BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Ledina “nė udhėkryq” mes Tiranės dhe Lodrės!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Ledina “nė udhėkryq” mes Tiranės dhe Lodrės!

    Mesazh nga LePuRuShJa 31/1/2010, 14:04

    Ledina “nė udhėkryq” mes Tiranės dhe Lodrės! Ledina10

    Flet Ledina Ēelo

    Ėshtė gjithmonė ne udhėtim. Por ndalesat me te gjata i ka ne Tirane, tek prindėrit e saj dhe ne Londėr. Ku tani jeton vetėm ne njė shtėpi qe i kushton jo pak. Sepse i ka vene vetes disa qėllime tė mėdha. Ledina Ēelo zbulon gjithsesi sekretet e jetės se saj angleze

    Valixhja e udhėtimit- qė ne fakt ėshtė gjithmonė gjysme e gatshme- ne me tė shumtėn e rasteve pėrgatitet fshehurazi prindėrve. Ajo kėrkon t’u shmanget syve tė tyre, gati ne tė qare, kur kuptojnė se vajza po ikėn pėrsėri. Aq sa ndonjėherė i ve ēelėsin derės- pasi i ka puthur ne faqe, si zakonisht- dhe ikėn pa u thėnė asgjė. Derisa mbėrrin ne Londėr e ua thotė pėrmes telefonit se nuk ėshtė me nė Tiranė. Ėshtė kjo mėnyra me sportive qe Ledina Celo ka gjetur pėr tė mos pėrjetuar atė momentin e vėshtire tė ndarjes, qė ne kėto kohė ėshtė pėrsėritur shpesh e mė shpesh. E qe megjithatė, nuk ėshtė mėsuar ende ta kapėrdije lehte. Sidomos tani qe po jeton ne Londėr.

    Ke kaq vite qe vetėm kėtė gjė bėn, ikėn, zhdukesh pėr kohe tė tera nga Tirana. Kthehesh, ikėn prape…?

    Nuk ėshtė problemi tek unė. Meraku im janė prindėrit qe nuk do tė doja t’i lija vetėm. Me pikon ne shpirt kur me afron ora e udhėtimit, ndaj kam filluar te mos u tregoj me se sa gjate do tė qėndroje. U them se do tė kthehem shume shpejt.

    Ne fakt mund tė ndodhe qe tė qėndrosh pėr shumė kohė jashtė…?

    Pėrpiqem shume qe tė mos rri shume gjate larg tyre, por me gjithė pėrpjekjen time me ka ndodhur jo pak here te rri dhe me muaj tė tere. Sidomos ne kohet kur isha ne France, ne vitet 2002- 2003. Megjithatė, atėherė meraku i prindėrve pėr mua ishte shumė me i vogėl sesa tani qe jam ne Londėr.

    Pse?

    Sepse nė Franca unė isha me vėllain tim, kėshtu qe prindėrit ndjeheshin tė qetė se e kisha njė njeri timin afėr.

    Ndėrsa tani ne Londėr jeni krejt vetėm, apo jo?

    Po.

    Si ėshtė shtėpia ku jeton ne Londėr? A mund tė na e pėrshkruash?

    Jetoj ne katin e dyte tė njė vile dykatėshe, qė gjendet ne Clapham Comon, ne jug te Londrės. Nuk e kam bėrė unė akredimin e kėsaj shtėpie, sepse gjithēka ishte gati kur e gjeta. Nuk hezitova ta marr me qira kėtė apartament, sepse ndjeva qe ne fillim se do te ndjehesha shume mire brenda saj. Kam njė dhome te madhe qe me pėlqen shume, ndoshta sepse tė krijon pėrshtypjen sikur jene njė shtėpi kukulle. Shtėpia ka shume ndriēim dhe njė oborr tė mrekullueshėm me lule, ku unė shpesh rri me ore tė tera.

    Duhet t’ju kėtė marre jo pak para qiraja pėr njė shtėpi te tille, apo jo?

    Londra dihet qe ėshtė e shtrenjte. Por unė kam akumuluar ne gjithė kėto kohe aq tė ardhura sa tė mund tė menaxhoj mire tani jetėn time ne Londėr. E di qe po shpenzoj shume ne njė kohe kur mund te rrija ne shtėpinė time ne Tirane, por ky ėshtė njė shpenzim qe do te me vleje pėr karrierėn time artistike. Londra ėshtė Londėr. E ku me mire se ne ketė vend duhet te investosh pėr tė arritur qėllime tė mėdha!? Mund te kisha qene ndoshta ne ndonjė vend tjetėr duke kėrkuar diēka me te mire pėr karrierėn time, por ja qe me qėlloi te ndaloja gjate ne Londėr.

    Pse pikėrisht ne Londėr?

    Ndoshta sepse aty gjeta kontaktet e duhura. Pas festivalit Evropian u njoha me njė artiste angleze, Clar Sėene, ne njė party qe u organizua pėr festivalin. Ajo me njohu me miq te saj dhe me profesoreshėn Annet Battam, me te cilėn do te nisja shume shpejt mėsimet e kantos.

    Si ėshtė e organizuar dita jote ne Londėr?

    Atje kam mėsuar te kem njė axhende, tė cilėn ne kėto kohe e kam shumė tė ngarkuar. Sepse pėrveē mėsimeve te kantos, po marr dhe mėsime baleti ne Pineapple commercial jazz. Kantoja ėshtė e pėrditshme, ndėrsa baleti tri here ne jave.

    Po mėsimet e baletit, pėr ēfarė te duhen? A mos duhet tė mendojmė pėr ndonjė shfaqje ndryshe te Ledines, si balerine?

    Jo, jo. Nuk kam ndėrmend te shfaqem dhe si balerine. Kėto mėsime janė thjesht pėr tė fituar elokuencen ne performance dhe elasticitetin qe i duhet njė kėngėtareje ne skene.

    Duket qarte se paske projekte te reja ne duar…?


    Nuk do doja tė flisnim tani pėr pune qe sapo kane filluar. Kur te jene konkretizuar do flasim pėrsėri. Kėtu jemi. (qesh).

    Gjithsesi, edhe pse nuk po i zbuloni, kuptohet qė qenkan projekte pėr ta cilat ia vlen tė shpenzosh kaq shume e tė qėndrosh kaq larg familjes…?


    Sigurisht qė po. Nė kėto kohė unė i kam vėnė vetes qėllim tė arrij diēka shumė tė madhe, ndaj dashje pa dashje me duhet te rri ne Londėr.

    Edhe pėr sa kohe?

    Kėtė nuk di ta them. Gjithsesi do te jem gjithmonė ne lėvizje. Ja, ne sezonin e gushtit do tė vij tė rri pėrsėri gjate ne Tirane. Ėshtė kohe pushimesh dhe dua qe ne njė kohe tė tille tė jem ne Shqipėri.

    Si shkon njė ditė e Ledinės nė shtėpi, kur nuk ke asnjė angazhim jashtė?

    Ne njė dite tė tille zgjohem vone. Pėrgatis mėngjesin, tė cilin ne kėto kohe qe po marr mėsime kantoje e kam shtuar.

    Ēfarė shtron ne tryezėn e mėngjesit?

    Njė mėngjes alla anglez, me pese llojet e receleve, me njė gote tė madhe qumėshti dhe me pas vjen kafeja. Kur kėto gjera nuk me gjendesh ne shtėpi, dal tek supermarketi qe kam afėr shtėpisė, ku me pėlqen te shkoj krejt e shkujdesur dhe e pa grimuar pėr tė blerė.

    Ēfarė blen zakonisht?

    Gjeja me e zakonshme qe blej janė ca shishe te vogla “Activ day”, qe i pi sapo zgjohem ne mėngjes. Blej dhe plot cingėrima te tjera, pasi ne darke kur ulem para televizorit me pėlqen ta kem tryezėn plot me gjera nga me te ndryshmet. Ndėrsa ushqime nuk blej dhe aq shume, pasi nuk ėshtė se me jepet shume pėr tė gatuar.

    Nuk gatuan asgjė dhe asnjėherė?

    Zakonisht drekat i ha jashtė ose i porosis te me vijnė nga jashtė edhe atėherė kur gjendem ne shtėpi. Nėse me teket ndonjėherė te sajoj vete diēka, te them te drejtėn nuk shkoj dot me tej supės apo ndonjė pjate spageti.

      Ora ėshtė 2/5/2024, 01:40