtė pėr mua pėr tė cilėn do tė sakrifikoja gjithēka.

    - A ka qenė e vėshtirė tė jesh kėngėtare dhe bashkėshorte?

    Kur organizohen gjėrat mirė dhe planet shkojnė ashtu siē i organizon, aspak nuk ėshtė e vėshtirė tė jesh edhe kėngėtare edhe bashkėshorte. Edhe pse jemi kėngėtare, njerėzit duhet tė na shikojnė si ato qė janė mjeke, mėsuese, inzhiniere etj. Ne dallojmė vetėm qė jemi fytyra publike nga tė tjerat. Nė shtėpi tė gjitha jemi njėsoj.

    - Ēfarė ju bėn tė lumtur dhe ēfarė ju trishton?

    Tė lumtur mė bėjnė shumė gjėra si dashuria, kujdesi, respekti, buzėqeshja e njerėzve pėrreth meje, ndėrsa mė trishtojnė tragjeditė e ndryshme se i marr shumė afėr vetes, dhembja etj.

    - Si e shihni ju tranzicionin nė estradėn shqiptare dhe sa ėshtė e vėshtirė ta pėrballosh atė?

    Tek unė ky tranzicion aspak nuk ka lėnė gjurmė, sepse unė publikun e kam bėrė para se tė vijė kjo kohė. Meqė gjithmonė jam munduar publikut tim t’i servoj vetėm kėngė tė bukura, ata pastaj nuk mė kanė dashur ndryshe. Akoma nė skenė jetoj me ata adhurues, janė ata qė mė kanė mbajtur gjallė pėr kaq vite dhe mė kanė ndihmuar qė mos tė kem vėshtirėsi nė kėtė kohė. Brenda meje shpesh e vuaj pėrse i ndodhi kėshtu kėngės tonė tė bukur, por me njė paraqitje timen para publikut tim, qė i ēmoj aq shumė, unė kthehem nga zhgėnjimi. Mė vjen shumė mirė dhe pėr kėtė ndjehem shumė e lumtur qė nuk kam rėnė nė influencė tė kėtyre lloj kėngėve me kaq jovlerė qė e kanė njollosur rėndė melosin shqiptar. Mendoj qė shumė shpejt do t’i vijė fundi kėtij tranzicioni.

    - Sa e ndjeni tensionin e xhelozisė qė ėshtė brenda estradės?

    Tensionin e xhelozisė negative nė estradė gati asnjėherė nuk e kam ndjerė! Kam patur gjithmonė xhelozi pozitive dhe ajo mė ka shtyrė pėrpara. Ėshtė e vėrtetė qė nė estradė ka shumė xhelozi. Kemi dėgjuar edhe tė flitet pėr shumė raste. Mė vjen mirė qė unė nuk kam qenė ndonjėherė temė diskutimi pėr diēka tė keqe. Jam munduar tė tregohem e kujdesshme me tė gjithė, sepse edukata ime nuk mė ka lejuar. Tė jesh artist nuk do tė thotė vetėm tė kėndosh bukur, apo aktrosh bukur. Duhet tė jesh mbi tė gjitha njeri me njė edukatė, kulturė dhe tė sjellėsh vetėm mirėsi tek ata qė tė rrethojnė. Kur kam synuar karrierėn dhe estradėn, kam pastruar sė pari me vetveten qė dua tė ngris karrierė stabile e cila do tė jetė jetėgjatė dhe xhelozia duhet tė jetė vetėm pozitive, sepse as unė nuk mund tė bėhem si dikush e as dikush si unė. Kam dashur tė jem gjithmonė vetvetja.

    - Pasi tė gjithė ju dimė tė suksesshme, a mendoni se jeni pasive kohėt e fundit?

    Ėshtė e vėrtetė qė kohėt e fundit jam mė pasive. Njė nga arsyet ėshtė sepse kemi shumė probleme me editimet e albumeve, pra kėngėve tė reja. Produksionet nuk janė tė interesuar pėr kėngėt me vlerė, ndaj na mbeten kėngėt nė hije pa i dėgjuar publiku. Atyre u konvenon mė shumė tė shesin pseudovlerat se vlerat. Pastaj edhe shkarkimi i kėngėve tona falas nė internet e ka bėrė tė veten. Na ka dėmtuar tej mase. Tė bėsh njė kėngė dhe videoklip, ēmimet nuk janė dhe aq tė lira dhe ėshtė shumė e vėshtirė nė kėtė krizė globale tė gjesh mbulesa dhe pėr kėtė as njė televizion nuk paguan asgjėe. Ligji pėr tė drejtėn autoriale nuk ka hyrė ende nė fuqi dhe ne qė bėjmė vlera jemi mė tė dėmtuarit. Mendoj qė institucionet adekuate shumė pak ose aspak nuk merren me kėtė problem e as nuk u intereson ta ndalin kėtė avaz tė asaj ēka po ndodh momentalisht. Tani hapėsirė mė ka mbetur vetėm nė emisionet muzikore pėr festėn e Vitit te Ri nėpėr televizione dhe ndonjėherė nė emisionet argėtuese gjatė vitit.

    - Me ēfarė po merreni kėto kohė dhe ēfarė presim tė re nga ju?

    Zakonisht muaji janar ėshtė mė pasiv, pas gjithė atyre angazhime tė dhjetorit, d.m.th. jam duke pushuar. Diku nga fundi i muajit mendoj tė realizoj dy potpuri qė do tė pėrmbajnė kėngė tė vjetra popullore. Do t’i realizoj nė Gjakovė nė studion e bashkėpunėtorit dhe kompozitorit tim Ruzhdi Sadiku. Besoj tė dalė diēka e bukur.

      Ora ėshtė 2/5/2024, 05:35