BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Flora Brovina, forca e femrės shqiptare

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Flora Brovina, forca e femrės shqiptare

    Mesazh nga LePuRuShJa 9/7/2010, 15:49

    Flora Brovina, forca e femrės shqiptare  Interv10

    Njė fundjavė me...

    E njohur pėr tė gjithė, jo vetėm si njė prej mjekeve mė tė shquara tė vendit dhe deputetja aktuale e PDK-sė, por edhe si femra, e cila kaloi sfida dhe vėshtirėsi nga mė tė ndryshmet. Flora Brovina, gruaja, qė barti mbi supe presionin dhe kėrcėnimin e ish regjimit tiranik, vjen sot para lexuesit tė gazetės sonė, nė njė rrėfim krejt ndryshe, gjithnjė e karakterizuar nga sharmi dhe delikatesa. Bashkėshorte, nėnė dhe gjyshe, znj. Flora shpalos momentet mė tė bukura, qė kalon nė shoqėrinė e mė tė dashurve tė saj.

    “Bota sot”: Si nis fundjava pėr ju?

    Znj. Brovina: Pėr deputetet ndonjėherė fundjava nuk ėshtė fundjavė, zakonisht duhet tė asistojmė nė ndonjė konferencė apo tė marrim pjesė vazhdimisht nė takimet e tilla, tė cilat zakonisht realizohen gjatė fundjavave. Pėr shembull kėto dy fundjavat e fundit kam qenė e zėnė me obligime profesionale me takime regjionale tė deputeteve ku kemi diskutuar rreth temės “Gruaja paqja dhe siguria”. Ndėrsa kur nuk kam obligime tė tilla zakonisht e kaloj pranė familjes time, sidomos t’i dal pėrball obligimit tė gjyshes sepse e kam njė nip dhe dėshiroj, qė sa mė shumė tė jem pranė tij.

    “Bota sot”: Ju ndodh qė ta planifikoni fundjavėn dhe mos ta realizoni?


    Dr. Brovina: Po ndodh shumė shpesh. Zakonisht bėjė plane tė ndryshme, tė cilat mundohem t’i realizoj megjithatė shumica prej tyre mbetet ashtu vetėm e planifikuar.

    Bota sot: Udhėtoni jashtė diku pėr fundjavė?

    Dr. Brovina: Kam dėshirė qė ta kaloj nė njė drekė tė pėrbashkėt me fėmijėn time bashkėshortin dhe fėmijėt mi, e dua shumė shtėpinė dhe kam shumė dėshirė qė kėto dy ditė t’i kaloj nė gjirin familjar.

    “Bota sot”: A ėshtė fundjava pėr ju e shenjtė nė kuptimin se kėto dy ditė s’ka punė apo politikė?

    Dr. Brovina: Njė politikan i mirėfilltė ēdoherė ėshtė politikan edhe tė shtunave dhe tė dielave, kėshtu pasditeve jam mė e relaksuar dhe kėto dy ditė kam mundėsi t’i shfrytėzoj qė tė pėrkushtohem mė shumė ndaj vetes dhe gjėrave tjera personale.

    “Bota sot”: Fundjava ideale pėr ju cila do tė ishte?


    Dr. Brovina: Do ta quaj ideale ēastin kur ndodhem pranė familjes time, bashkėshortit djemve, nuses dhe nipit.

    “Bota sot”: Shkrimtari juaj i preferuar dhe nėse keni ndonjė libėr nė veēanti?

    Dr. Brovina: Pėrveē gazetave dhe shtypit ditor nė pėrgjithėsi, qė ėshtė pjesė e pandashme e imja, mundohem tė gjej kohė edhe pėr vepra dhe autorėt e mi tė preferuar. Njė ndėr ta ėshtė autori Orhan Pamuk, qė ėshtė edhe mė aktual dhe natyrisht autorin shqiptar Ismail Kadarenė. Por pėr ēudi kohėt e fundit gjithnjė nga zėri i fuqishėm i femrės vjen Flutura Aēka sidomos me romanin e saj tė fundit qė mė ka befasuar pėr seriozitetin dhe pėrzgjedhjen e temave.

    “Bota sot”: Njė nga ngjyrat apo aksesorėt pa tė cilat, veshja juaj nuk do tė kishte kuptim?

    Dr. Brovina: Profesioni im mė impono ngjyrat, por do tė kisha veēuar ngjyrėn e kuqe, pastaj edhe ngjyrat tjera tė mbyllėta ndėr to edhe e zeza. Mė pėlqen dhe ngjyra e bardhė, por pėrgjithėsisht mendoj qė mė shkojnė tė gjitha ngjyrat.

    “Bota sot”: Momenti mė i bukur i jetės tuaj?


    Dr. Brovina: Jeta ime karakterizohet nga shumė momente tė bukura, qė kanė tė bėjnė me shumė aspekte tė jetės. Do tė kisha veēuar momentin kur ėshtė liruar Kosova, tė cilin fatkeqėsisht nuk e ka pėrjetuar siē e kanė pėrjetuar tė tjerėt por e kam ndjerė duke pasuar me shpalljen e pavarėsisė. Njė ndėr momentet mė tė bukura ėshtė dhe lindja e fėmijėve tė mi, po r edhe kur jam bėrė gjyshe. Sė fundi njė ndėr momentet mė tė bukura qė kam kaluar ėshtė takimi me motrat dhe vėllain tim, tė cilėt nuk jetojnė kėtu nė Kosovė dhe ishte njė kėnaqėsi shumė e madhe tė mblidheshim tė gjithė sė bashku. Nė kėtė takim festua dhe diplomimin vėllait tim student, i cili iku shumė i ri nė SHBA. Ishte vėrtetė njė lumturi shumė madhe pėr tė gjithė familjen.

    “Bota sot”: Ku do t’i kaloni pushimet verore?

    Dr. Brovina: I dua pushimet e qeta dhe vetėm me bashkėshortin tim. Do tė kisha theksuar se njė nga ēastet mė tė bukura gjatė pushimeve ėshtė edhe shoqėria me njerėz tė rinj me tė cilėt ēdo herė kalojmė shumė bukur. Bregdeti shqiptar ėshtė vendi mė i bukur ku edhe marr njė kondicion fizik pasi qė eci shumė, krahas pushimit. Prishtina nuk ofron hapėsirė pėr tė aplikuar edhe aktivitetet fizike tė cilat janė shumė tė nevojshme.

    “Bota sot”: Pėrkufizimi i juaj pėr dashurinė?

    Dr. Brovina: Dashuria ėshtė ēdo gjė, dhe nė ditėt e sotme ėshtė mė pak e shprehur. Dashuria ka kuptim shumė tė madh dhe ėshtė e vėshtirė ta pėrkufizosh me pak fjalė, ėshtė diēka qė ta prish gjumin qė tė inspiron, qė tė jep motiv pėr tė ec pėrpara nė jetė nuk e mendoj jetėn pa dashuri. Dashuria ka shumė kuptime, njerėzit kanė filluar tė jenė sa mė egoistė duan vetėm tė marrin dhe tė mos japin.

      Ora ėshtė 17/5/2024, 04:16