BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Mimoza Ahmetaj: Jeta ime jashtė Kuvendit!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Mimoza Ahmetaj: Jeta ime jashtė Kuvendit!

    Mesazh nga LePuRuShJa 26/3/2010, 15:34

    Mimoza Ahmetaj: Jeta ime jashtė Kuvendit! Dsc00110

    Kur fillon fundjava pėr ju?

    Znj.Ahmetaj: Fundjava pėr mua fillon diku tė premten pasdite, por edhe ajo fillon me punė sepse jam duke vazhduar studimet pėr Master, kėshtu qė edhe kėto ditė janė tė organizuara pėr ligjėratat, jashtė obligimeve tė tjera. Por mundohem nga pjesa qė mbetet atėherė tė shtunėn pasdite pasi kam pėrfunduar punėn nė klinikėn time tė shkojmė bashkė me familjen nė njė drekė tė pėrbashkėt apo pasdite. Jashtė nga Prishtina, nga rrugėt, zhurma e pėrditshme, rutina jonė.

    Dhe nė pėrgjithėsi ku preferoni tė shkoni jashtė Prishtinės?

    Znj.Ahmetaj: Nuk e kemi tė pėrcaktuar se ku, po mundohemi t’i pėrfshijmė tė gjitha pjesėt e Kosovės, shkojmė atje ku mund ta gjejmė qetėsinė, atje ku jemi ne si familje pa tė tjerėt.

    Gjatė fundjavės a keni ndonjė ritual tė veēantė?

    Znj. Ahmeti: Po kam, dėshira dhe qė ėshtė pjesė e pandarė e imja, janė ushtrimet nė palestėr. Mundohem tė paktėn 4 herė nė javė tė jem nė palestėr, tė shtunėn mundohem tė shkoj shumė herėt atje. Ndėrsa ajo pjesa tė parukjera, qė ne fermat e ruajmė nė fundjavė, unė nuk shkoj shpesh se natyra e flokėve tė mi nuk kėrkon ndonjė trajtim tė veēante, por mė pėlqen shumė trajtimet pėr fytyrėn. Jo se jam e pasionuar, por ato orė ndjehem e relaksuar dhe dua t’i kushtoj disa orė vetes sime. Ėshtė njė kėnaqėsi e veēantė t’i pėrkushtohem vetvetes.

    Pėr tė qenė njė femėr e bukur, njė bashkėshorte prefekt dhe njė nėnė...

    Znj.Ahmetaj: Edhe mė e mirė. Unė jam nėna e tre fėmijėve, Lorikut, qė ėshtė nė fundin e studimeve postdiplomike nė Greqi, Dardanit qė ėshtė nė fundin e studimeve universitare kėtu nė Prishtinė dhe qė do tė jenė dy gėzime tė mėdha dhe arritje tė familjes sonė. Gjithashtu edhe vajza Inesit qė ėshtė 10 vjeēe, nė shkollėn fillore. Njė familje 5 anėtarshe qė secili ka obligimet e veta, me bashkėshortin qė ėshtė profesor nė Fakultetin e Stomatologjisė dhe pjesėn tjetėr e kalon duke punuar nė klinikėn tonė private. Dhe e diela ėshtė ajo qė na bashkon tė gjithėve nė shumicėn e rasteve. Apo edhe koha e festave.

    A mblidheni edhe me miqtė apo familjen mė tė gjerė gjatė kėtyre ditėve?

    Znj.Ahmetaj: Kam kėnaqėsi tė kem mysafirė, miku ėshtė nderi i familjes. Tė kesh njė mik mė tepėr ėshtė njė pasuri mė e madhe. Mundohem qė sidomos tė shtunėn nė mbrėmje, nė darkė, ėshtė koha qė u kushtoj rėndėsi tė ftuarve. E kam pasion gatimin dhe e kam kėnaqėsi tė kem miq nė shtėpi. Mundohem qė qoftė farefisin ata qė nuk i shoh ditė pėr ditė t’i ftoj apo miqtė e mi.

    Dhe cili ėshtė specialiteti juaj mė i mirė...

    Znj. Ahmeti: Nuk mund t’i ndaj. Preferoj ushqimet tona shqiptare, qė sillen nė gjithė Ballkanin, gjitha brumėrat. Nganjėherė kur futem nė kuzhinė mundohem qė tė gjitha tė bėj nga pak deri te ėmbėlsira, tė pėrfundoj me tė gjitha dhe nė tryezė tė gjenden gjithēka.

    Fakti qė merreni me politikė, a ju pėlqen tė bėheni edhe protagoniste nėpėr kėto tryeza...

    Znj.Ahmetaj: Patjetėr se tė imponohet, deshe apo jo. Problemet me tė cilat ne ballafaqohemi, pėrditshmėria jonė ėshtė edhe politika, dhe nuk mund t’i shmangesh. Kur je nikoqire tė imponohet tė jesh protagonistja kryesore e njė darke, njė ngjarje apo njė tubimi.

    A konsumoni alkool, ēka konsumoni mė shumė nė kėto dara?

    Znj.Ahmetaj: Gjatė ditėve tė punės mė pėlqen vera e bardhė, ndėrsa nė mbrėmje, atėherė kur ėshtė biseda mė e shtruar, mė pėlqen vera e kuqe. Pa tė nuk mundem, ėshtė pjesė e cila ėshtė ndėr asortimentet kryesore nė darkė.

    Ndėrsa tė dielėn ēfarė pėlqeni tė bėni mė shumė?

    Znj.Ahmetaj: Po e diela ėshtė njė ditė pak mė e veēantė. Nė mėngjes dal dhe e pi njė kafe me bashkėshortin. Ėshtė koha kur jemi ne ekskluzivisht njėri me tjetrin. Ky ėshtė rituali qė kėtė mėngjes e kalojmė sė bashku. Lexojmė gazetat dhe shkėmbejmė mendime pėr disa orė. Mandej vazhdojmė me pazarin pėr shtėpi, pėr tė gjitha ato qė ka nevojė njė familje. Pėr drek preferoj qė tė kyēemi tė gjithė rreth pėrgatitjes dhe pas drekės ulemi, shikojmė programet televizive, ēlodhemi, e nė mbrėmje fillojmė tė mendojmė se ēka nga e nesėrmja. Unė filloj tė merrem me organizimin e obligimeve qė me presin gjatė javės, si deputete, stomatologe dhe si familjare.

    Shtypi ditor as fundjavave nuk pėrjashtohet apo ėshtė pjesė e juaja e pandashme?

    Znj.Ahmetaj: Po, ėshtė pjesė e imja e pėrditshme. Fundjavės janė ato revistat qė nuk janė ditore, por shtypi i pėrditshėm ėshtė pjesė qė nuk mund ta shmangim asnjėherė.

    Ju pėlqejnė udhėtimet dhe udhėtoni shpesh?

    Znj.Ahmetaj: Udhėtimet mė pėlqejnė, takimet me njerėz. Nga natyre jam shumė sociale, ēdo gjė e shoh shumė interesante. Varėt nga programi i vizitave, janė tė pashmangshme edhe udhėtimet zyrtare.

    Sa i kushtoni rėndėsi veshjes dhe ku blini mė shpesh?

    Znj.Ahmetaj: I kushtoj mjaft rėndėsi. Sė pari si grua, por edhe si personalitet politik. Thėnė njė fjalė, “atė ēka e ke nė kokė, e qet nė trup” dhe mendoj se duhet t’i kushtojmė tė gjithė ne rėndėsi. Ėshtė imazhi, ėshtė ballafaqimi dhe pėrshtypja e parė qė dikujt do t’ia lėsh nė shikim tė parė. Pamja fizike dhe mėnyra se si vishesh do tė thotė shumė. Balzaku thotė se ‘Ndoshta njė veshje e gabuar mund tė jetė vetėvrasje personale e njė momenti tė caktuar”. Janė ngjyrat qė i preferoj, ngjyrat e hareshme dhe harmonia nė mes tyre. Kur ka harmoni nė veshje, kur i pėrshtatesh momentit, njė ngjarje tė caktuar ėshtė shumė e rėndėsishme. Nuk jam nga ata qė vishem vetėm jashtė. Vishem edhe nė Prishtinė, mė pėlqen qe edhe nė njė udhėtim t’i kushtoj disa orė blerjeve, tė paktėn kjo ėshtė karakteristikė e grave. Janė disa detaje qė mė pėlqejnė t’i kem: karficat, ēantat e mėdha, shallat, kėpucėt elegante dhe me njė stil klasik. I pėlqej edhe bizhuteri mė gurė tė ēmuar.

    Ē'farė ėshtė dashuria, ndjenjat pėr ju...

    Znj.Ahmetaj: E para mendoj se njeriu, i cili arrin tė dashuroj ėshtė shumė i pasur. Tė japėsh dhe tė marrėsh dashuri ėshtė pasuri qė e begaton njė njėri. Mjerė ai njeri qė nuk ka dashuruar, ėshtė shumė i varfėr, shumė i mangėt. Jo vetėm raportet si burrė-grua, apo mashkull-femėr, por edhe raportet me tė tjerėt. Mund ta duash njė shok apo shoqe, dhe jo vetėm nė raport intim. Andaj konsideroj si njė pasuri tė madhe.

    Keni njė moment shumė tė veēantė qė doni ta ndani edhe me ne?

    Znj.Ahmetaj: Jeta tė sjellė shumė momente tė mira qė nuk mund t’i harrosh, por edhe momente mė pak tė dėshirueshme. Shpallja e Pavarėsisė ka qenė ndėr momentet me tė cilat do tė jetė jetoj gjithė jetėn time, sepse ėshtė moment qė breza tė tėrė e kanė ėndėrruar Ėshtė koincidencė, por daja i gjyshes ka qenė ndėr rilindėsit, Avni Gjilani qė ka qenė nė mesin e deputetėve tė parė pas shpalljes sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė, pėrfaqėsues nga Kosova. Dhe mė takoi edhe mua, stėrmbesės sė tij qė tė nėnshkruaj

    Pavarėsinė e Kosovės. Momenti i thirrjeve tė familjarėve tė mi nga Shqipėria, ndėrlidhja e kėtij momenti ka qenė ndėr momentet qė kurrė nuk do ta harrojė. Pastaj urimet nga familja ime, prindėrit e mi, qė tėrė jetėn na kanė folur pėr Kosovėn, pėrkrahja qė kam marrė nga bashkėshortit, janė momente mė tė lumtura. Ka shumė momente, diplomimi, largimi i forcave serbe nga Kosova, qė e kam pėrjetuar gjatė gjithė kohės nė Kosovė, dhe hyrja e NATO, janė momente po aq tė lumtura. Pastaj lindja e fėmijėve. Gjithashtu edhe vizita e parė nė Shqipėri qė e kam bėrė nė vitin 1997, momenti kur e kam parė Tiranėn pėr herė tė parė, dhe kam takuar pjesėn time tė familjes me tė cilėt nuk jam parė, vetėm kam korresponduar me letra me ta. Ka qenė njė ribashkim fizik me pjesėn tjetėr tė familjes.

    Sė fundi cili ėshtė njė tipar karakteristik i juaj?

    Znj.Ahmetaj: E para nė Kosovė mėsohesh tė jesh shumė luftarake. Pėr tė arritur tė bėsh diēka duhet tė bėsh trefishin e punės si grua pėr t’u vėnė re, jo pėr t’u krahasuar, sepse kjo ėshtė larg. Duhet tė jesh luftarake, e drejtpėrdrejtė, e sinqertė dhe e vendosur. Kėto janė tre tiparet e mia dhe unė asnjėherė nuk konfrontohem me njerėz, por u qėndroj besnike parimeve tė mia. Mendoj se duhet tė kesh bazė kur kėrkon diēka. Jo tė shkosh me hamendje, por tė kesh argumente, tė kesh vetėbesim.

      Ora ėshtė 17/5/2024, 06:47