BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Dorina Xėrxa: Tjetėrsimi qė pėsova tek E diell!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Dorina Xėrxa: Tjetėrsimi qė pėsova tek E diell!

    Mesazh nga LePuRuShJa 11/2/2009, 17:59

    Dorina Xėrxa: Tjetėrsimi qė pėsova tek E diell! 1234

    Dorina Xėrxa: Tjetėrsimi qė pėsova tek E diell !


    Ka lėnė Gjakovėn pėrgjithnjė dhe ky ėshtė njė vendim qė e ka marrė vetė. Por ėshtė vetėm 18 vjeēe, jeton e vetme nė shtėpi, ndjek shkollėn “Petro Nini Luarasi” nė Tiranė dhe ėshtė krejtėsisht e pavarur. Thotė se nė “Top Fest 6” nuk do tė kėndojė rrock, as do tė vishet me tė zeza. Dorina Xėrxa, e zbuluar si kėngėtare tek “Ethet” tregon se tashmė ka ndryshuar:

    Dorina si ėshtė eksperienca tek “E diell”?

    Ėshtė eksperienca mė e mirė e jetės, pasi ėshtė njė shkollė shumė e mirė, dhe koha qė kalojmė nė prova na mėson mjaft. Shkurt njė eksperiencė shumė e bukur dhe me gocat e tjera, Kejsin dhe Dorina Garucin.

    Mund tė na thuash ēfarė ndodh pas kuintave te “E diell”?

    Si ēdo staf pune qė ka dhe tensionet e veta, por pėr mua ėshtė gjėja mė e bukur dhe ku argėtohemi shumė me djemtė e orkestrės.

    Si vazhdon shoqėria me Kejsin dhe Garucin?

    Absolutisht si tek “Ethet”. Jemi tė pandara, dhe bashkėpunojmė gjatė gjithė kohės. Mund tė them se tani jemi njė treshe e e mirė.

    Do tė marrėsh pjesė nė kėtė edicion tė “Top Fest”?

    Patjetėr, do tė konkurroj me njė kėngė, qė nuk do tė jetė rrok, e punuar nga Sokol Geci, orkestrues i kėngėve tė grupit “Sunrise”, dhe kitarist nė orkestrėn “E Diell”.

    Ky ėshtė njė ndryshim nė stil?

    Besoj po. Tani nė skenė nuk vesh mė rroba tė zeza, nuk bėj grim tė rėnduar, nuk kėndoj vetėm rrock.

    Je zbutur edhe si tip? Mund tė na thuash se ēfarė fshihet pas zėrit dhe pamjes tėnde disi tė egėr?

    Nė fakt unė jam shumė vajzė e urtė, e qetė, e qeshur dhe shpesh pak karagjoze. Por kur bėhet fjalė pėr biseda serioze natyrisht qė i marr seriozisht.

    Je 18 vjeēe dhe jeton e vetme nė apartamentin tėnd kėtu nė Tiranė. Shumė moshatare besoj do ju kishin zili, si ia del?

    Nė fakt ėshtė e vėshtirė, pasi mė duhet tė ndjek shkollėn, tė pėrgatitem pėr emisionin “E diell” dhe po ashtu tė mos mungoj nė koncertet live, qė organizojnė lokalet e natės kėtu nė Tiranė. I gjithė ky aktivitet ka anėn e mirė, qė s’mė mbetet kohė tė rri vetėm. Por gjithsesi ēdo katėr muaj shkoj nė Gjakovė, pėr tė qėndruar disa ditė me prindėrit dhe dy vėllezėrit.

    Cilėt janė miqtė tuaj mė tė mirė?

    Miqtė mė tė mirė, janė Dorian Gjoni, shokėt e klasės, dhe miqtė kosovarė, qė jetojnė kėtu.

    Je e lidhur mė dikė?

    Jo, dhe them se s’kam qenė asnjėherė e dashuruar.

    Po pėrfundon gjimnazin, po studimet e larta nė ēfarė dege do tė ndjekėsh?

    Kam shumė dėshirė pėr Stomatologji ose Mjekėsi. Gjithsesi kam menduar si fillim tė ndjek Akademinė e Arteve tė Bukura dhe mė vonė tė vazhdoj njė universitet tė dytė, nga degėt qė pėrmenda mė sipėr.

    Po nė muzikė ēfarė plani ke?

    Kam menduar tė nxjerr albumin tim tė parė kėtė vit me kėngė tė muzikės jazz, bluz, funky bluz.

      Ora ėshtė 6/5/2024, 15:27