BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Nuk po divorcohem nga bashkėshortja!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Nuk po divorcohem nga bashkėshortja!

    Mesazh nga LePuRuShJa 24/2/2010, 15:00

    Nuk po divorcohem nga bashkėshortja! Kastro10

    Martesa ėshtė njė trėndafil i bukur qė ka petale dhe aromė shumė tė mirė, por qė nė kėrcellin e vet ka dhe gjemba… Trėndafili ėshtė i kuq hera-herės, por kur koha apo dimri ashpėrsohet pak edhe temperaturat ulen, mbase edhe ato petalet kalojnė dhe bėhen nė njė ngjyrė rozė. Kjo nuk do tė thotė qė ato do tė mbeten ngjyrė rozė, sepse gjithmonė pas dimrit ka njė pranverė shumė tė bukur…” Kėshtu e pėrkufizon jo vetėm martesėn nė tėrėsi, por tė tijėn konkretisht Kastro Zizo.

    Nė kėtė intervistė pėr “Bluetooth”, ai i pėrgjigjet metaforikisht marrėdhėnies sė tij me bashkėshorten, Jola, e ndėrkaq mohon kategorikisht se ka njė padi divorci prej saj nė Gjykatėn e Tiranės. Por, Klevis Bega sot ndan me ne mė shumė se kaq… Tė gjitha “ēudirat” e reja tė tij, le t’i zbulojmė sė bashku…!!!

    Kastro Zizo, cilėsoheni si njė nga personazhet mė interesantė tė muzikės shqiptare. Ēfarė ju bėn juve tė tillė?

    Nuk e di se ēfarė mė bėn mua tė veēantė. Ėshtė shumė e vėshtirė qė njė njeri tė japė kėto lloj pėrgjigjesh pėr veten e tij. Ka njerėz qė mė shohin interesant, ka tė tjerė qė nuk mė shohin aspak interesant, madje dhe mediokėr.

    Po Kastro si e pėrkufizon veten?


    Si njė njeri qė nėpėrmjet muzikės apo ekspresioneve tė tjera nė art, do tė japė ca mesazhe qė ka pėr t’i dhėnė.

    Aktualisht me ēfarė po merreni?

    Aktualisht, sapo kam mbyllur librin dhe jam nė proces e sipėr tė skenarit dhe tė realizimit tė filmit tim tė parė si skenarist dhe regjisor dhe pastaj punėt, rutina, prodhimi, produksioni, audio, video.

    Ky ėshtė njė libėr personal? Mund tė na shpjegoni diēka mė tej?

    Nėse mund t’i jap njė lloj pėrkufizimi, ėshtė njė copėz e frymės. Po themi ėshtė njė trill, por me baza reale. Nuk ėshtė aspak njė libėr personal, megjithėse kam dashur qė nė libėr ata personazhe qė janė, secili njeri qė e lexon, e gjen veten tek njė nga ata personazhe, sepse janė gjėra jetike, por tė trajtuara nė mėnyrė sureale nė jetė.

    Pėr sa i pėrket filmit, ju kini njė eksperiencė tė tillė tashmė, por si aktor…?

    Po. Unė pata fatin e mirė qė vjet tė luaja, tė isha protagonist nė dy filma, njėri me regji tė Joni Shanajt tė realizuar kėtu dhe njė film tjetėr me produksion serbo-maqedono-ēek. Vėrtet ishte njė fat i madh pėr mua, sepse nga qindra kinoprova unė ja arrita dhe tė kisha njė rol, madje shumė tė mirė. Vjet kam punuar rreth katėr muaj e gjysmė para kamerės dhe gjithmonė mė mbante nė lėvizje dhe mė stresonte pak fakti qė duhet tė isha vet mbrapa kamerės, qoftė pėr pėrcaktimin e njė plani. Gjithmonė mė ka intriguar regjia, pavarėsisht faktit qė unė nuk jam i diplomuar, nuk kam njė diplomė regjie. Por, konceptim kam qė t’u tregoj pedagogėve apo shkollave tė artit nė Shqipėri, mbase dhe mė tej, qė siē ka thėnė dhe i madhi Ēaplin, “njė njeri, artist e bėn nėna dhe jo shkolla”. Besoj do dalė diēka interesante.

    Ju vet si mendoni, jeni njė aktor i mirė dhe do tė vazhdoni nė tė ardhmen tė merrni role?

    Pėr mua tė aktroj ėshtė njė gjė mė se interesante, sepse unė edhe gjatė jetės reale, nė njė mėnyrė ose nė njė tjetėr kam krijime tė situatave me baza tė thella filmike. Gjatė gjithė kohės unė jam nė aktrim e sipėr. Unė kam pėrshtypjen se ēdo njeri gjatė ditės merr disa personazhe, kė takon, me kė rri, apo dhe tė situatave qė krijon gjatė ditės. Ėshtė interesante, nėse unė do kem oferta tė tjera, padyshim qė nuk do u them jo, sigurisht nė varėsi tė personazheve apo rolit qė unė do kem.

    Kthehemi pėrsėri tek skenari qė po shkruani.

    Mund tė na tregoni detajet e tij, ku fokusohet?

    Tė themi se unė jap njė anteprima me daljen e librit, besoj pėr pak ditė, pėr pak javė. Ata qė do lexojnė librin, nuk ėshtė se do ta shohin filmin si njė gjė qė vjen shumė e re, sepse ka elementė tė librit. Edhe filmi, ėshtė si tė thuash, njė zhanėr relativisht i ri, sepse kėtu jemi mėsuar tė kemi kėta filmat alla tipiko dramatik, me historitė e rėnda tė marra nga realiteti shqiptar. Unė kam dal pėrtej realitetit shqiptar, dhe gjithė personazhet qė kam nė film nuk jetojnė nė Shqipėri. Ka njė finale ku e gjithė qendra e botės ėshtė Shqipėria.

    Kjo ėshtė njė mėnyrė pėr tė bėrė njė film ndryshe nga tė tjerėt, pėr tė rėnė nė sy? Ėshtė njė gjė qė dominon tek ju fakti i tė rėnit nė sy?

    Unė nuk mund tė luaj dot me tė rėnit nė sy me njė investim qė i kalon 200 apo 300 mijė euro. Nuk ėshtė momenti i pėrshtatshėm qė unė tė hedh para nė erė pėr tė qenė nė qendėr tė vėmendjes. Me ato para mund tė jesh shumė kollaj nė qendėr tė vėmendjes me gjėra tė tjera. Kjo ėshtė njė ėndėrr qė unė e kam pasur historikisht, tė paktėn dhjetė vitet e fundit, qė njeriu kupton dhe gjen pak veten ose ka njė lloj revolucioni tė brendshėm. E kam mė shumė njė sfidė tek vetja dhe njė sfidė ndaj tė tjerėve, ndaj skeptikėve. Dua tė mposht konturet e diplomave, qė duhet tė jesh patjetėr i diplomuar pėr diēka pėr tė bėrė atė diēka.

    Kjo ndodh se ju jeni kundra rregullave?

    Jo, nuk ėshtė se jam kundra rregullave, por rregullat janė bėrė dhe pėr t’u shkelur apo dhe pėr t’u modifikuar. Mbase mund tė jem unė njė njeri qė tė krijoj disa rregulla tė tjera qė ta kaloj pak segmentin AB, tė shtrihet pak mė gjatė ky segment.

    Po rikthehem pak nė kohė kur keni nisur karrierėn, kur keni qenė pjesė e grupit ‘Tow Farm”. Sot pas kaq vitesh, tashmė vetėm, kėngėtar, kompozitor, skenarist, aktor…

    E kishit parashikuar tė ardhmen tuaj tė tillė?


    Pasi unė krijova “Tow Farm”, 13 vite mė parė dhe pasi kemi pasur dhe ne ato kohėrat tona tė lavdishme, nuk kanė qenė tė pakta, megjithėse pompimi mediatik ka qenė shumė i vogėl. Sepse, sot kushdo me njė investim mund tė bėhet ‘superstar’ dhe tė jesh nėpėr faqet e para tė gazetave apo tė mediave nuk ishte e parashikuar.

    Megjithėse unė, pasi mbarova shkollėn e mesme ika nė Romė dhe studiova astro-fizikė dhe sigurisht, e ardhmja ime e parė nga mua ishte nė njė tjetėr vend, nė njė celulė mbase nė majė tė malit, duke studiuar universin. Kam mėsuar nga jeta se njeriu ka njė revolucion tė brendshėm, unė e quaj me cikle, si ciklet e ndėrtimit tė lėkurės sė gjarprit.

    Ēdo tre-katėr muaj njeriu kur kthen kokėn mbrapsht pėr njė situatė apo si ka reaguar, kam pėrshtypjen se reagon ndryshe edhe mbas tre muajsh. Nuk jam me idenė se njė mashkull siē jam unė e mbaron ciklin e tė njohurit tė vetes nė njė farė moshe. Unė besoj se njeriu edhe kur ėshtė para frymės sė fundit tė jetės, mbase edhe atė kohė ka mėsuar diēka tė re dhe e ndėrgjegjėson mbase mė shumė, pavarėsisht se ėshtė nė sekondat e fundit tė jetės.

    Pėr ata qė nuk e dinė, Kastro tashmė ėshtė pėrfshirė edhe nė politikė. Si janė aktualisht marrėdhėniet tuaja me politikėn?

    Unė kam shumė vite qė jam i anėtarėsuar si njė degė e vogėl i njė lisi tė madh qė e ka emrin LSI. Aktualisht jam bashkėpunėtor i mirė me persona tė pėrshtatshėm, qė janė duke punuar me artin, kulturėn nė Shqipėri. Pėr momentin jam sa afėr dhe larg politikės, mė shumė nė njė formė bashkėjetese pėrpara se njė ēift tė marrė hapin e madh tė njė martese. Mbase nė zgjedhjet e tjera do jem shumė herė mė aktiv.

    Pyetja qė mė vjen nė kėto momente nė mendje ėshtė nė lidhje me martesėn. Martesa juaj, si po shkon?

    Martesa ėshtė njė trėndafil i bukur qė ka petale dhe aromė shumė tė mirė, por qė nė kėrcellin e vet ka dhe gjemba.

    Nė kėtė fazė, janė fazat e petalit apo tė gjembave?

    Ėshtė faza e njė trėndafili.

    Kohėt e fundit ėshtė folur se ka pasur njė padi nga bashkėshortja juaj pėr divorc, si ėshtė e vėrteta?

    E vėrteta ėshtė shumė larg kėsaj, unė e thashė qė nėse nė fillim trėndafili ėshtė i kuq, hera-herės kur koha apo dimri ashpėrsohet pak edhe temperaturat ulen, mbase edhe ato petalet kalojnė dhe bėhen nė njė ngjyrė rozė. Kjo nuk do tė thotė qė ato do tė mbeten ngjyrė rozė, sepse gjithmonė pas dimrit ka njė pranverė shumė tė bukur.

    Jua urojmė sė shpejti…?

    Nuk di se ēfarė po uroni?

    Tė vijė pranvera sa mė shpejt, se ka rėnė shumė shi nė Tiranė aktualisht.

    Faktikisht, unė jam adhurues shumė i madh i dimrit.

    Ndėrkohė qė kėnga juaj e fundit ka qenė “I penduar”, njė apologji qė bėni ju ndaj kujt? Ndaj vetes?

    Jo, ēdo gjė qė njė kėngėtar apo nė rastin tim ēdo gjė qė shkruaj apo kėndoj, detyrimisht duhet tė ketė baza individuale. Mbase njė moment i imi. Vjet pėr shembull, njė pėrēarje mediatike nė njė mėnyrė ose nė njė tjetėr solli, tė themi, edhe disa momente delikate nė raportin tim. Kjo bėri qė unė sė bashku me Pirro Ēakon tė krijoja atė material, qė jo detyrimisht ka doza tė forta individuale. Kam pėrshtypjen qė shumė njerėz, nė shumė raporte, janė brenda asaj kėnge.

    Po, ka pak doza, se ju shpesh pėrmendni emrin tuaj dhe i referoheni jetės tuaj?

    Emri ėshtė si njė detaj, sepse kishte ardhur momenti qė kjo lufta qė kishte Klevis Bega me Kastro Zizon, mė sė fundi tė dilte nė pah, dhe njerėzit tė njihnin edhe Klevis Begėn. Kastro ėshtė njė “alibi” qė unė kam krijuar pėr disa atribute, tė mira apo tė kėqija. Mbase, pėr tė mbajtur peshėn e gjėrave negative qė Klevis ka, apo ndonjėherė e tejkalon edhe mirėsinė sesa Klevisi. Ishte momenti i duhur qė dhe ai material tė dilte dhe mė sė fundi dhe Klevis tė dilte, se ishte fshehur ca kohė nė subkoshiencėn e kėtij truri qė ka njė dyluftim tė madh ndėrmjet kėtyre dy personazheve.

    Aktualisht cili personazh ka fituar?

    Ata janė gjithmonė nė luftė, edhe pse unė herė pas here e vė Kastron nė koma pėr ca kohė apo herė pas here Kastro vė Klevisin nė koma. Nė kėto moment po flasim me Klevisin?

    Pak kohė mė parė, nė njė intervistė qė keni dhėnė pėr “Gazeta Shqiptare”, keni thėnė se keni hequr dorė nga pija? Sė fundi keni rėnė pre e paparacit nė njė gjendje pak tė dehur. Si janė marrėdhėniet tuaja me alkoolin?

    Fakti se kam deklaruar se do tė heq dorė nga pija, kjo nuk do tė thotė se ndonjėherė nė festėn e ndonjė miku apo mikeshe, aq mė tepėr nė ditėlindjen e Ēiljetės qė ishim atė natė, nuk duhet shkelur pak, sepse pėr tė gjithė alkooli ėshtė njė katalizator i lėshimit pak mė shumė tė vetes. Por, nuk isha i vetmi qė kisha abuzuar pak mė shumė me alkoolin.

    Ja lejoni vetes vetėm nė raste festash?

    Sigurisht.

    Ēfarė do tė bėni pas kėsaj interviste?

    Duhet tė shkoj nė shtėpi tė bėj gati valixhet, sepse nisem urgjent nė Kosovė, meqė sot ėshtė dhe dita e pavarėsisė, dyvjetori i pavarėsisė sė saj. Nė zemrėn time ka njė hapėsirė tė madhe patriotizmi dhe dua tė jem mes miqve tė mi qė kam nė atje pėr tė festuar kėtė ditė.

      Ora ėshtė 2/5/2024, 13:18