BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Kėngėn e mirėfilltė shqipe e kėndoj me shpirt!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Kėngėn e mirėfilltė shqipe e kėndoj me shpirt!

    Mesazh nga LePuRuShJa 24/1/2010, 23:35

    Kėngėn e mirėfilltė shqipe e kėndoj me shpirt! Aferdite5

    Intervistė e Afėrdita Demakut, kėngėtare

    “Bota sot”:Jeni njė kėngėtare e adhuruar jo vetėm nė Kosovė, por nė tė gjitha trevat shqiptare e diaspor. Ēfarė do tė thotė kjo pėr ju?
    Aferdita Demaku:Po ėshtė e vėrtet se jam aktive nė tė gjitha vendet ku jetojnė e punojnė shqiptarėt. Vet fakti se jam aktive, jam e adhuruar dhe e kėrkuar nga shumė adhurues tė mi. Kjo do tė thotė shumė pėr mua se na jep me kuptuar se deri kėtu kam punuar e kultivuar shumė kėngėn e mirėfilltė shqipe. Kjo mė jep shumė vullnet pėr me vazhduar me punu dhe afruar publikut kėngėt e mia.

    Si e keni ndier veten kur keni kėnduar pėr herė tė parė mė 1995 dhe a keni menduar ndonjėherė se do tė jeni kėtu?

    Aferdita Demaku:Pėr herė tė parė kam filluar me kėndu si nxėnėse e klasės sė pestė nė shkollėn fillore. Kam marr pjesė nė shumė aktivitete shkollore e mė vonė nė koncerte e festivale tė shoqėrive tė ndryshme qė mbaheshin atėherė. Kam pasur shumė emocione si ēdo kėngėtarė fillestar, por kam pasur shumė dėshirė e pėrkrahje nga familja dhe i kam tejkaluar tė gjitha dhe duke iu falėnderuar Zotit dhe tė gjithė atyre qė mė kanė pėrkrahur. Sot jam kėtu dhe jam shumė e kėnaqur, kur dihet se pėr kėtė karrier mbi 15 vjeēare kam arritur shumė.

    Kush ishte inspirimi juaj kryesor, qė ju shtyri tė bėheni kėngėtare?

    Aferdita Demaku: Dėshira ka qenė e imja si fėmijė pėr tė kėnduar e emituar shumė kėngėtarė. Pėr herė tė parė talentin tim e zbuloi mėsuesi im e vėllai dhe pastaj u inkuadrova nė Shoqėrinė e fshatit “Xhemail Obria”, nė Shoqėrinė “Shote Galica” nė Drenas e pastaj nė ShKA “Qėllimi” nė Prizren. Mė 1995 realizova albumin e parė “Larg atdheut” dhe nuk jam ndalur duke punuar deri sot, ku kam realizuar 12 albume, shumė kėngė e potpuri edhe me kėngėtarė.

    Ju kėndoni mė shumė kėngė popullore, pse jeni pėrcaktuar vetėm pėr kėtė zhanėr?

    Aferdita Demaku:Arsyeja pse unė e dua dhe kėndoj mė sė shumti kėngėn popullore ėshtė se mė pėrshtatet mė shumė edhe kam trashėgimi nga babai. Fillimisht kam nisur me kėngė folklorike burimore shqipe ku kam vazhduar me kėtė zhanėr tė muzikės popullore, por kam ēef me ec me kohėn. Tash kėndoj shumė kėngė popullore moderne, disa tė lehta (balada), por kur kėndoj llajf kėndoj edhe zhanre tjera kuptohet kėrkesat e adhuruesve.

    E dim se nė karrierėn tėnde ke shumė hite, por atė mė tė dėgjuar ta kanė vjedh, ēka mendoni rreth vjedhjeve tė kėngėve qė po bėhen nga
    kėngėtarėt e kompozitorėt?

    Aferdita Demaku: Po ėshtė e vėrtetė se kam sjell shumė hite deri mė tash, por kėngėn mė tė pėlqyer e dėgjuar qė mendoj qė ju e keni fjalėn ėshtė “Dua ti them”, tė cilėn e kam realizuar mė 2004. Nuk po them se mu ka vjedhur, por mu ka marr pa kurrfarė tė drejte nga kėngėtari i njohur Nysret Muqiqi. Arsyeja pse them pa kurrfarė tė drejte, ėshtė se e ka marr vetėm tre muaj pas editimit. Kuptohet tė gjithė po kėndojnė kėngėt e njėri tjetrit, por jo ende pa e edituar si duhet. Edhe nėse e merr me kėndu njė kėngė tė njė kolegu pėr ndonjė potpuri ose siē po e quajmė kėngė pėr dasma apo llajf, duhet me qenė kėnga shumė e vjetėr dhe mos mi bėrė dėmė kolegut. Mirė ėshtė mos me marr hiq, por besojmė se tash nė shtetin tonė do tė aprovohet Ligji pėr tė Drejtat e Autorit dhe kėto parregullsi tė rregullohen.

    Cilėt janė bashkėpunėtorėt me tė cilėt ke ardh deri kėtu?

    Aferdita Demaku:Ata janė tė shumtė, tė cilėt i falėnderoj pėr pėrkushtimin e seriozitetin qė kanė pasur ndaj punės dhe vullnetit tim. Ata janė fillimisht familja e cila mė pėrkrah shumė, vėllai im Fadili, i cili mė ka shkruar tekste, orkestruesit Adrian Kastrati, Florent Boshnjaku, Virusi, Shpejtim Gashi. Prej fillimit tė karrierės mė sė shumti kam punuar nė studion Etno Myzik te Burim Krasniqi. Nga aty kam nxjerr shumė hite. Tekstet mė sė shumti mi ka shkruar Bekim Bislimi, i ndjeri Rexhep Demiri, Arsim Bunjaku, Gafurr Murati. Punė tė mire e shumė tė suksesshme kam arritur me Agim Gashin, do ta pėrmendi kėngėn, Gėzuar Pavarėsia, Gyrbetqari im, Kush po tė bėhet nuse…

    Ē'farė mund tė presin adhuruesit tuaj?

    Aferdita Demaku:Kam nxjerr nė treg njė kėngė tė re tė punuar te Florent Boshnjaku dhe klipin e kėsaj kėnge “Afėr teje”. Tash kam nis punėn pėr albumin e ri nė bashkėpunim me produksionin Eurolindi, tė cilin do ta editoj nė qershor. Nė kėtė album do tė kem tė gjitha kėngėt e reja dhe besoj se edhe kėsaj here nuk do ti zhgėnjej adhuruesit, ndėrsa pėr temat do ti lė enigmė deri nė editim.

    Keni realizuar deri tash edhe klipe, janė prodhime vendėse apo tė jashtme?

    Aferdita Demaku:Kam gjithsejtė 8 vido-klipe, ku tė gjitha janė prodhime vendėse dhe jam shumė e kėnaqur mė bashkėpunėtorėt Art Fabe, Pasha DW, Video Art, Tv Syri e Oliveintermedia.

    Ē'ka i karakterizon kėngėt e juaja dhe ēfarė ju dallon nga tė tjerėt?

    Aferdita Demaku:Nė kėngėt e albumet e mia karakteristik e veēantė ėshtė se ē do herė jam munduar me pas tema tė veēanta, mos me pas ngjashmėri me tjerėt. Me kėndu me shpirt, ku besoj se ia kam arritur ēdo herė qėllimit. Shumė e veēantė ėshtė se kėngėt e temat qė kėndoj nuk kanė tė bėjnė me jetėn time private, por janė tema qė i pėrshtaten kohės. Nė ēdo album mundohem me tregu stilin tim qė me vite e kam ushtruar dhe qė ti kėndoj tė gjitha shtresave tė njerėzve. Nė secilin album kam dėshirė me kėndu nga njė kėngė folklorike.

    Jeni njė nėnė ēka do tė thotė pėr ju familja dhe a mundeni tė na flisni pėr jetėn private?

    Aferdita Demaku:Po jam nėnė e dy fėmijėve: Shqipdonės 12 vjeē dhe Shqiprimit 10. Jetojmė nė Drenicė nė njė familje 20 anėtarėsh. Familja pėr mua do tė thotė shumė dhe jam e lidhur me tė. Kam pėrkrahjen e jashtėzakonshme edhe nga bashkėshorti Besnik Janova, tė cilin e kam krah tė djathtė nė profesionin tim. E vetmja e keqe nė kėtė profesion ėshtė se nuk ke kohė shumė mu kėnaq me fėmijėt e familjen, sepse muzika donė shumė angazhime.

    Pos kėndimit, merresh edhe me aktivitete tjera ?

    Aferdita Demaku:Jo pėrveē kėngės nuk merrem me asgjė, sepse pėr me mund me kryer njė punė si duhet, duhet pėrkushtim i madh dhe nuk mbetet kohė pėr mu marr me punė tjera. Kohėn e lirė kam dėshirė me kaluar me fėmijėt, por merrem edhe nga pak me sport pėr me fituar kondicion.

      Similar topics

      -

      Ora ėshtė 2/5/2024, 01:55