BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Do martohesha me njė vajzė shqiptare!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Do martohesha me njė vajzė shqiptare!

    Mesazh nga LePuRuShJa 25/3/2010, 11:27

    Do martohesha me njė vajzė shqiptare! Davide10

    Davide, si balerin profesionist kishte si partnere gazetaren dhe spikeren e lajmeve nė “Vizion Plus”, Jonida Shehu. Pas pesė javėsh konkurrim, mbrėmjen e sė enjtes, Jonida dhe Davide janė skulifikuar nga loja, duke hequr nė kėtė mėnyrė dorė pėrfundimisht nga fitimi i shumės pėr 50 mijė euro qė ėshtė vendosur pėr personin Vip qė do tė marrė vendin e parė. Nė njė intervistė pėr Sh2-in, Davide Zongoli tregon pėr pritjen e tij nė Shqipėri, punėn si balerin dhe pėr vajzat shqiptare.

    Si jeni pritur nė Shqipėri, Davide?

    Mirė, shumė mirė. Tė gjithė shqiptarėt mė kanė pritur mirė dhe janė treguar shumė tė sjellshėm me mua.

    Kur keni ardhur nė Shqipėri?

    Kam mbėrritur kėtu nė 2 nėntor tė 2009-ės. Nė fillim mė ka kontaktuar Ardi Asllini, dukė mė bėrė ftesėn qė tė merrja pjesė nė “Dancing with the stars” kėtu nė Shqipėri. Na ishte thėnė qė do tė fillonte nė nėntor, por pati njė shtyrje dhe filloi pesė javė mė parė. Dhe tani kam katėr muaj qė jetoj nė Shqipėri.

    Ju jeni njė balerin profesionist, ēfarė keni bėrė nė Itali?

    Si fillim kam qenė balerin teatri, pastaj kam marrė pjesė nė disa programe televizive nė Rai4 apo Rai2, mė pas duke u rritur profesionalisht detyrat si balerin ishin edhe mė tė vėshtira. Nė Itali kam punuar edhe me Pipo Baudon, kam qenė edhe te Miss Italia. Mė pas kam punuar nė teatrin e Madridit.

    Keni filluar tė punoni herėt?


    Po, nė Itali fillojmė tė punojmė qė nė moshė tė re, aq mė tepėr profesioni i balerinit kėrkon qė ti tė fillosh tė punosh herėt, nėse do qė tė mbijetosh nė kėtė zanat. Nė fillim kam nisur me dansing kontemporan, pastaj me atė modern, pop, kam vallėzuar nė ajėr. Fatmirėsisht, nė Itali nuk rri asnjėherė pa bėrė asgjė, jam shkėputur prej andej nė kėto momente, sepse doja njė eksperiencė tė re. Por, edhe pse jo qė tė vija nė njė vend tė huaj, tė shihja njė kulturė ndryshe dhe tė punoja me njerėz tė tjerė.

    Ēfarė ju kishin thėnė, para se tė vinit nė Shqipėri, pėr kėtė vend?

    Falė reputacionit tė kolegėve shqiptarė balerinė qė jetojnė dhe punojnė nė Shqipėri, imazhi pėr kėtė vend nuk ėshtė mė ai i pari. Nė fillim nuk ėshtė se kishte ndonjė opinion tė mirė pėr shqiptarėt. Unė vetė jam nga Brindisi dhe i kam parė shqiptarėt qė zbarkonin me anije nė bregdetin tonė. Por, me kohėn, Italia mėsoi dhe tė njohė Shqipėrinė. Sigurisht qė kur unė thash nė Itali qė do tė shkoj tė punoj nė Shqipėri, tė gjithė hapėn sytė dhe mė thanė; ata vijnė punojnė kėtu, ti do shkosh atje. Po, sigurisht, i thashė, qė mund tė shkojmė ne tani tė punojnė nė Shqipėri, nuk ka asgjė tė keqe.

    Nė spektaklin “Dancing with the stars” patėt pėr krah njė vajzė gazetare qė nuk ishte balerinė, por qė duhej tė bėhej balerinė, si u ndjetė?

    Jonida ishte njė zbulim pėr mua. Kur mė thanė se do tė kėrceja me njė gazetare, thashė me vete; mos, gazetaret nuk kanė tė bėjnė fare me botėn e spektaklit, sepse nuk vallėzojnė, nuk kėndojnė, nuk recitojnė, nuk sfilojnė. Kėshtu qė duhet tė fillonim gjithēka nga zero. Nė fillim patėm pak vėshtirėsi, por, Jonida ėshtė njė vajzė shumė inteligjente, ėshtė njė njeri qė impenjohet nė maksimum nė atė qė bėn dhe mundohet ta realizojė mirė. Por, gjithashtu ėshtė shumė simpatike dhe e ėmbėl. Tek Jonida gjeta njė mikeshė shumė tė mirė.

    Ka pasur momente grindjesh mes jush?


    Si nė tė gjitha marrėdhėniet e punės dhe ne nuk do tė bėnim pėrjashtim. Sigurisht qė ka pasur momente, por ka ndodhur vetėm njė herė qė ne u grindėm dhe patėm mosmarrėveshje, por, kjo ėshtė normale. Gjatė punės mund tė ndodhė, stresi, provat, kėshtu qė nuk janė shumė tė rėndėsishme ato grindje.

    Si reagonte juria pėr mosmarrėveshjet tuaja?

    Juria ka pėr detyrė tė gjykojė mėnyrėn se si ne kėrcejmė. Ata duhet tė jenė jashtė asaj ēfarė ndodh me ne nė prova. Ata duhet tė na vlerėsojnė pėr atė qė japim nė skenė. Kėtu dua tė them qė nė spektaklin e sė enjtes, Jonida u tregua absolutisht shumė e zonja.

    Cila mendoni se ishte arsyeja qė ju u skualifikuat?

    Sepse juria nuk na dha pikėt e duhura dhe sepse votimi i publikut nuk ka favorizoi. Juria nuk i dha pikėt e duhura kėrcimit qė bėri Jonida. Dhe shkaku qė ne sot jemi nė shtėpi ėshtė se nuk na vlerėsuan aq sa duhet.

    Pėrveē gjykimit, cilin nga anėtarėt e jurisė mendoni se ėshtė mė simpatik?

    Po, Iva ka qenė gjithmonė e mirė me Jonidėn, sepse e kishte kolege. Ēani ėshtė Ēani dhe nuk ke ēfarė i thua. Nuk mund tė kapesh mė tė mė mėnyrėn e tė sjellurit. Iliri, pėrfaqėson programin nė njė farė mėnyre, sepse ėshtė profesionisti. Iliri duhet tė jetė objektiv dhe duhet tė jap atė qė Vip-i meriton. Ka njė rol shumė tė rėndėsishėm nė juri.

    Si tė duken vajzat shqiptare?

    Shumė simpatike, mė kanė komplimentuar nė ēdo vend. Dhe i falėnderoj tė gjithė pėr mbėshtetjen. Ka pasur disa vajza qė mė kanė tėrhequr vėmendje, ėshtė njė vajzė, tė cilėn e pėlqej, por pėr momentin ende nuk mund tė them gjė. Unė jam beqar, kėshtu qė…

    Do martoheshe me njė vajzė shqiptare?

    Nėse do ta dashuroja, pse jo…

      Ora ėshtė 17/5/2024, 06:45