BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Histori Dashurie

    Moza
    Moza
    ViP Nė B'SH ☆
    ☆ ViP Nė B'SH ☆


    <b>Shteti</b> Shteti : Kosova
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 23/03/2009
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 973
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 2910
    <b>Votat</b> Votat : 17
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Ne pune lind dashuria,prandaj ai qe punon asnjehere nuk ankohet per mund...

    kolor Histori Dashurie

    Mesazh nga Moza 1/6/2009, 19:46

    VRITEN NGA DASHURIA E NDALUAR...

    Anxhelina Ēerpja ėshtė pėrcjellė dje pėr nė banesėn e fundit, nė njė vend vetėm pak metra larg varrit ende tė freskėt tė njeriut, pėr tė cilin ajo u vetėflijua. Dy tė rinjtė, qė rikthyen nė skenė tragjedinė e Romeos dhe Zhuljetės do tė jenė bashkė nė pėrjetėsi. Dashuria e tyre e ndaluar nė tė gjallė, tashmė ėshtė realitet i njė bote tjetėr.

    Ndėrkohė qė kortezhi i gjatė i njerėzve kalon rrugicėn e ngushtė mes dy shtėpive, askush nuk flet njė fjalė pėr dashurinė e ēiftit, madje edhe dy familjet kanė vendosur ta varrosin bashkė me ta edhe historinė e tyre shekspiriane. Megjithatė fjalėt pėr tė vėrtetėn e vetėvrasjes sė dyfishtė dalin, edhe pse shpeshherė nėn zė. “Altini nuk ėshtė vetėvrarė vetėm pėr sėmundjen, por edhe pėr hir tė dashurisė sė ndaluar”, thonė banorėt e lagjes.


    Kundėrshtimi

    Historia mes Altin Koēit dhe Anxhelines kishte rreth dy vjet qė kishte nisur, pak pasi familja e 22-vjeēares ishte vendosur nė zonėn e ish-Fabrikės sė Tullave nė Kamėz. Ndėrkohė qė prindėrit e saj nuk dinin asgjė, familjarėt e Altinit e kanė kundėrshtuar fort lidhjen mes tyre. Madje ka nga ata njerėz qė mendojnė se shkaku i vetėvrasjes sė tij ka qenė pikėrisht pengesa pėr t’u fejuar mė Anxhelinėn. “Qė nė momentin qė ata e morėn vesh pėr kėtė lidhje, nuk e pranuan pėr arsye tė ndryshme”, thotė njė prej komshinjve tė familjes Koēi. Ndėrsa i vėllai, Astriti thotė se Altini u vetėvra pėr shkak tė sėmundjes. “Pastaj edhe sėmundja e pėrkeqėsoi situatėn shėndetėsore tė tij dhe kjo siē duket e mėrziti edhe mė shumė”. Njė fakt tė tillė e konfirmojnė edhe shumė banorė tė tjerė tė lagjes, tė cilėt deklarojnė se familja e djaloshit tė vetėvrarė me ēifte katėr ditė mė parė, ka qenė kundėr lidhjes sė tij me vajzėn komshie. Marrėdhėniet janė acaruar edhe mė shumė nė momentin qė Altini ka deklaruar se “do tė fejohej me tė”. Pavarėsisht nga fakti se ai ishte sėmurė, mėsohet se prindėrit dhe vėllezėrit i kanė kėrkuar qė ai tė mendohej edhe njė herė e tė mos nxitohej pėr tė hedhur njė hap tė tillė.


    Takimi

    Familja e Anxhelinės ka qenė e fundit, qė ka marrė vesh historinė e dashurisė mes dy tė rinjve. Madje ata thonė se vetėm dje e kanė mėsuar njė fakt tė tillė, tė cilin ende nuk e besojnė. Pak orė pas vdekjes sė vajzės mbi varrin e tė dashurit tė saj, dy familjet janė takuar, duke shuar ēdo mundėsi mosmarrėveshjeje pėr kėtė ngjarje tė rėndė. “Ata janė takuar dhe mes tyre nuk ka asnjė keqkuptim”, shprehen tė afėrmit e familjes Koēi. Sigurisht qė kryefamiljarėt kanė vendosur t’i venė kapak historisė, duke kėrkuar prej tė gjithėve varrosjen e saj bashkė me dy protagonistėt, qė nuk jetojnė mė. “Ata nuk jetojnė mė dhe nuk ėshtė mirė qė tė diskutohet arsyeja e vetėvrasjes apo lidhja e tyre”. Kėshtu shprehet njė nga njerėzit e afėrt tė familjes Ēerpja, e cila vazhdon tė dyshojė nė vėrtetėsinė e lidhjes sė vajzės sė tyre me komshiun 24-vjeēar. “Ne nuk kemi pasur dijeni pėr njė gjė tė tillė” kėmbėngulin vėllezėrit e Anxhelinės. Ndėrsa letra e lamtumirės pėr tė gjithė mbetet njė mister. “Thonė se e ka policia, por ne nuk jemi njohur me tė”. Sipas burimeve policore teksti i gjetur pranė trupit tė pajetė ėshtė njė poezi dashurie, ku sqarohej gjithēka rreth vetėvrasjes tragjike.




    Varrimi

    Karvani i njerėzve qė kanė mbėrritur pėr tė pėrcjellė pėr tė fundit herė Anxhelinėn, kalon heshturazi pranė varrit tė Altinit. Askush nuk flet dhe tė gjithė me njė sy shikojnė grumbullin e dheut tė njomė, ku vetėm njė ditė mė parė u gjet pa jetė Anxhelina. Nė ceremoninė e varrimit janė mbledhur qindra njerėz, tė cilėt kalojnė nė njė varg tė gjatė me trupin e pajetė tė 22-vjeēares sė vetėvrarė pėr njė dashuri, qė nuk u realizua kurrė. Dy varret nuk janė shumė larg njėri-tjetrit, kėshtu dy tė rinjtė do tė jenė bashkė tė paktėn nė pėrjetėsi. Pikėrisht aty ku edhe u mbyll akti i fundit i tragjedisė. Dy tė rinjtė u vetėvranė njėri pas tjetrit pėr dashurinė, duke rivėnė nė skenė njė prej tragjedive mė tė mėdha botėrore tė Shekspirit.
    Moza
    Moza
    ViP Nė B'SH ☆
    ☆ ViP Nė B'SH ☆


    <b>Shteti</b> Shteti : Kosova
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 23/03/2009
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 973
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 2910
    <b>Votat</b> Votat : 17
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Ne pune lind dashuria,prandaj ai qe punon asnjehere nuk ankohet per mund...

    kolor Re: Histori Dashurie

    Mesazh nga Moza 1/6/2009, 19:49

    Te dashuroja edhe te vdekur,ashtu si ti mua!


    U njoftuam rastesisht kur une erdha si njė mysafire ne qytetin tend.Kisha arrdhur tek njė kusherire e imja qe banonte prane shtepis tende aty ku isha nisur te qendroj pėr dy muaj sepse e kisha njė arsye qe me duhej te qendroja.

    Krejt rastesisht te takova ditėn e dyte pasi kisha arrdhur ne at qytet ku ti ishe lindur dhe banoje,kurr nuk i kam besuar "dashuris ne shikim te pare", ate dite mu rrenqeth i tere trupi kur ti pashe ato sy qe pa nderpreje me trazuan mua dhe shpirtin tim.

    Mbasi dilnim nga e njejta mahalle,mendove se ishe banues i ri i asaj shtepie dhe ma bėrė me koke,kurse une ne shenje respekti te pershendeta..

    Mendova se nga ai moment nuk te dhashe vetem njė Pėrshėndetje por edhe shpirtin qe kurr me pare se kishte njohur dashurine. Edhe ti e di mirė se qe nga ajo dite ne dy muaj te tere qendruam se bashku si shok-shoqe me te ngusht se askush tjeter.Sa mirė ishte kur bisedonim se bashku, kur qeshnim dhe fatkeqesisht kur pėr here te pare qavem se bashku ateher kur ti morre lajmin afer meje se kishe humbur baben.E ndaje kete hidherim me mua sikurse me njė moter apo grua.Po asnjera nga keto nuk isha une,une isha thjesht njė vajz qe te dashuroja dhe nuk mund te tregoja pėr kete, dhe ti njė djal qe me dashuroje dhe njejt si une nuk mundje te ma thoje.

    Dita e fundit..Ateher kur mua me duheshte te kethehem ne qytetin tim,ishte pak vone por ne te dyte vendosem ne njė moment te thonim njė fjal,njė fjal te cilen e thame ne njė moment sikurse i kishim shumė gjera te perbashketa edhe mendimet i kishim ashtu..Ti fillove te pershperisesh kurse une mblodha fuqi dhe nga te dyte doli njė fjalė qe e prisnim me pa durim nga njeri tjetri..me shumė se gjithcka tjeter ne bote,shikuam njeri tjetrin ne sy dhe foli zemra nga pėr brenda duke njė fjal te perbashket "Te Dua"


    Edhe pse kane kaluar kater vite nga dita qe lam dashurine,kur flas dhe kur e kujtoj po me dridhet zemra e po me qan shpirti.Por nuk me mjafton njė leter edhe njė roman qe te pershkruaj te gjitha ato qe ne te dy i perjetuam dhe i lam pas.

    Kaloi njė muaj nga dita qe me percolle dhe kur pėr here te fundit te foli shpirti jot duke me thene te dua,njė muaj i tere qe s'te kisha pare dhe qe s'ta kisha degjuar zerin.njė pasdite te bukur kur po mendoja gjithcka nga emocionet tona,njė telefonat me prishi mendimin dhe me la ne gjysem kenaqesin qe po perjetoja shpirterisht.Ishte nena e cila kishte bėrė zemren gur pėr te me lajmin me te zi te jetes time,lajmin qe gjithė bota me dukeshte e kote,lajmin qe ndalonte kengen e bilbilave,lajmin qe mua me ndaloj zemren,lajmin qe kurr nuk ma hoqi lotin nga syri dhe lajmin qe kurr ne jet nuk e kisha paramenduar se do e digjoja..me ze te ngjirur zemer te thyer me tha sejal qe une e dashuroja kishte bėrė ndeshje ne te cilen kishte humbur jeten, fjala ishte pėr ty i dashur,si do vazhdoja jeten une,kush do me thoshte te dua,kush do me bente te qesh,kush do me fshinte lotin kur do qaja kuuuush?!

    Vetem njė lajme e ketheu jeten time nga njė lule ne njė ferr te tmerrshem..ohhh zot ēpo me ndodh mua!
    Erdha te nesermen, kerkoja qe te vizitoj varrin tend pasi s'pata mundesi te vija ne varrimin tend.Por me njė zemer te ngrir dhe me njė shpirt te pa shpirt u nisa pėr tek ty,bile nuk di edhe nga ku e mora ate guxim pėr te te vizituar jo te gjall.Nder gjerat qe me habiti me teper ishte se tek varri jot kishe vetem emrin e shkruar,as daten e linjdes e as te vdekjes,as edhe ndonje foto pėr kujtim.

    Vendosa te flas me babin dhe kerkova nga ai ndihme qe mbasi familja jote s'kishte ndermar asgje,vendosem qe ne te bejme varrin me te bukur ne ate qytet qe ekzistonte.E bera..Por ajo ishte e kote dhe e tepert.Pse i dashur e bėrė me mua perse?!


    Pasi kaluan tre vite duke ardhur une ē'do dy jave te vizitoj varrin tend,gjithmon ne zemer me dashurine qe kisha pėr ty, isha betuar se s'do njihja njeri tjeter peros teje.
    A te kujtohet?Ne ateher kur takoheshim fshehurazi kishim njė shoqe qe na ndihmonte te takohemi dhe te shmangim "flagrancat".Mendova se e kisha shoqe te zemres por pse nuk ishte ashtu?

    Ehhh sa here kisha ardhur une ne at qytet ku ju te dy banonit dhe sa her te thash te varri se te dua duke derdhur njė liqen me lot,sa her te thash se me mungon,sa her te thash se jeta ime pa ty skishte kuptim,sa her te thash qe zemra ime pa zemren tende as nuk rrihte me,sa her te thash i dashur sa?Nuk me ketheve pergjigjie asnjeher..Por nuk e kisha ditur se vertet ne jet ndodhin ēudira te pa besueshme te cilat na bejne te mos besojm as "kemishen" tone.

    Asnjeher nuk besoja ne keto gjera,deri ditėn kur kusherirja ime me thirri urgjentisht ne qytetin tend pėr te par "realitetin e hidhur"

    Erdha dhe fjala e saj e pare ishte qe te behem e fort sepse deshironte te me tregonte diēka,une shumė gjentile e pranova..Por e quajta te marr ate kur filloj te me tregoi se ti ishe gjalle dhe ishe kthyer mbas tre viteve nga Gjermani dhe se te kishin fejuar me shoqen me te mirė te zemres time qe ne dy kishim dikur e qe na ndihmonte te takoheshim fshehurazi ne dashurine tone.

    Jo o zot jo,nuk mund te ndodhin gjerat keshtu kaq thjehst edhe kaq pa pritur.Pse une isha kaq e humbur,pse kisha besuar te gjitha ato gjera perse?

    Nuk mund ti besoja sepse une isha e bindur se ti kishe vdekur,jo vetem aq por edhe te kisha bėrė varrin me te bukur ne at qytet.Qendruam ne ballkonin e shtepis te kusherires time qe ndodheshte perball shtepis tende deri moemntin kur ti dole dore pėr dore me shoqen time.Asnjeher skisha besuar se qielli mund te dukeshte i zi..ai moment ma vertetoj ate gje.Nuk shihja nga syt,zemra pothuajse u ndal,fryme nuk merrja dot,truri nuk funksiononte dhe asgje tek une me nuk ishte e gjall.

    Ashtu si isha e ulur duke shikuar nga ballkoni mendova se me s'do levizja nga ai vend sepse pėr mua ne at moment jeta kishte marre fund. Njeriun qe e kisha qar pėr tre vite duke menduar se ėshtė i vdekur, njeriun qe kisha dashur me shpirt dhe qe ende e doja, ishte gjalle..ishte gjall dhe ishte fejuar me shoqen tone me te mirė.

    Akoma me dukeshte enderr..nuk arrija te besoja asgje.Vetem ne njė moment fillova te pajtohem me te vertetn dhe nuk di pse e bera.Por serish fillova te mendoj!Pse une isha e genjyer se ai njeri kishte vdekur?Me ēdo kusht kerkova te takoj nenen e tije dhe e bera.Pas pyetjes qe i bera une se perse me genjeu duke me thene se djali i saj kishte vdekur ne njė aksident rrugor,nena e tije duke u pergjigjur shkurt me tha se ishte ajo qe kishte menduar genjeshtren e saj e "shpifur" pėr ndarjen tone.Dhe se arsyja ishte shumė e thjesht.I urrente njerzit dhe familjen time..edhe ty i dashur te kishte derguar ne Gjermani dhe pas njė kohė te kishte thene se edhe une jam e vdekur.Pra pėr nenen tende ne te dy ishim te vdekur pėr se gjalli..


    -Mund te paramendosh se ēfare na ka bėrė nena e jote,vetem pse i urrente njerezit e qytetit tim,na ndau dhe na shkaterroi jeten.

    Degjova kusheriren njė dite duke biseduar me ty kur i thoje se ende me dashuron edhe pse je me dike tjeter.Ti e dije tashme se une jam e gjalle,por nuk mund te ishe me mua sepse ishe fejuar me dikend tjeter dhe prisje qe te martohesh brenda njė muaji.

    Une isha e ftuar ne at darsem,dhe ftesen e kisha pranuar me gjithė zemer,jo se mund te duroja te te shoh me shoqen me te mirė dhe te ngusht,por qe te te shoh se a dukej lumturia ne fytyren tende apo do te vuash ne ditėn me te bukur te jetes tende.Dhe shumė qart tregonte fytyra jote pasqyren e zemres tende.Ndonese askush nuk arrinte te kuptoj ate buzeqeshjen tend eironike,isha une ajo qe te njihja shumė thell dhe te kuptoj shpirtin dhe fjalen e zemres tende.Ty te priste njė jet me vuajtje dhe pa dashuri..njejt si ajo qe me priste mua!


    Une nuk ndjehem fajtore,ishte nena e jote qe na ndau,ajo e cila shkaterroi te birin e saj por edhe shpirtin e njė vajze me dashuri te kristalte.

    Edhe pas shumė viteve e di se sa zemra jote vuan pėr mua..me shumė flet emri i vajzes tende te pare,e cila mban emrin tim.
    Jame shumė e lumtur qe vajza jote mbane emrin tim,por lutja ime deri tek zoti ėshtė qe ajo mos te kete te njejtin fate te "ish te dashures" te babait te saj.

    Kurse une po jetoja krenare me betimin tim qe kurr nuk do dashuroj njė djal tjeter..
    Moza
    Moza
    ViP Nė B'SH ☆
    ☆ ViP Nė B'SH ☆


    <b>Shteti</b> Shteti : Kosova
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 23/03/2009
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 973
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 2910
    <b>Votat</b> Votat : 17
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Ne pune lind dashuria,prandaj ai qe punon asnjehere nuk ankohet per mund...

    kolor Re: Histori Dashurie

    Mesazh nga Moza 1/6/2009, 19:50

    Ku iku Besa dhe fjala e saj?


    Kisha degjuar shoket e mi kur flisnin pėr te dashurat e tyre tradhetare qe nuk ia dinin vleren dashurise. I kisha pare me syte e mi se sa vuanin ato, por asnjehere nuk mund ta paramendoja veten time ne mesin e tyre. Me kujtohet, sa here thonin se tradhetia e vajzes ėshtė e rende, e une qeshja me ato sepse me dukej dicka e pabesueshme.

    Pas njė kohė me ndodhi vete, e pranoj. Me ndodhi ne ate menyre qe nuk me shkon mendja te dashurohem perseri. E takova ate vajze ne ditelindjen e njė shoqes, pastaj u njohtuam me njeri-tjetrin. Me pelqeu shumė, sidomos emri i saj - Besa. Ishte vajza me e sjellshme ne shkolle, e bukur, me trup te holle, floke te zeza dhe sy ngjyre qielli. Dicka qe e bente te vecante ishte buzeqeshja e saj qe kishte gjithmone ne fytyre dhe shpirti besnik.



    Pas njė kohė te shkurter u dashuruam dhe filluam te bejme plane pėr te ardhmen. Shpesh here me thonte se urrente vajzat qe duan pasurine, nuk e di pse, ndoshta se une isha i pasur dhe Besa e dinte kete. Kur flisnim pėr martese, thonte se i pelqente te jetojme ne njė fshat te larget, ne njė shtepi te vogel, me natyre te bukur. Donte te kemi shumė femije, sepse ciftet e dashuruara bejne me shumė, keshtu thonte ajo. E une e kundershtoja duke i thene se femijet s'do na linin rahat te shijojme njeri tjetrin. C'do dite na shkonte duke qeshur dhe duke bėrė plane pėr te ardhmen tone. pėr martesen tone qe nuk u realizua kurre.

    njė dite duke shetitur, rastesisht e takuam vellane tim dhe e ndalova pėr ta njohtuar me Besen. Familja ime ende nuk e kishte pare dhe as nuk e dinte se une isha i dashuruar me ate. U ulem te tre ne njė lokal, pėr te biseduar me lirshem. E verejta se Beses i shendrisnin syte nga gezimi, por nuk e kuptova se c'gezim kishte. E shihja shpesh here duke bėrė disa shenja me vellain tim. Ai ishte me i madh se une dhe me i bukur ne pamje. C'dohere ka qene i shoqeruar me femrat dhe pėr kete gje ato c'mendeshin pas tij. Nuk kishte asnje vajze ne qytet qe do refuzonte propozimin e tij, sepse ishte i bukur dhe i pasur gjithashtu. Por te Besa nuk me kishte shkuar mendja kurre, ate e dija si vajze te sinqerte...Te pakten keshtu me dukej mua.

    Prej asaj dite, Besa filloi te largohet nga une, dita-dites me shumė. Nuk e kuptoja perse, sa here e pyesja me thonte se ishte e zene me provimet dhe nuk kishte shumė kohė pėr mua. U mundova ta kuptoj edhe pse nuk doja. Ne ishim mesuar te shetisim c'do dite dhe kjo gje me dukej jo normale. C'fare mund te kete ajo? njė mije pyetje me silleshin ne koke, por asnjera prej tyre nuk kishte pergjigje. Keshtu kaluan disa muaj, deri sa ne fund me erdhi pergjigja e papritur...Besa ishte larguar nga qyteti bashke me vellain tim. Ai ma beri kete gje nga inati, kurse Besa ime e beri nga interesi.

    I tregova familjes time pėr lidhjen qe kisha une me ate. U erdhi keq pėr mua dhe vendosen te mos e pranojne vellain tim ne shtepi. Ne njiheshim si familja me e mirė ne qytet, por vellai na uli vleren me poshtersine qe tregoi. Doli tradhetar, bashke me Besen time. Vajzen qe e doja me shumė se c'do gje ne bote.

    Kaluan plote tre vjete dhe u kthyen ne qytet, te martuar. U shperngulen ne njė apartament perballe shtepise sime. Nuk e di perse donin te me shkaktojne dhimbje edhe me shumė. Ku do gjeja une fuqine dhe guximin pėr te kaluar prane tyre? Si do ta shihja une Besen time ne krahet e njė tjetri? Sa here i shihja nga dritarja, te kapur pėr dore duke qeshur me njeri-tjetrin. A thua kishin aq shumė dashuri, apo e benin kete gje nga inati? Me kujtoheshin premtimet dhe planet qe benim bashke. Fshati i larget, shtepia e vogel, femijet dhe mbi te gjitha dashuria jone...

    ...Besa theu besen qe ma dha, vrau zemren time dhe me ndau nga vellai perjetesisht. Ajo lindi tradhetare dhe do vdese e tille!
    Moza
    Moza
    ViP Nė B'SH ☆
    ☆ ViP Nė B'SH ☆


    <b>Shteti</b> Shteti : Kosova
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 23/03/2009
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 973
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 2910
    <b>Votat</b> Votat : 17
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Ne pune lind dashuria,prandaj ai qe punon asnjehere nuk ankohet per mund...

    kolor Re: Histori Dashurie

    Mesazh nga Moza 1/6/2009, 19:53

    Njė djale dhe njė vajze po ecnin me njė moto me 100km/h ne njė autostrad

    Vajza:ule shpejtesin se kam frig.
    Djali:kjo ėshtė shum bukur shtrengohu tek un.
    Vajza:jo, jo nuk esht, te lutem ,ule shpejtesin.
    Djali: mir me thuaj qe me do.
    Vajza: te dua, po te lutem ule shpejtesin se kam frig.
    Djali: tani me perqafo fort dhe me thuaj prap qe me do.
    Vajza: (e perqafon) te dua
    Djali:mund te ma heqesh kasken te lutem? po me besdis shum edhe veje ti te lutem...
    TE DUA!!!

    ditėn tjeter del ne gazete: njė moto perplaset me njė ndertese pėr mungese frenash.
    vetem njė person mbijetoj nga ata te dy. e verteta esht se ne mes te rruges, djali e kuptoi se frenat nuk i punonin, por nuk donte qe vajza ta dinte.
    I tha qe ti thonte qe e donte edhe qe ta perqafonte pėr here te fundit, dhe i tha qe ta vente ajo kasken qe ajo te jetonte, edhe pse...e dinte qe do humbiste jeten e vet.
    Moza
    Moza
    ViP Nė B'SH ☆
    ☆ ViP Nė B'SH ☆


    <b>Shteti</b> Shteti : Kosova
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 23/03/2009
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 973
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 2910
    <b>Votat</b> Votat : 17
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Ne pune lind dashuria,prandaj ai qe punon asnjehere nuk ankohet per mund...

    kolor Re: Histori Dashurie

    Mesazh nga Moza 1/6/2009, 19:55

    Takimet e Mesnatave


    Pranverė. Bėnte vapė. Duke kaluar nėpėr rrugicėn qė e pėrgjysmon livadhin e madh bri katundit fqinj, papritmas njė reflektim m’i errėsoi sytė. Njė copė herė s’mu shqit. Terr m’u bė gjithkah. S’e dalloja dot as shtėpinė aq tė madhe prej nga dilte ajo dritė symarrėse. Pėr njė ēast m’u duk sikur shpėrthente nga njė sterrinė. U ktheva drejt ca pemėve tė afėrta dhe si mburojė zgjodha trupin e njė molle, pas sė cilit u fsheha t’mė vijė tė pamurit. Pastaj u drejtova pak nga pak andej, ku pashė : shtėpinė, dritaren, pasqyrėn e madhe nė duar tė bardha, dhe mė nė fund atė fytyrė rrezatuese ruspe. Ishte vet Besa, e cila para dy ditėve nergut mė kishte pritur buzė sukales, pranė kroit tė atij katundi, (meqė e dinte se isha udhėtar i pėrditshėm asajde) dhe sapo e lėshoi njė fluturuese prej letre kah unė, iku si njė sorkadhe. Nė tė kishte shėnuar shumė. Nė tė vėrtetė gjė tjetėr pos dy luleve paksa tė pėrdylkuara kah njėra tjetra, me pakėz rrėnjė, tė cilat dukeshin sikur fluturonin pėr tė gjetur ndonjė vend tė mbėltoheshin e tė rrėnjėzonin bashkėrisht. Atėherė nisa tė kuptoj. Para sė gjithash m’u desh t’i pėrballoj qortimit tė rreptė qė ia dhashė vetes, pse u mbrojta nga rrezet e njė dashurie qė lindte, e jo nga reflektimi verbues sikur m’u duk nė fillim. Pasi iu largova mburojės, zemra mė ecte nga dritarja qė e stoliste ajo fytyrė hyjnore, por kėmbėt nuk mė lėviznin dot. Ishte pika e ditės. “Therrishtave” s’donin tė shkelnin. Komunikimin fillova me gjeste e herė-herė me fjalė. Nga ajo largėsi arritėm disi tė kuptohemi se kishim diēka pėr njėri-tjetrin, dhe mė nė fund e lamė qė nė orėn fiks njėzet e katėr tė flasim pėrmes asaj dritareje.



    Ca mė tej u ndala tė shikoj edhe njėherė vendtakimin. Dritarja dukej e rėndomtė sikurse tė gjitha ato tė shtėpive pėrdhese tė katundeve malore : katrore, dykanatėshe, me katėr tabakė xhami e katėr shufra metalike tė fiksuara nė pragje, dhe me pezul tė drunjtė nga jashtė. “Dritarja e dashurisė”— thashė nė vete, dhe vazhdova udhėtimin me imazhet e asaj ndodhie



    qė s’mė dukej tjetėr pos ėndėrr.







    Atė natė :



    Hėna e plotė shndriste me tėrė fuqinė e refleksit. Vapa ishte zhdukur shqim, ngaqė vesa kishte filluar t’i kapej ēdo gjėsendi tė mbitokės. Derisa nuk e shkela livadhin e madh, isha i freskėt si njė pemė sohishteje. Aty, nė hapat e parė, fjafueshėm mė pėrshkoi njė ndjesi e ēuditshme. Ca dallgė ngrohtėsie mė shkallėzonin krenarinė pėrbrenda, duke ma pėrplasur herė-herė nga njė valė ngurrimi pėr hapat qė bėja atij livadhi tė thiktė gjelbrak ; drejt katundit tė huaj nė atė kulm natė ; drejt dritares... Pak mė tej befas m’u krijua njė pabesi e pakuptimtė. Mė dukej ecja somnambul shtegut tė njė ėndrre a njė trazimi pa drejtim. Nė asnjė shtėpi tė fshatit s’shihej ēikėz drite. Gjė e gjallė s’dėgjohej. Nisa tė merakosem, qenve si t’u shpėtoj. Njė mendim sakaq ma shtriu udhėdaljen symbyllas andej ; bile po tė guxoja edhe njė kėnge t’ia thoja, madje nė kupė qielli. “Qen-ujqit s’qenkan kėndejpari !” — thashė kur ndjeva lehje tė mbytura qensh nė togje, nė njė luginė ca tė largėt nga aty. Helbete ndiqnin ndonjė ujk skuthar. Pėr atė tė Besės e dija se ėshtė tretur nė ėndrrat e mishit brishtak tė lepujve, apo tė qumėshtit lyrak tė deleve. Ashtu ngjante, sepse, meqė mė thirri, duhej tė mė mbronte ; ta lidhte ende mė fort se herave tjera atė murrosh tė hatashėm.


    Tė gjitha mendimet m’i gijotinoi drita e elektrikut tė dorės, qė u ndez nga dritarja drejt nė mua. Asaj atė ēast i afrohesha ngadalė pėrskaj murit tė gjatė qė mbėrthente dy-tri shtėpi. Gati
    menjėherė mė pas ajo dritė u zhduk pėrnjėherėsh. Eca pakėz mė shpejt, por lehtė, sikur nėpėr vezė tė shkelja. Hapat e fundit drejt vendtakimit mė bėnė tė ndihem i gėzuar e njėkohėsisht i pafrikė ēfarėdo qė tė ndodhte. Dhe, ē’tė shoh. Dritares njėri krah i rrinte mbyllur, ndėrsa tjetri gjysmė i hapur mbahej shtrėngueshėm nga vet Besa. Pėrbrenda dhomės gllabėronte mugėti e dendur, ngase nė dritare ajo rrinte e palėvizshme, ndėrsa mėnjanė njė perde e errėt pengonte depėrtimin e dritės sė hėnės. Ajo mugėti mbulonte pjesėrisht edhe trupin e saj, por kur ia hodha njė shikim, ashtu, pėrmes hapėsirės sė ngushtė tė gjysmėhapjes sė kanatės, madje penguar nga njė shufėr metalike nė mes, ia pashė : fytyrėn engjėllore, flokėt ngjyrėgėshtenjė, dhe gjinjtė e mbufatur si dy balona nėn atė jelek tė hollė. Ato m’u duk ia vura re si tė ishte nė njė vend tė hapėt e nėn diellin mė tė shndritshėm tė qiellit.



    Ngadalėz, me njė zė tė druajtur e disi tė ngjirur, mė tha :



    — Tė dua ! Ti mua ?



    — Gjithashtu ! — i thashė.



    — Shumė mirė ! Pra, mirupafshim nesėrmbrėma, nė po kėtė kohė ! — pėrfundoi, dhe ma hodhi njė shikim tė ngulitshėm duke e mbyllur dritaren disi rrėmbimshėm.



    “Dreq o punė !” — thashė nė vete.

    Nata e dytė :



    Meqė tėrė ditėn mė roitėn mendime gjithfare, ēdo tė pjellė vallė nė takimin e ardhshėm, ndėrsa mė nė fund nėnvizova : “gjė tjetėr pos dashurisė !”, derisa erdhi koha pėr t’iu afruar sėrish dritares, ndjeva njė mall tė madh ta shoh sa mė parė atė bukuroshe ; madje, qoftė sikurse njė natė mė parė qė e pashė.



    U nisa disa minuta mė herėt se qė duhej. Me vete mora njė trėndafil tė freskėt, t’ia dhuroj nė shenjė dashurie tė pashmangshme, e tė kujtuari pėr rrėnjėzimin e saj. Mendoja t’i flisja i buzėqeshur pėrmes hapėsirės sė ngushtė tė hapjes sė parmakut, e ta zgjatja dorėn me atė dhuratė, dhe bashkė me biskun e fletėt e brishta t’i ēiknim sė paku gishtėrinjtė. Mirėpo, ndryshe mbaroi gjithēka.



    Herėt u gjenda nė cak. Kot arrita. Guxim s’pata t’i cingėris nė xhame pėr ta njoftuar se aty isha. Mendoja, pėr sherr, mund tė jetė edhe dikush tjetėr nė dhomė, dhe fundi dihej. Vetėm dy-tre minuta para kohės sė caktuar hapekrah u ēel njėri parmak. Besa vringthi u pėrkul tė pėrgjonte sikur natėn e mėparme nėpėr dritėn e elektrikut tė dorės, por andej, — pėrreth murit, nga ana e rrugicės — s’pa gjė. Nė kahun tjetėr afėr dritares rrija ulur, prej nga i dola pėrpara si hije duke harruar pėrtokė trėndafilin. Njė kombinezone tė mėndafshtė ngjyrėqielli, dhe fytyrėn e ēiltėr, fare mirė ia pashė nė dritėn e njė qiriri tė vogėl qė kishte lėnė ndezur mbi njė tavolinė ndanė vetes.



    — Kuptoj se mė do, — shtoi pasi mė pėrshėndeti — ama s’di sa do tė zgjasė kjo, dashuria jote ?!



    — Pėr jetė e mot ! — ia ktheva bindshėm.



    — Mė gėzon. Pra eja nesėrmbrėma nė po kėtė kohė ! — mė tha, dhe me njė shikim goxha tė ēiltėr e mbylli parmakun paksa me tė shpejtė.


    Mė vloi gjaku aq shumė !... Megjithatė trėndafilin ia lash nė pezul
    Nata e tretė :



    Edhe pse m’u pėrfytyrua gati tėrė ditėn, gjithnjė u mundova tė mos e ngulis mendjen tek ajo asnjė sekondė. Punė fizike thuaja kurnjėfare s’kisha, megjithatė sapo erdha nga shkolla, ndonėse kot do t’i lėēisja mėsimet a ndonjė libėr, punova ē’bėn e ē’nuk bėn, vetėm t’i kaloja orėt sa mė shpejt deri nė mesnatė. Kastile u nisa mė vonė, ngase duke shpejtuar e dija se mė mirė do ta kaloja atė udhėtim. Saktė, kur u duk nė dritare u gjenda aty. Sėrish e hapi vetėm njėrėn fletė tė saj, por tjetrės ia hoqi rezen. Njė llambė vajguri varur nė murin anėsor, lėshonte dritė tė mjaftueshme e mundėsonte pamjen e ca luleve afėr saj. Pasi ia hodha njė shikim nė fytyrė — gjysmėn e sė cilės e shndriste ajo dritė, gjysmėn tjetėr hėna — vura re kėmishėn e saj tė najlontė ngjyrėbari qė linte t’i dukej dukshėm forma e trupit biskonjė, e qė ia shtonte bukurinė edhe me njė spektėr ngjyrash tė ēuditshme. Duke buzėqeshur lehtė, ma zgjati dorėn dhe mė pėrshėndeti ngrohtėsisht. Pasi shprehu interesim si kisha kaluar udhės, bėri sikur u afrua ca duke ma bėrė njė pyetje tė ēuditshme :



    — Dėshiron tė martohesh pastaj me mua, apo?



    — Dėshiroj!... Mė shumė se gjithēka tjetėr nė jetė ! — ia ktheva, ndėrsa mbeta i shtangur.



    — Tė njėjtėn dėshirė e paskėshim. Por mė mirė tė mendohemi edhe pak ! Udha e mbarė tė qoftė, e natėn e mirė, — mė tha me njė zė tė butė duke e mbyllur dritaren qetazi.



    Veē sa nuk kėlthita : “lozonjare !...”







    Nata e katėrt :



    Letrėn e gjatė, qė gati tėrė ditėn e kalova duke e shkruar, e futa nė xhep dhe u nisa. Ē’nuk i shkrova nė tė : pėr rastin e asaj dite qė u takuam nė rrugicė, pak mbi krua, si ecte ngathėt krahas babait ēehrevrenjtur, ngarkuar me ato kėnata pėrplot me ujė, e guxim s’pata t’i them : “Kėtė barrė ta pėrgjysmojmė, Besė” — sikurse mendova ; pėr lajkatarėsinė e pakuptimtė qė po e shfaq kur po i vete te dritarja, e veēmas pėr dashurinė e pėrflakur qė kisha ndaj saj.



    Nė orėn fiks njėzet e katėr, faqeza qemė. Pos njėrit parmak, u hap edhe ai me reze, por vetėm deri nė gjysmė. Poēi elektrik llamburiste nė mes tė tavanit. Nė fytyrėn e Besės shqova njė ēiltėri gati tė skajshme. Veshur mbante xhaketė tė lehtė doku, ndėrsa leshrat bashkė me njė fjongo tė gjatė pėlhure ngjyrėgurkali nga ana e djathtė i shtriheshin deri nėn gjoks. Sapo e hapi gojėn tė mė fliste diēka, me tė shpejtė e lėshova letrėn nė parvaz dhe i thashė :



    — Lexoje dhe mendohu mirė ! Shihemi nesėrmbrėma nė po kėtė kohė.






    Nata e pestė :



    Me vonesė u nisa, vonė arrita nė cak. Parmakėt e dritares rrinin ēelur tej mė tej. Nė dhomė s’ndriēonte gjė. Besėn s’e shihja kund. Duke i vėnė duart nė pezul, pėr t’u ngritur tė shihja edhe nėpėr kėndet e dhomės, sakaq mė pengoi butėsisht njė dorė e lehtė. Vallė, a do tė mund tė mė preknin duar tė tjera, pos atyre tė Besės aty atė natė ?



    — Mos u mundo. Ja ku jam! — mė tha fare e qeshur, dhe mė tregoi trungun e dardhės, pas sė cilit kishte qenė e fshehur.



    Pėrnjėherėsh bėmė shtrirje krahėsh nga njėri-tjetri. Pas pėrqafimit kėmbėt dalėngadalė na shpunė nė luginėn preshtake nėn katund. Zėrat tanė tė ulėt mes lisave shekullorė i shoqėronin currilat e pėrroskės dredhake ndanė nesh, e herė-herė shushurimat e gjallesave pėrreth.



    Nata ishte jona.
    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    kolor Re: Histori Dashurie

    Mesazh nga Vizitor 2/7/2009, 14:15

    NĖ PARK
    (Tregim i njė Dashurie tė humbur)

    Lulja vuante shpirtėrisht,por kėtė askush nuk e dinte.S’kish guxim t’i tregojė asnjėrit kėtė ēka ajo ndjente.Kishte turp prej babės dhe nėnės,turp prej gjith botės.Vuante dhe vuajtjes sė saj nuk i gjente shėrim.Dita mė ditė tretej si qiriu.Apetit pėr tė ngrėnė nuk kishte.Gjumi s’e merrte dhe dėshira pėr tė jetuar nė vetmi ishte shtuar pa masė.
    Pėrditė rrinte nė parkun e qytetit. Ulej nė njė shkėmb dhe krejt e shqetėsuar dhe e shkujdesur vėshtronte poshtė e lartė dhe thithte pa ėndje erėn e luleve shumengjyrshme. Herė herė shfletonte njė libėr,kėndonte njė roman.

    Mos ishte valle ai roman,qė e kishte bėrė tė vuaj? Ndoshta.Jo,ajo vuante prej dashurisė.Para disa muajve rasėsisht ishte njohur me njė djalė tė ri. Fisnik – e kishte emrin.Ishte mjaft i pashėm dhe tepėr i sjellshėm. Lules, Fisniku iu kishte ngulur nė zemėr, e pėlqente, e donte, por megjithqė kishin biseduar shumė herė, nuk kishte pasur guxim qė t’ia ēfaqte ndjenjat e veta. Kishte turp, madje nuk e ndinte se a ndjente edhe Fisniku si ajo. Bisedojshin vetėm pėr tė tjerėt dhe kurrė pėr vehte.
    Lules nuk i durohej mė. Me ēdo kusht duhej t’ia ēfaqte atė qė ndiente. Nė takimin e parė, mbas disa muajve kishte vendosur:“tė dashurojė me gjithė zemėr“, prandaj pritte.

    Nė tė hyrė tė parkut u duk Fisniku. Ishte me njė femėr. Ajo ishte e veshur mirė, dukej simpatike dhe mjaft tėrheqėse. Duke ecur krah pėr krah me Fisnikun, qeshte dhe bisedonte ėmbėl. Lulja qė rrinte vetėm nė shkėmb ua tėrhoqi vėmendjen, prandaj drejtuan hapat kah ajo. Kur Lulja pa se Fisniku po vinte i shoqėruar prej njė vajze menjėherė e rroku gjelozia, u zverdh nė fytyrė, libri i ra prej dore dhe mezi mbajti lotėt.
    -A ti qenke Lule? Ka kohė qė nuk jemi pa. Si ke shkuar me punė?Pse po dukesh e shqetėsuar? – pyeti Fisniku.

    Jo, kot, s’kam gjė, vetėm m’erdhi si ēudi kur tė pashė me….
    Si! Nuk njiheni? Po tė prezentoi me motrėn time…
    Motėr e ke? Mua mė shkoi mendja se mos e ke dashnore,- dhe uli kokėn prej turpi.
    Ishim nisur pėr te e fejuara e vėllaut. Fisniku ka mė gadi njė muaj qė ėshtė fejuar. A ka mė tepėr Fisnik?!- foli Drita-motra e Fisnikut.Po, sot mbushet njė muaj, qė kurse jam fejuar. A po vjen edhe ti Lule bashkė me ne?Dėshiroj me tė njohur me tė fejuarėn time ? Me njė gjysmė zėri, Lulja e pyeti: ”Si e quajnė tė fejuarėn tėnde? A ėshtė e bukur… oh e shkreta unė”-pėrshpėriti nė vehte.

    Lulja humbi krejt vemendjen.Djersė tė ftohta filluan t’ia mbulojnė ballin. S’dinte si tė flas mė. Humbi drejtpeshimin dhe u shtri nė shkėmb.Drita vrapoi pėr t’i ndihmuar…!

    Ēfarė ke Lule? Fol,mos mbaj gjė tė mshefėt,i tha Fisniku duke i mbajtur kokėn me tė dy duart.
    Ah, Fisnik! Shpirti im vuan dhe jeta ime hecė si njė rreke e turbullt. Ndjej diēka pėr ty. Nuk mund tė tregoi mbresėn e madhe tė zemrės s’ime. T’adhurojė pėr sė tepėrmi dhe prej teje s’kisha pėr t’u largura kurr. Fėtyra jote dhe sjellja jote mė bėnė qė tė mendoi pėr ty.Tė dashurova, por kot.Ti qenke fejuar. Fisniku e ndėgjonte me mallėngjim.

    Mė fal Fisnik. Mos i trego kujt pėr marrėzinė time!
    Jo, Lule! Nuk ėshtė marrėzi pse dashuron. Ti je e pastėr dhe e sinqertė. Ashtu si mė dashurove mua, dashuro njė tjetėr. Turpi nuk na la qė tė mirremi vesh me kohė. Unė ia fala zemrėn tjeterkujt. Kujtimi Yt do tė mė mbetet i paharrueshėm…

    Ah,Fisnik! Njė luftė tė madhe ndjej nė shpirtė. Kam dhimbje. Kam frikė. Sytė po mė njomėn prej vajit. Mė ka hy njė tmerr, njė dhimbje… S’kishin kaluar shumė ditė, e Fisniku duke kaluar rrugės ku e kishte shtėpinė Lulja, vuri re se dritaret ishin mbuluar me njė perde tė zezė… Dy pika lotė i rrėshqitėn prej sysh. Ishte pėrshėndetja e fundit e tij pėr Lulen e turpshme.
    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    kolor Re: Histori Dashurie

    Mesazh nga Vizitor 2/7/2009, 14:21

    ''VAJZA E BABIT''-BUZEQESHJE E KTHYER NE LOT.

    -Une shkova ne nje party Mami,dhe kujtoja fjalet e tua,ti mu lute te mos pij,dhe une ashtu veprova nuk piva pike alkoholi.Mdjehesha krenare qe nuk pija edhe pse te tjeret talleshin me mua,e dija se keshtu ishte ne rregull se ti gjithmon ke te drejte.
    -Party ngadal shkon nga fundi dhe te gjithe u nisen per ne shtepi,i hypa makines dhe e dija se do te vij mire ne shtepi,per arsye te eduketes tende te paster dhe plote vetedije,respektoja rregullat e komunikacionit ashtu siē mė kishte mesuar instruktori im,te vozis ngadal dhe me kujdes,mbaj mend qe ndodhesha ne rruge me perparesi kalimi,por shoferi tjeter qe vinte nga rruga jokryesore nuk me pa dhe me goditi me tere fuqine.
    -Derisa qendroja ne trotuar degjova policet qe thoshin se shoferi tjeter ka qene i dehur,e tani per kete shkak une duhet ta paguaj me jeten time.
    -Qendroj ketu per vdekje Mami,te lutem eja sa me shpejt,rrotull eshte krejt gjak Mami e shumta prej meje,e ndegjoj mjekun qe thote NUK KA SHPETIM,jeta ime plasi si nje balon,te betohem nuk pata pire,ishin te tjeret ato qe nuk menduan,ishim ne te njejten party Mami dallimi eshte se ai u deh e une duhet te vdes.
    -Para se te iki qe ketej po ua le nje amanet;
    -ma bani hallall
    -me fal mami ta ktheva buzeqeshjen ne lot por nuk kisha une faj
    -thuaji vellaut tim se ai nuk duhet te qaj
    -Babi duhet te jet guximtar dhe i forte,nese une ne qiell jam shkruani te guri i varrit'' VAJZA E BABIT''
    -Une nuk pata pire para vozitjes perse une te jem ajo qe duhet te vdes?!
    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    kolor Re: Histori Dashurie

    Mesazh nga Vizitor 11/8/2009, 15:08

    Histori Dashurie 34y4rvq
    Do tė tė dua gjithnjė

    Dashuri ky vullkan i vuajtjeve shpirtėrore.
    I, dashuri im. Tani jemi tė ndarė. Kėtė nuk mund ta mohoj, por njė gjė tė tillė ende nuk e besojnė sytė e mi tė kaltėrt, tė cilėt edhe pse tė pėrlotur dhe tė lodhur nga nostalgia e mungesės sate ende edhe na mbetėn pėrgjysmė pėrpilimet e planeve tė reja pėr njė ardhmėri tė lumtur. . Por jo. Kėtė nuk e besoj. Kush e di, ndoshta edhe do tė ndodhė. Dhe, nėse ndodhė, atėherė do tė isha njeriu mė i lumtur nė botė. I dashur po i shkruaj kėto vargje tė shkurtra jo pėr tė thėnė se sa tė kam dashur, sepse kėtė e di edhe vet, apo pėr tė ndėrruar mendjen tėnde, por vetėm desta tė them se unė e dashura yte e dikurshėme, edhe pas gjithė asaj qė mė bėre ende jam gjallė dhe jetoi e vetmuar nė njė skaj tė kėsaj bote tė ēuditshme.

    Ende unė e gjora, tė dua, mė shumė se ēdo gjė tjetėr nė botė. Ti e di se unė gjithmonė t’i pranova kėshillat e tua, ndėrsa ti kurr nuk pranove kėshillat e mia dhe pikėrisht pėr kėtė shkak nė mes heshtjes sime dhe dyshimit tėnd u formua hendeku i urrejtjes nė tė cilėn pastaj u futen plumbat e gjelozisė qė na vranė dashurinė.

    Tė lutem, si nuk pate mėshirė pėr lumin e madh tė lotėve tė mi, s’pate mėshirė as pėr lutjet e shumta qė t’i bėra? Si e shkele premtimin qė ma pate dhėnė se vetėm vdekja do tė na ndajė?! I dashur, tė them edhe njė herė — unė vuaj pėr ty!

    Ende mė pėrkundė hija e dorės sate nė djepin e ėndrrave. Ende jetoi nė shkėlqimin e syve tė tu, tė cilėt nga njė fotografi e varur nė mur pa ndėrprerė vėshtronė rėnkimin e dhimbjeve tė mija. Ku je, i dashur, nė kėtė moment, kur unė vuaj pėr ty? Ndoshta jeton i lumtur me dikend tjetėr dhe nėse ėshtė ashtu atėherė tė uroi fat, sepse unė nuk jam shpirtlig sikur je ti.

    Tė lutem,mos u largo, mos prish dashurinė tonė, mos ma helmo jetėn!
    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    kolor Re: Histori Dashurie

    Mesazh nga Vizitor 11/8/2009, 15:10

    Arsyeja qė unė kam jetuar ishe ti.

    Arsyeja qė unė vuaj je ti. “Kujdes nė dashuri”, kėtė fjalė shpesh e thoje ti. Nuk jam nė gjendje qė tė pėrulem e as tė shkruaj pėr dashurinė time tė madhe por vuajtja, dhe vuajtja u bė forcė fizike, e jo kurrė forcė shpirtėrore. Ti je ende shpresa e jetės time, e mė shumė se qdo gjė tjetėr tė dėshiroj nė kėtė botė. Kujtimet e mira tani mė mundojnė, e mė mundojnė pa ty.
    Sa isha I lumtur kur e pėrjetova pėrqafimin tėnd. Ti mė dhurove dashurinė...e unė ende vazhdova me stilin tim tė vjetėr...Ti bėre shumėqka pėr mua qė tė jem i lumtur .

    Ti je kujtesa e veqantė e jetės dhe zemrės time dhe shpresoj e do tė luftoj, qė tė jesh gjithmonė. Tani i kam dy dėshira: t’mė kthehesh ose tė harroj. Dhe, atėherė le tė filloi jeta ime e re, qė sot. Nuk dua qė dikush t’a shijoi dashurin time tė humbur, sepse tė dua mė shumė se vetveten. E di se ti je e mėshirueshme dhe tė lutem, kur unė vdes eja tė m’i mbyllėsh sytė sepse vetėm atėherė do t’a ndiej veten tė gjallė.

    Nė fillim, atėherė kur fillova t’i njoh aftėsit e tua, kėrkoja forcė qė tė dashuroj me shpirtė, por kisha frikė, megjithatė ti mė ngrite lartė, kėrkove kėshilla nga unė, qdo ditė mė futje nė testimin tėnd, e unė isha i befasuar me idetė e tua, por nuk e di pse u largove nė atė fillim kur tė dashurova me tėrė qenien time njerėzore, e ti fillove me provokime e keqkuptime vazhdimisht. Mė pyetje pėr aventurat e mia, e unė sot kėrkoj nga ti t’i kujtosh ditėt e lumtura kur nė mes nesh kishte gjithnjė dashuri. Tani jam i mbyllur krejtė nė vetmi, kėndoj, shkruaj, e kujtoj o shpirtė pėr ty. E sot nė rrugė kur tė takoj, bėhesh sikur “nuk tė shoh”. A nuk ndien dhimbje pėr mua qė po bredhi rrugėve i vetmuar. Kėrkoj shpresė nga Ti ose shpresėn dhe jetėn tė m’a shuash, por PSE?

    Ti e don shiun, por e dua edhe unė atė ditė me shi...por dua t’a harroj sepse ti mė mungon e kujtimi zgjatė gjithmonė dhe rastėsisht tė kam takuar ...i folėm dy-tri fjalė, ti mė pėrshėndete dhe dhe qe ateher filloi dashuria jone, mė bėre tė ndiej dridhje tė lehta nėpėr tėrė trupin tim. Kur ti mė folje pėr tė ardhmen, nė zemrėn time ndieja ngrohtėsin e flakės qė u ndizte, por qė shumė shpejtė u shua, atė e ndiej edhe nė kėtė natė nė vetmi qė u mundova tė harroj me tėrė forcėn por sikur ti pėrsėri mė pėshpėritje, prit, prit, prit...!!!
    Tė faleminderit pėr atė gjysmė premtimi...por ku mbeti sot! Tė faleminderit pėr buzėqeshjet e tua, pėr atė kohė qė e kalove me mua, por megjithatė ne kemi mėsuar shumė nga njėri-tjetri, por tė lutem kujto ato ditė kur e kalonim tėrė ditėn sė bashku. Kujto ato netė kur ne vetmin e netėve tė pafunda shkruaja kėngė pėr ty, pėr ty o engjulli im qė tė doja dhe mė doje. Tė dua! Po ti, a mė don? Nuk e di?

    Dua tė takoj, t’i shpjegoj tė gjitha, por shkon gjatė dhe nuk mundem dhe ndoshta pjesėn mė kryesore nuk mund t’a them. Ti je e vetmja oazė qė theje atė horizont vuajtjesh, ishte ti i vetmi zhgėnjim qė unė gjeta ngushėllim, e sot po mbizotėron e kaluara jonė, unė nuk mundem tė jem i vetpėrmbajtur dhe do t’i lejojė vetes t’a thyej kufirin e imagjinuar...dhe aty do t’a gjejė veten.
    Por mė nė fund duhet tė pajtohem me realitetin sa tė hidhur aq edhe tė rėndė, edhe pse jemi afėr e ndodhemi largė.

    Ne gusht do te shkojė nė Amerikė, nėse deri atėhere nuk ndodhė asgjė qė une tė ndėrroj mendjen, ngase tani jam dėshpruar shumė nė kėtė jetė, jeta ime pa ty nuk ka vlerė, tė lutem mendo edhe njėher pėr tė gjitha dhe besoj qė do tė kuptosh realitetin, e realiteti ėshtė se une tė dua me gjith zemėr, ti je dashuria e jetės sime, ne jemi tė lindur pėr njėri tjetrin, hapi syte dhe do tė shikosh se unė nuk jam I tillė siq mendojn ata njerėz qė na kanė ndarė, ta kam dėshmuar kėtė nė tė gjitha mėnyrat e mundshme dhe do ta dėshmoj sėrish, por ti e di kėtė vet mė sė miri, ti mė njeh mė sė miri nė kėtė botė, ohh…une mund tė tė bėj tė lumtur nė kėtė jetė vogėlushe, do tė bėjė gjithqka vetėm qė ti tė jesh e lumtur pranė meje.
    Do tė jem engjulli yt mbrojtės, do tė jem heroi yt, do tė jem dashuria jote pėrgjithmon.

    Do tė shkojė ne Amerikė, qė tė provoj fatin tim, dua qė tė tejkaloj kėtė dėshprim gjigant qė mė ka kaplur nė kėtė vend, dua qė tė arrij diqka nė kėtė jetė, dhe shpresa e vetme qė mė mban gjallė ne kėtė jetė dhe qė mė detyron tė vazhdojė je ti dashuria ime, do tė luftojė pėr ty pėrgjithmon, nuk kam frikė as nga vdekja….
    Kėshtu qė pa marrė parasysh veprimet e mia une gjithmon e lė dashurinė nė njė anė dhe jetėn e pėrditshme nė anėn tjetėr, por dashuria ėshtė gjithmon nė plan tė parė.
    Do tė kthehem pėr ty vogėlushja ime, do tė kthehem qė tė jesh e imja pėrgjithmon, nėse ende tė kujtohet kjo ka qenė ėndrra jonė e pėrbashkėt pėr tė cilėn ėndėrronim qdo natė, e unė do ta bėjė kėtė ėndėrr realitet ngase tė dua o ylli im.

    Koha po kalon, e ti ende mė mungon, por do tė vijė koha jonė, mos ki frikė, ngase dashuria e vėrtet gjithmon fiton qdo luftė, dhe gjėja qė mė mundon mė sė shumti ėshtė qė ti je verbuar nga fjalė tė njerzve qė tė folėn keq pėr mua e ato fjalė nuk janė aspak tė vėrteta dhe unė ta kam dėshmuar kėtė. Gjėja qka urrej mė sė shumti nė botė ėshtė dyftyrėsia, shpifjet e njerzve, gėnjeshtra dhe tradhtia. Edhe pse nuk kam besuar kurre se do tė mė ndodhe por shpifjet ma humbėn dashurinė, na ndanė njėher por kjo nuk do tė ndodhė mė, tė betohem, kurrė, dhe ata tė cilėt I bėnė kėto herėn e parė do tė pendohem qė kanė lindur. Do tė kthehem pėr ty vogėlushe, kur do tė mendosh se ėshtė fundi I botės unė do tė jem aty pėr tė treguar fillim e lumturisė.
    __________________
    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    kolor Re: Histori Dashurie

    Mesazh nga Vizitor 16/10/2009, 22:33

    kosovari_pz Toni po i vjen mare per ta tregu istorin e dashuris tone por une duhe ta tregoj si ka ndodhur .

    une Toni e njo qe 3 vite ateher kemi qen se bashku me nje klas ne gjermani dhe e mbaj ne mend si sot kur une nuk flisja gjuhen gjermane mir Toni me ndimojke mua dhe nga nje her edhe edhe mesusja gjermank e detyrojke te ulet ne banken time dhe te me ndimoj dhe Toni
    ka qen shum i marushem edhe une githashtu por me kalimin e kohes ndryshoj.
    dhe me kujtohet kur nje djalosh Russ me ngacmoj mua dhe toni nderyri aty edhe per shkak meje u duke edhe 3 ore me shum me qendru ne shkoll si denim, dhe me von e koptova sipas disave kurse toni me don mua edhe qe e kisha ne klas nuk kisha guxim tja them cka kam ndegjuar une kaloj shum koh dhe vendosa tja them dhe ja thash por pergjigjja ishte negative
    ai me thah une nje e dua te tjerat nuk me interesojn iq, ketu e kam ndiher veten shum keq dhe u largova pa koment me von e kuptova se ajo qe e donte toni ishte ne kosov.
    dhe keshtu kaluan disa muj une me tonin nuk flisja por edhe ai me mua jo.
    ater daja e tonit kishte vendosur te nderoj banesen dhe te largohet nga ai qytet ku ishim ne dhe dhe toni u largua dhe ja 1 vjet e 4,5 muj nuk e kam par por isha per nje vizit te nje qik e tezes sime dhe vendosem me familje te shkojm me nje mbremje muzikore ishte pak larg por shkuam dhe aty e pash perseri Tonin ishte me floket e gjata por edhe ai e kuptoj se kush jam une.
    kjo cka po e them une tash ka qen interesant shum kur dilke toni per kercim dilsha edhe une por ai u largojke tani kjo ndodhi disa her ai me provokojke mua dhe aty me ka norvozu keq toni por edhe une vendosa mos mu derzu. dhe me ne fund ja arita qellimin tim.
    toni doli jasht edhe une dola dhe aty biseduam pak i tregova qe me vinte shum keq cka ka ndodhur dhe i kerkova falje por ai me tha une jam fajtor dhe te kerkoj falje, dhe aty vendosem te vazhdojm shoqerisht kontaktet toni dhe une.
    por toni kishte ndryshuar krejt por per se miri ishte shum me i qet, shum i respektum etj. por me von e kuptova pse ka ndryshuar aq shum por nuk e them ketu kjo esht dicka private, kontaktet midis nesh kan qen shum te mira dhe cdo her kur toni vinte per vitit gjithmon me befasira kjo me ka pelqyr shum edhe aty e kam kuptoar qe toni esht njeri per mua por nuk kisha guxim tja them edhe pse ishim shum te lir midis nesh bisedojshim per cdo gjer por apet nuk kisha guxim tja them edhe pse familja ime e dinte per ne por toni nuk ishte i informum cka po ndodh, dhe para 3 dite me ka thir ne tel. the me thah si per hajgare pse nuk po vjen ne disko me mua une i thash po duha te vij te ti por ai nuk me besonte mua une i tregova qe kam vendosur te vij dhe keshtu shkuam se bashku ne disko dhe u kthym te banesa tonit dhe aty ndodhi ja thash te verteten se cka zemra ime thot toni me tha mos ke pije bira dhe nuk me besonte iq, i thash disa her tani e kuptoj. une kisha shum frik se cka do te ndodh tash me ne toni u largua nga dhoma dhe erdhe perseri dhe me tha cka din ti reth jetes time une i tregova se jame informum reth ex femrave te tij dhe i pranoj te gjitha toni u pergjigj me tha mua une nuk dua te martohem tash per tash por me von kur ta kuptoj se jam i sigurt per nje familje te rej, dhe me siguroj mua qe do te jem se bashku edhe une e sigurova tonin dhe keshtu vendosem te jem se bashku.
    kjo esht istorija ime


    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    kolor Re: Histori Dashurie

    Mesazh nga Vizitor 16/10/2009, 22:35

    Fati jon?
    I hapi Syt? dhe e shoh? qe gjindena ne Spital. Afer meje Ti. Foshnjen ne Dor?, me Lot? ne Sy. Sa nje Kukull ne Doren tende po mer Frym?, sikur te ishte Loder.
    Por nuk ishte Loder, ishte Krijes e Dashuris? ton?.
    Dhoma e zbeht, sikur un?, Dhoma e ftoft, sikur Era e Dimrit, qe frynte nga Dritarja e hapur. Ti ende afer meje, me shikon, me Beb? ne Dor??..
    Shtrihesh afer meje, ma shtrengon doren dhe me thua qe gjdogje esht ne Rregulll, me thua se tash Dashuria jon? esht lindur ne ket? Foshnje.
    Beben e vendos ne mes dhe vazhdon te e shikojsh. Sa embel po mer Frym, Djali im.
    Dy Njerzt me te dashur te Jetes ime, se bashku me nje Shtrat afer meje.
    Ndjeja Ligshtesi dhe Era frynte ftoht??
    Lindi Femiju jon?, gjithmon? qe e kishim enderrua.
    Ku ishte familja jon??
    Ku jan Prinderit qe me rriten.
    Nuk ishin aty. Nuk kan qen aty prej nga dita qe vendosa te behem Gruaja jote.
    Sa veshtir kur Prindi nuk ta jep Fjalen e mire per Jet?, por te Nem, te perjashton nga Shpija dhe nga Jeta e tyre pergjithmon?.
    Edhe pse me mbajti Nana 9 muaj ne Bark?, sikur e mbajta un Foshnjen time.
    A nuk ishte mjaft qe u martuam pa dashje te Prinderve?
    A nuk ishte mjaft qe u duft? te ikim, vetem per mos te ma mbysin Dashurin e jetes time. Ty.
    Por ty nuk te ka interesuar kurr?.
    Me ke dasht dhe jemi martuar.
    E sot e kemi Familjen ton?. Por ku jan Familjet tona ?
    Ndoshta nuk e din? qe kam lind??.ndoshta e din? por nuk duan te na shohin Trashigimin???
    E di qe vetem Urrejte ndjejn ata per ne.
    Familja e Ati me urren mua, sepse jau largova Djalin nga Shpija
    Familje Ime te urren Ty sepse ta dhurova Jeten time,
    Nuk e kemi pas leht?.
    Unazen ma blejte te nje Tregtar i varfun??.Unaz? per ty nuk kisha
    Sa shpesh ja kam shpreh Zotit deshiren qe te naj jep Mundesine me i ndrru Unazet te Kalaja e Durresit?dhe me be Martes sipas Traditav tona.
    Zoti naj Fali Njeritjetrin,- kjo mjafton??.
    Nuk me duhet Pasurija jote.
    Edhe pse nuk ke Para, te gjithat me Vler? i ke ne Zemer.
    Edhe pse kena jetu me Minimum te Gjerave qe nevoiten, Maksimumin ma ke dhen ne Dashuri.
    I tregove Botes qe me don mua. E ke lan Familjen tende dhe ke ik? me mua.

    Ne ket Dit? Dimri e mbulloj Foshnjen ne Qebe dhe nisemi se bashku per Shtepi?.
    Nisemi Dor? per Dore, sikur ne at Nat? qe u nisem kur e murem Rrugen e perjetshme.
    Nuk me duhet Mjeku, Ilaqi jem je ti.
    Nuk me duhet Spitali, Spitalin e kam ne shtepin ton? ne Malesi.
    Aty ku nuk ka pengon askush.
    Ku askush nuk naj nderpen Harmonin? e Jetes ton?.
    Ku nuk jeton Hak? dhe Urrejte por vetem Dashurija jon?.
    A te kujohet ajo Nat?, kur me pyte, pse po bije Shi kaq shum?, ne ket Malesi te shkret?.
    Dhe un? tu pergjegja ?Qielli po qan?, sepse spo mundet me besu qe egziston nje Dashuri kaq e madhe mbes dy njerzve?
    Foshnjes ja fshi Lot?t nga Fetyra?.dhe vazhdoj te tapalloj me ty neper Shkretin? e Maleve te Shqiperis?.
    Ketu gjetem Siguri nga Urrejtja e Familjes ton?. Por e gjetem edhe Rehatin per nje Jet? te Gjat
    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    kolor Re: Histori Dashurie

    Mesazh nga Vizitor 16/10/2009, 22:44

    ishte nje cift te cilet u doshin shum djali ishte 22 vjec ndersa vajza 18 vjece
    ata kishin 4 vjet te lidhur bashk dhe midis tyre egzistonte nje dashuri mjaft e madhe....te shtepia e djalit e dinin per vajzen kurse te shtepia e vajzes nuk e dinin....nje dit do ti vinte vellai nga italia djalit dhe ky do tja prezantonte te dashuren e tij me vellain.vellai ketij e dinte per kete vajzen por nuk e dinte se cila ishte dhe kur e pa filloi ta shante dhe ate nat ne shtepin e ketyre filloi sherri i vellai ketij bertiste e thoshte qe ishte ngaterruar me nje vajz cop cop qe nuk mund te merrte nje vajz te till dhe ky djali i tha te shtepis un me apo pa lejen tuaj ate vajz do ta marr sepse e dua......ai jo vetem qe e donte ate vajz por dhe e dinte mir se si ishte....dhe kjo e pyeti se ckishte dhe ky i tregoi qe kishte dite qe kishte sherr ne shtepin e ketij per shkak te saj dhe ajo u kuq u be flak dhe i tha qe i vellai i kishte folur ashtu per te sepse e kishte ftuar per kafe dhe kjo nuk kishte pranuar prandaj.........por duke ndenjur keta te dy i pa e motra e kesaj vajzes dhe e mori me vete ne shtepi dhe kete nuk e lan nje muaj pa dal nga shtepia e kishin rrahur dhe kur doli nga shtepia dhe u takua me kete djalin filluan te flisnin dhe kishin shum mall per njeri-tjetrin dhe ky djali mori nje vendim qe te shkonte te shtepia e kesaj vajzes dhe ti kerkonte doren pasi ishte 22 vjet dhe 4 vite lidhje per ta ishte nje prov e madhe e dashurise dhe kur shkoi ne shtepi ky u mundua tja mbushte mendjen prinderve qe te pranonin por ato nuk pranuan dhe keshtu ky vendosi ti thot sekretin e tyre qe ajo ishte shtatezen pra priste nje femij nga ky dhe ja mbushi mendjen dhe te vellait dhe babait dhe ky ishte mjaft i gezuar sepse te nesermen do ti kerkonte doren vajzes qe ky donte....por te shtepia e vajzes ishte komplet e kunderta e motra e kesaj e mori vesh per femijen qe priste kjo dhe i tregoi mamase se saj dhe perdoren dhun mbi te....te nesermen djali u vesh mori babain dhe vellain dhe po behej gati qe te shkonte ti kerkonte doren asaj....dhe para se te nisej nena e ketij djali i tha:bir nuk te kam par asnjeher me te bukur se sot shko dhe martohu me vajzen qe te do zemra....ky ishte mjaft i lumtur sepse do te martohej me engjellin sepse keshtu e quante ate engjell....kur po shkonte ky pa shum njerez dhe kur hyri te shtepia e saj pa qe ajo kishte vdekur...ajo kishte vra veten dhe kur e pa te shtrit me fustan te bardh filloi te qante me ze per te ishte e pamundur te jetonte me por me ndihmen e familjes se tij ao arriti ta kalonte kete dhimbje por nuk arriti asnjeher ta harroj ate vajz dhe thot:sado te rroj un asnjeher nuk do te dem sic kam dashur engjellin tim por i mallkoj me gjith shpirt nenen dhe motren e saj sepse ato te dyja e cuan ne kete vendim po femija ca faji kishte tani kaluan shum vite nqs ajo do te ishte gjall tani do te ishim nje familje un engjelli dhe femija yn.............ata meritoj dicka tjeter por un nuk jam vrases........

    Sponsored content


    kolor Re: Histori Dashurie

    Mesazh nga Sponsored content


      Ora ėshtė 2/5/2024, 01:59