BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Korab Shaqiri: Nuk e kam ndėrmend tė bėj duet me Zajmina Vasjarin!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Korab Shaqiri: Nuk e kam ndėrmend tė bėj duet me Zajmina Vasjarin!

    Mesazh nga LePuRuShJa 24/2/2010, 15:15

    Korab Shaqiri: Nuk e kam ndėrmend tė bėj duet me Zajmina Vasjarin! Korab_10

    Pjesėmarrės nė shumė festivale tė zhvilluara nė Tiranė dhe aktualisht garues nė edicionin e shtatė tė “Top Fest”. Ndėrkohė ai po pėrgatitet qė tė hedhė nė treg albumin e tij tė dytė, i cili do tė shoqėrohet edhe me tre videoklipe tė radhės. Gjatė intervistės sė zhvilluar me tė, Korab Shaqiri nuk ngurron tė rrėfejė edhe se, muzika ėshtė njė mjet i mirė pėr tė jetuar. Por ēfarė i pėlqen atij tek njė femėr? Me kė ėshtė i dashuruar? Dhe shumė ēka tjetėr.

    - Krahasuar me atė kosovare, nė ē’nivel ju duket muzika shqiptare Korab?

    Mendoj se deri diku ėshtė e njėjta gjė, sepse janė hapur mė shumė rrugėt dhe janė krijuar mė shumė shanset qė njė kėngėtar tė arrijė aty ku dėshiron dhe tashmė ka dalė njė farė balance pėrsa i pėrket muzikės shqiptare dhe asaj kosovare. Ndėrsa dua tė theksoj qė muzika klasike nė Shqipėri ka njė nivel mė tė lartė se ajo kosovare pėr arsye se ka pėrvojė mė tė madhe dhe studimet janė bėrė jashtė nė konservatoriume tė huaja. Ndaj dhe mendoj qė kjo lloj muzike ka nivel mė tė lartė nė Shqipėri.

    - Projektet e tua nė muzikė qė presin “tė vihen nė jetė”?

    Albumi i dytė, shkolla dhe njė musical, tė cilėn po e bėj pėr mbretėreshėn Teuta. Albumit do t’i bashkėngjiten edhe tre videoklipe. Gjithashtu kam dhe njė ide pėr njė muzikė filmi shqiptaro-amerikan, i cili bėhet nė hollyėood dhe shpresoj shumė qė ta marr.

    - Ku ėshtė mė shumė aktiv Korabi, nė festivalet qė zhvillohen nė Kosovė, apo nė Shqipėri?

    Tė jem i sinqertė nė festivalet shqiptare kam marrė pjesė mė shumė. Kam marrė pjesė disa herė tek “Kėnga magjike”, si edhe tek “Top Fest”, ku jam konkurrues me njė baladė edhe kėtė vit. Ndėrsa nė Kosovė kam marrė pjesė vetėm njė herė tek “Zambaku i Prizrenit” qė mbahet nė Prizren, ku mora dhe ēmimin e parė tė jurisė.

    - Me cilėn prej kėngėtareve shqiptare do tė donit tė bėnit njė duet?

    Nė fakt kemi shumė zėra tė rinj tė bukur, si femra ashtu edhe meshkuj, por ndonjė ide tė veēantė nuk kam, pasi nuk kam menduar akoma pėr njė duet. Mė pėlqen shumė zėri i Leonora Poloskės dhe i Aurela Gaēes.

    - Nė njė artikull tė shkruar nė njė nga tė pėrjavshmet rozė kemi lexuar se ju do tė bashkėpunoni me Zajmina Vasjarin pėr njė duet, sa e vėrtetė ėshtė kjo?

    Jo, nuk ėshtė aspak e vėrtetė, sepse dhe unė e kam parė kėtė artikull dhe ėshtė thjesht njė thashethem. Nuk kam ndėrmend tė bėj ndonjė duet me Zajminėn dhe kjo jo pėr ndonjė arsye tė veēantė, pasi unė e kam shumė mike Zajminėn, por s’kemi menduar pėr ndonjė duet.

    - Ndėrkohė me zemrėn e Korabit ēfarė po ndodh?


    Jam i dashuruar mė shumė me punėn, ndėrsa pėrsa i pėrket njė femre akoma nuk e kam gjetur njė tė veēantė qė tė dashurohem, por kjo nuk do tė thotė qė s’jam fare i dashuruar, ose qė s’kam njė femėr. Unė e them shpesh qė mjerė ai qė nuk dashurohet….

    - Me ēfarė merret ajo “femra”?


    Femra nė fjalė merret me fashion design.

    - Po nė njė tė ardhme do ta finalizoni lidhjen tuaj me njė fejesė?

    Besoj se po, por jo tani se ėshtė ende herėt, besoj diku pas pesė, ose gjashtė vjetėsh. Kur tė pėrmendet ajo femėr, pra femra ime dua tė krenohet emri i Korab Shaqirit.

    - Ēmenduria mė e madhe qė keni bėrė pėr njė femėr?

    Besoj e keni parė klipin me titull “A dalim sonte” e kam lutur gjithė natėn njė femėr pėr tė dalė dhe kjo besoj ka qenė edhe ēmenduria ime mė e madhe.

    - Teksti i kėsaj kėnge ėshtė pėr vajzėn nė fjalė?

    Ah, kėtė nuk e di duhet tė pyesni babain qė ka shkruar tekstin (ha ha ha).

    - Sa liberal ėshtė Korabi nė njė marrėdhėnie?


    Jam shumė liberal dhe aspak xheloz. Mendoj se xhelozia tė sjell gjithmonė vetėm tė kėqija. Tė them tė vėrtetėn deri mė tani nuk kam qenė nė njė lidhje, tė cilėn kam vendosur ta ēoj edhe mė tej dhe nuk jam bėrė xheloz ndonjėherė.

    - Sa e mbėshtesni ju thėnien “Pa xhelozi nuk ka dashuri”?

    Aspak. Besoj se xhelozi mund tė ketė, por dhe siē e theksova pa e tepruar.

    - Atėherė personi me tė cilėn ju jeni aktualisht?

    Nuk besoj se ndihet xheloze. Ajo ėshtė njeriu qė mendoj pėr kohėn e lirė dhe ēoj njė dashuri me tė dhe nuk ndihet aspak xheloze pasi i kemi saktėsuar gjėrat qė nė fillim edhe kemi vendos qė unė kėtė punė ta bėj, sepse ėshtė profesioni im, ndėrsa jeta personale ėshtė diēka tjetėr.

    Tė pėlqejnė mė shumė femrat shqiptare, apo kosovare?


    Ėshtė fakt se tė gjithė kosovarėt thonė qė femrat shqiptare janė shumė tė bukura. Unė do doja ta kisha bėrė dallimin mes tyre, por femrat shqiptare janė shumė tėrheqėse, duken bukur dhe mendoj qė ka mė shumė femra tė bukura nė Tiranė, sesa nė Prishtinė.

      Ora ėshtė 2/5/2024, 11:31