BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Tė isha i famshėm, dėshirė e fėmijėrisė

    Albatros
    Albatros
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Francė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19030
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 37314
    <b>Votat</b> Votat : 106
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

    Buzqeshje Tė isha i famshėm, dėshirė e fėmijėrisė

    Mesazh nga Albatros 14/2/2010, 16:40

    Tė isha i famshėm, dėshirė e fėmijėrisė -alban10

    Intervistė me moderatorin e “Top Show”-t, Alban Dudushi


    Flokėt kaēurrel, pak tė gjatė, ishin karakteristikė e djaloshit qė realizonte "Orėn zero". Ky ėshtė imazhi qė tė gjithė mbajnė mend nga Albani i viteve 2000. E pas kėsaj, akrepat kapėn menjėherė orėn 23 tė mbrėmjes, ku janė tė fiksuar sot e kėsaj dite. Kohėt kanė kaluar... Moderatori i "Top Show"-t rrėfehet nė njė intervistė pėr Sh2-in.

    -Si ka filluar 2010-a pėr Albanin?


    Nuk ėshtė se ka pasur ndonjė ndryshim tė jashtėzakonshėm. Ka vazhduar normalisht programi qė kam pasur, me punėn e pėrditshme, po ashtu edhe jeta ime.

    -Keni gjashtė vjet qė drejtoni njė emision si “Top Show”..

    Unė kam 6 vjet qė bėj “Top Show”-n, po vetė ky emision nuk ėshtė i njėjti. Ne kemi qenė tė kujdesshėm qė gjithmonė tė ndryshojmė, por jo nė mėnyrė radikale, pasi shpesh ka nevojė pėr njė lloj freskimi brendapėrbrenda.

    -Keni bėrė emisione edhe pėr fėmijė.. Si e shikon veten Albani fėmijė nė raport me fėmijėt sot?


    Besoj dhe nuk mendoj se nuk ėshtė vetėm konstatim im, por kėtė duhet tė ketė parė edhe im atė me mua. Gjithmonė tendenca ėshtė se njė brez qė vjen ka njė tjetėr zhvillim me njė brez tė mėparshėm. Mendoj qė fėmijėria ima ka qenė shumė e mirė. Madje, nė disa gjėra fėmijėt sot kanė shumė lehtėsira. Ne atėherė kemi pasur njė lloj aktiviteti mė tė shėndetshėm. Luanim, dilnim nė lagje. Kishte mė shumė aktivitet fizik, ndėrsa fėmijėt sot janė mė shumė pasivė nė kėtė lloj kuptimi. Do tė shkojnė te kėndi i lojėrave qė tė luajnė, nuk mund tė shkojnė tė luajnė nė lagje se nuk ka mė hapėsira. Ose ne atėherė shikonim shumė mė pak televizor sesa kėta sot. Prapė ėshtė njė moment pasiviteti qė i vjen fėmijėve. E kishim kohėn tė shpėrndarė ndėrmjet lojėrave tė fėmijėve dhe aktivitetit fizik qė janė po aq tė rėndėsishme. Unė mendoj qė fėmijėt sot kanė shumė avantazhe, por kėtė e kanė disavantazh nė krahasim me ne.

    -Me sa dimė Albani ėshtė edhe babai i njė vajze tė vogėl. Si i keni marrėdhėniet me vogėlushen?


    Ne flasim shumė me njeri-tjetrin. Ajo ėshtė nė atė moshėn qė i zbraz gjėrat nga njėra anė, por edhe tregon tė gjitha fantazitė e saj, gjithė ēfarė i vjen nė mendje. Unė nuk dua dhe nuk e kam trajtuar ndonjėherė vajzėn si njė gjė tė vogėl, e cila duhet tani qė ta kuptojė autoritetin tim. Dua qė ajo tė mė ketė mua si njeriun e dashur, mė tė cilin mund tė flasim pa fund.

    -Sa tė vėshtirė e ka pasur Albani pėr tė ecur nė kėtė rrugėn e televizionit?

    Mbase kam qenė unė me fat, por kam dėgjuar shumė njerėz qė thonė se u ėshtė dashur shumė pėr tė arritur diku... Unė kam pasur vetėm njė ide kur kam qenė njė gjimnaz: tė bėhesha i famshėm. Nuk ishte puna te fama pėr hir tė famės dhe njerėzit t'i kthenin sytė nga unė. Mua gjithmonė te njerėzit mė ka shqetėsuar shumė ideja qė, ti mund tė jetosh nė kėtė botė pa e marrė vesh askush qė ke ekzistuar pėrveē njerėzve tė tu tė afėrm. Ėshtė ideja qė t'i jep njė kontribut dhe tė tjerėt tė njohin pėr shkak tė njė kontribut qė ke dhėnė nė jetė. Mua mė pėlqente kjo, megjithėse nė atė kohė unė kisha pasionin e madh pėr t'u bėrė aktor. E kam pasur kėtė lloj delli artistik brenda vetes. Aktivizohesha qė nė 8-vjeēare, kam qenė nė Shtėpi Pionieri qė i vogėl. Kisha tė qartė qė do tė bėhesha aktor, mirė po jeta ėshtė e ēuditshme se si tė merr. Kisha pasion pėr tė shkruar dhe fillova tė merresha me gazetari. Kėtu filluan tė bėheshin gjėrat e paqarta pastaj; do tė vazhdoja tė qėndroja nė aktrim apo do tė bėhesha gazetar. Ky lloj dualizmi i profesioneve tė mia ka filluar deri nga 2001 kur hyra nė Top Channel. Kėtu e ndava mendjen, sepse isha i pakėnaqur, nuk po shikoja gjėra qė po mė kėnaqnin shumė. Kur fillova tė spikasja mė shumė si gazetar dhe mora njė lloj statusi, atėherė u shtyva mė tepėr nga gazetaria se sa nga aktrimi.

    -Para se t'i hynit gazetarisė, keni punuar, ēfarė punė ka qenė ajo?

    Kam bėrė lloje tė ndryshme punėsh. Kam punuar kamarier, kam punuar nė njė pikė karburanti gjatė kohės qė kam qenė student. Ishte njė mėnyrė e mirė pėr tė pasur paratė e mia pa e rėnduar familjen.

      Ora ėshtė 2/5/2024, 12:38