BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Dashuria ėshtė njė gjė e mirė, pa tė cilėn nuk bėnė hiē !

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Dashuria ėshtė njė gjė e mirė, pa tė cilėn nuk bėnė hiē !

    Mesazh nga LePuRuShJa 27/1/2010, 14:36

    Dashuria ėshtė njė gjė e mirė, pa tė cilėn nuk bėnė hiē ! INTERVIST_27

    Intervistė me kėngėtarin Shkėlqim Kosova Selmani

    Edhe pse tė gjithė e njohin si Shkėlqim Kosova, nė fakt ai e ka mbiemrin e vėrtet Selmani, por mbiemri me tė cilin e njohin adhuruesit i ka mbetur nga kėta tė fundit gjatė thashethemeve. Ai edhe kėto ditė tė ftohta dimri nuk ndalet sė kėnduari. Nga muzika ka fituar shumė dhe po ashtu shpreson se kėtė avaz tė pėrfitimit ta vazhdoj. Ai thotė se nga muzika dhe politika mė sė shumti pėrfitohet paraja. Ky kėngėtar e ka edhe njė karakteristikė tjetėr tė veēantė, sepse lexon shumė libra fetar, qė sipas tij ka shumė gjėra shumė interesante qė e drejtojnė jetėn e njeriut dhe tė cilat japin kėshilla tė mirė dhe na bėjnė jetėn tė lumtur.

    Pse adhuruesit ju njohin me mbiemrin Kosova dhe cili ėshtė mbiemri juaj i vėrtetė?

    Shkėlqim Kosova: Tė gjithė ėshtė e vėrtet qė mė njohin me mbiemrin Kosova dhe kjo ka mbet qė kur kam nisur me kėnduar, ku njerėzit thoshin jo ėshtė nga ky vend ėshtė nga ai vend. Kjo ka qenė arsye qė mė ka mbet ky mbiemėr, pėrndryshe mbiemri im i vėrtet ėshtė Selmani.

    Cila ėshtė e veēanta e kėsaj dite?

    Shkėlqim Kosova:E veēanta e kėsaj tė marte ėshtė pak sa mė e madhe, vet fjala e marte tregon se dita duhet tė shkoj mbarė. Tjetėr e veēantė ėshtė se ėshtė pak mė nxeht se ditėt tjera dhe vetėm bora po mungon.

    Ku e kaluat natėn e ndėrrimit tė motmoteve?

    Shkėlqim Kosova:Vitin e ri a kem pritur nė qendėr tė qytetit tė Gjilanit duke kėnduar nė njė koncert tė organizuar me rastin e ndėrrimit tė viteve. Ndėrsa ditėn e parė tė kėtij viti, me njė janar kam qenė duke kėnduar nė Hotel Jehona nė Dardanė.

    Ēfarė prisni nga viti qė sapo kemi hyrė?

    Shkėlqim Kosova:Edhe sivjet do tė mundohemi me punuar edhe mė shumė se nė vitin e kaluar, i cili ka qenė njė vit i suksesshėm, ku kam bėrė disa kėngė tė reja dhe vido klipe tė reja. Besojmė qė edhe ky vit do tė jetė edhe mė i mirė se ai i kaluari. Gjithmonė mbet diēka pa u realizuar nga ato qė synon, por punėt kryesore i kam kryer. Vitin e kaluar nė Prishtinė nė festivalin ”Ēelėsi muzikor” organizuar nga Zico Tv, kam fituar ēmimin mė tė mirė atė tė publikut.

    Keni disa kėngė, albume e video-klipe, tregona mė shumė?

    Shkėlqim Kosova:Kam shumė kėngė qė kam bėrė, po ashtu kam edituar dy albume, por mė tepėr kemi bėrė singla, potpuri e kolazhe.

    Para vetės keni edhe sfida tė shumta ku mund tė ju shohin adhuruesit dhe me ēfarė kėngėsh?

    Shkėlqim Kosova:Kam shumė plane dhe shpresoj se ka vera do tė editoj edhe njė album tė ri, njė potpuri dhe po ashtu njė video-klipė. Pse po e zgjedh qė kėngėt ti editoj verės, arsyeja ėshtė sepse vera i ka virtytet e veta.

    Edhe sivjet sikur vitet paraprake keni rezervuar me kėnduar nė dasma?

    Shkėlqim Kosova:Po stinėn e verės e kam tė ngjeshur shumė, ku do tė jem nė shumė dasma e ahengje tjera familjare e mbrėmje rinore, por nuk do tė lė anash as pushimet.

    A keni pėrfituar shumė nga muzika qė bėni?

    Shkėlqim Kosova:Mendoj qė nga muzika kam fituar shumė dhe po ashtu kėtė avaz tė fitimit do ta vazhdoj. Nga muzika dhe politika mė sė shumti pėrfitohet paraja.

    Me cilat aktivitete merreni tjetėr, pos kėndimit?

    Shkėlqim Kosova:Pėrveē muzikės merrem edhe me sport dhe duke lexuar libra e literaturė tė ndryshme, e sidomos fetare, edhe pse nuk po kam shumė kohė, sepse nėn stop po jam duke kėnduar. Nga gjumi nė kėndim dhe anasjelltas. Nuk po kam shumė kohė mu marr edhe me aktivitete tjera.

    Jeni nė lidhje dashurie me njė vajzė, por asnjėherė spo e tregon kush ėshtė ajo?

    Shkėlqim Kosova:Hahaha i martuar jo, por i dashuruar po, por nuk po tregoj kush ėshtė ajo vajzė do e mbajė fshehtė.

    Ēfarė ėshtė dashuria pėr ju?

    Shkėlqim Kosova:Dashuria ėshtė njė gjė e mirė dhe pa tė cilėn nuk bėnė hiq.

    Na tregoni diēka rreth bashkėpunimit me grupet tjera?

    Shkėlqim Kosova:Kemi bashkėpunime tė ndryshme, por e kam orkestrėn time Gjilani, me tė cilėt i bėjmė thuajse tė gjitha kėngėt, por pa lėnė anash bashkėpunimin mr kolegėt tjerė.

    Pse u pėrcaktuat tė merreni me muzikė?

    Shkėlqim Kosova:E kemi edhe si traditė familjare muzikėn dhe qė nga fėmijėria jam rritur nė frymėn e muzikės tė cilėn e kam dashur gjithmonė.

    Lexoni edhe literaturė islame kjo do tė thotė se besoni nė Zot?

    Shkėlqim Kosova: Po ėshtė e vėrtet se lexoj shumė libra fetare, sepse ka shumė gjėra shumė interesante qė e drejtojnė jetėn e njeriut dhe tė cilat libra japin kėshilla tė mirė dhe na bėjnė jetėn tė lumtur. Besoj shumė nė Zot.

    Do tė thoni diēka pėr fund?

    Shkėlqim Kosova:Falėnderoj stafin e gazetės kombėtare “Bota sot”, duke iu dėshiruar punė tė mbarė dhe suksese tė mėdha. Njė falėnderim tjetėr shkon edhe pėr lexuesit e juaj dhe fansat e mi anekėnd botės.

      Ora ėshtė 2/5/2024, 07:35