BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Eneida Tarifa: Mė joshi tė kėnduarit ‘live’

    Albatros
    Albatros
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Francė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19030
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 37314
    <b>Votat</b> Votat : 106
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

    Buzqeshje Eneida Tarifa: Mė joshi tė kėnduarit ‘live’

    Mesazh nga Albatros 29/5/2010, 22:27

    Eneida Tarifa: Mė joshi tė kėnduarit ‘live’ Eneida10

    E njohur prej vitesh pėr publikun, sidomos pėr pėrzgjedhjen e kėngėve me tema tė forta, kėngėtarja Eneida Tarifa, fituesja e edicionit tė shtatė tė “Top Fest”, shprehet e gėzuar pėr kėtė arritje. Ēmimi i erdhi nė momentin e duhur tė karrierės sė saj artistikePėr Eneida Tarifėn, interpretimi nė skenėn e “Top Fest” ishte pėr herė tė parė. Pėr herė tė parė ishte edhe fitorja e njė ēmimi tė parė, nė njė festival kaq tė rėndėsishėm tė muzikės moderne shqiptare pėr njė kėngėtare karriere si ajo. Kėsaj here duket se kėnga ishte ajo e duhura. “Me veten”, kompozuar nga Flori, e bėri menjėherė pėr vete publikun dhe kėngėtarja e ndjeu. Kėshtu ndodhi edhe me atė vetė. Ende nuk i besohet qė ka fituar ēmimin e madh tė “Top Fest 7”, por ka njė kohė pėr tė gjitha. E njohur pėr interpretimet e saj tė veēanta, pėr temat e zgjedhura me kujdes nė kėngėt qė ka sjellė pėr publikun ndėr vite, kėsaj here Eneida ishte nė kėrkim tė njė kėnge mė tė thjeshtė e disi mė ritmike. Bashkėpunimi me Florin u vlerėsua suksesshėm, ndėrsa Eneida mendon se pas mė shumė se dhjetė vitesh nė skenė, ky ēmim ka ardhur nė momentin e duhur pėr karrierėn saj si kėngėtare.

    - Fituese e ēmimit tė madh tė “Top Fest 7”. Ēfarė pėrfaqėson pėr ty ky ēmim?

    Unė kam marrė ēmime edhe mė parė, edhe nė skena tė huaja si nė Maqedoni, Mal tė Zi, por ky ėshtė njė ēmim shumė i rėndėsishėm pėr nga pėrmasat e madhėshtisė qė pėrfaqėsonte si festival. “Top Fest” ėshtė tashmė njė festival i pėrvitshėm, por kėtė vit mė shumė se ēdo herė tjetėr ka qenė i organizuar nė parametrat mė tė lartė, pėrfshirė kėtu teknologjinė, por sidomos tė kėnduarit ‘live’.

    - Cilat ishin ndjesitė e para?
    Nuk mund tė pėrshkruhen me fjalė. Gėzim, befasi, emocione tė mrekullueshme. Para se tė vinte ēmimi, mendova se ndoshta mund tė mos vlerėsohesha nė asnjė kategori dhe thjesht po prisja tė vinte fundi, ku asnjėherė nuk dihet ē’ndodh. Por gėzimi mė i madh nuk ishin as lekėt, as emri qė mbante ky ēmim. Ēmimi mė i madh ishte publiku i ngritur i gjithi nė kėmbė, qė kėndonte kėngėn nė kor me mua dhe asnjė nuk u largua deri nė fund. Kjo do tė thotė se ēdo gjė ka shkuar mirė dhe kėnga ka ngjitur te publiku.
    - A mendon se ky ēmim erdhi nė momentin e duhur nė karrierėn tėnde?
    Absolutisht po. Nuk e kam kėrkuar shumė njė ēmim tė tillė dhe nuk e kam pretenduar, sepse pėr mua ai duhet tė jetė mbi tė gjitha tregues i njė pjekje tė karrierės. Po e fitove qė nė fillim tė karrierės do tė thotė qė nuk ke mė se ēfarė tė arrish dhe tė bėsh. Ose duhet tė mendosh qė tė punosh jashtė dhe tė futesh nė tregun e huaj muzikor, gjė qė nuk e mendoj, sepse e kam tė ndėrtuar kėtu jetėn time. Nėse do tė depėrtojė muzika shqiptare jashtė do tė ndodhė vetėm sepse ne do tė rregullohemi ligjėrisht dhe do hapen kufijtė artistikė tė paktėn.

    - Konkurron pėr herė tė parė nė “Top Fest”. Cili ishte motivi i fortė qė tė shtyu drejt kėtij festivali?

    Tė kėnduarit ‘live’ dhe vetėm ‘live’. Njė festival me superpozim nuk do tė thoshte asgjė pėr mua. Dorian Gjoni mblodhi njė kast artistėsh shumė tė mirė dhe u prezantoi idenė e “Top Channel” pėr realizimin e kėtij edicioni ‘live’. Ky propozim na joshi vėrtet. Kėshtu qė nė kėto kushte mė duhej qė tė gjeja kėngėn dhe kompozitorin dhe sigurisht qė unė zgjodha Florin, duke qenė se edhe bashkėpunimet e fundit i kam pasur me tė. Kishte bėrė njė kėngė rok qė pėrkonte shumė mirė edhe me shijet e mia muzikore tė momentit, pasi kėtė vit jam marrė mė shumė me kėtė rrymė nėpėr vendet qė kam punuar. Ėshtė njė rrymė nė modė dhe rroftė roku, sepse ka qenė njė periudhė e artė. Kėshtu qė jam shumė e kėnaqur qė repertorit tim i shtohet edhe njė kėngė shumė e bukur. Para se tė bėhesha gati pėr nė spektakėl kam marrė nė telefon Florin dhe i kam thėnė se ēfarėdo qė tė ndodhė unė e kam fituar ēmimin. Ishte e gjithė audienca para natės finale, atmosfera qė mė kėnaqi shumė, telefonata, mesazhet e pėrditshme pėr njė kėngė qė ndihej si fituese, ishte mjaft madhėshtore. Por unė ndjenjėn e fitores jam munduar ta largoj siē bėj gjithmonė pėr tė mos u zhgėnjyer nė fund.

    - Tregu i sotėm muzikor ėshtė paksa i “ēoroditur”. E mendove ndonjėherė se kjo kėngė kishte elementet qė mund tė ēonin drejt suksesit?

    Kjo kėngė mė pėlqente. Nuk e mendova gjatė pėr tė bėrė llogari tė tipit qė mund tė jem apo jo fituese. E nisėm shumė thjesht dhe natyrshėm kėtė bashkėpunim, sa herė-herė konkurrimin e pėrdornim si shaka. Doja njė kėngė tė thjeshtė, sepse gjithmonė kam pretenduar tė bėj kėngė me tema tė vėshtira apo serioze, ndėrkohė qė edhe vetė e kam kuptuar se njeriu lodhet nė njė moment. Pavarėsisht se e dimė shumė mirė qė kėngėt e vėshtira janė ato qė mbesin gjithmonė tė kėrkuara dhe bėhen hite tė mėvonshme tė njė karakteri tė veēantė. Unė kisha nevojė pėr njė kėngė pak mė tė thjeshtė, pak mė tė kapshme pėr veshin e mė pozitive dhe kjo ėshtė njė kėngė energjike.

    - Ndjeve konkurrencė?

    Sigurisht, prandaj edhe gėzimi ishte i dyfishtė. Kishte emra kėngėtarėsh tė njohur dhe kėngė shumė tė mira. Deri nė fund mbizotėroi njė emocion i madh, pėr asnjė moment nuk u mor vesh se kush mund tė fitonte.

      Ora ėshtė 17/5/2024, 05:22