BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Pas skenės ėshtė humori!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Pas skenės ėshtė humori!

    Mesazh nga LePuRuShJa 26/5/2009, 14:41

    I lindur nė vitin 1980, i diplomuar nė fakulltetin e artit, nė degėn artit dramatik, drejtimi aktrim, nė klasėn e profesor Enver Petrovcit dhe pastaj dy vite tė tjera nė klasėn e Faruk Begollit, ai me nėnėn dhe gruan e tij jeton dhe punon nė Prishtinė. Fjala ėshtė pėr aktorin e talentuar Naser Rafuna i cili njė kohė mė parė bėri emėr me rolin e tij tė „Ganiut“ nė serialin “Tre Gjermanėt e trashė” dhe veēanėrisht i njohur dhe i dalluar pėr rolin e “Muharremit” nė serialin “Kafeneja jonė”.

    Pas skenės ėshtė humori! Pas_skenes_eshte_humori

    Ai lė pėrshtypje kudo qė aktron. Por, Naseri nuk mjaftohet me kaq! Ai pėrveē serialit, punon nė Akademinė e Arteve dhe jep mėsim nė lėndėn e aktrimit. Ėshtė nė marrėdhėnie pune nė njė kompani marketingu dhe promovimi. Edhe pse Naseri shumė rrallė jep intervista, ai me kėnaqėsi foli pėr gazetėn, nė mėnyrė tė shlirshme, pa komplekse dhe shumė serioze, me njė kulturė dhe pėrgjegjėsi tė lartė pėr aktrimin, filmin dhe teatrin...


    Naser Rafuna ėshtė…

    Jam nga Prishtina dhe poashtu familja ime ėshtė nga Prishtina. Njė pjesė e familjes sime tė ngushtė jeton nė Angli, Zvicėr dhe Gjermani. Unė jetoj nė Prishtinė me nėnėn dhe gruan.


    Ēka ju motivoi tė merreni me aktrim dhe nė ē’moshė keni luajtur rolin e parė skenik?


    Motiv pėr kėtė profesion nuk kam pasur por mė kanė dhėnė guxim shokėt dhe profesorėt e shkollės sė mesme. Ta regjistrosh kėtė profesion nė atė kohė ka qenė konkurrencė e madhe. 50 veta konkurronim pėr njė vend nė fakultetin e arteve. Shfaqja e parė tė cilėn e kam luajtur ka qenė, nė pėrfundim tė vitit tė parė, “Fluturimi mbi folenė e qyqes” me regji tė Ilir Bokshit, dhe njėkohėsisht ka qenė edhe intervista ime e parė, intervistė me tre rreshta e shkruar nė njė gazete tė pėrditshme, dhe tė nesėrmen mendoja se kush me shihte nė rrugė, mė njihte. Mendime adoleshentesh, isha 18 vjeē. Kėso bukurie ka ky profesion.


    Nė kėtė periudhė kohore tė karrierės suaj si aktor, nė sa role keni marrė pjesė dhe cilin rol do ta veēonit?

    Paj, unė kam luajtur nė shumė shfaqje nė teatrin kombėtar, nė teatrin “Dodona”, teatrin “Oda”, nė filma tė metrazhit tė shkurtėr, tė gjatė, seriale vendore, kam pasur role tė ndryshme, por shfaqja e parė nuk harrohet. Pas 9 vitesh ende e di tėrė tekstin e shfaqjes, edhe pse nuk kam pasur ndonjė rol tė madh.


    Cili ėshtė shkollimi juaj qė ju solli deri kėtu?

    Unė fillimisht e regjistrova fakultetin e historisė mu nė kohėn kur nėpėr shtėpi private mbahej mėsimi. Dhe pėrballė kėtij fakultetit ishte fakulteti i arteve. Dokumentet i patėm dėrguar me shokė nėpėr fakultete ku donim tė hynim nė provimet pranuese, dhe pasi i dėrgova nė fakultetin e historisė dhe u pranova i pari nė listė, nuk e harroj asnjėherė... konkurrova edhe nė fakultetin e arteve dhe aty u pranova dhe vazhdova e diplomova nė kėtė fakultet, nė degėn
    e artit dramatik, drejtimi aktrim, nė klasėn e profesor Enver Petrovcit dhe pastaj dy vite tė tjera nė klasėn e Faruk Begollit tė ndjerė.

    Pasion e kam leximin!


    Pas skenės ėshtė humori! Naser_rafuna

    Aktrimi ėshtė profesion apo pasion pėr ju?

    Profesion. Pasion e kam leximin. Ēdo javė i pėrfundoj dy deri nė tri libra se lexuari.


    Si u bė qė ju u angazhuat nė serialin „Kafeneja jonė“?

    Unė luaja nė serialin “Tre Gjermanėt e trashė” nė rolin e Ganiut. Meqenėse nuk kam mundur tė bie nė ujdi pėr marrėveshje tė mėtutjeshme me producentin e atij seriali, e ndėrpreva
    kontratėn, bėmė marrėveshje me producentin ekzekutiv tė serialit “Kafeneja jonė”, dhe ja vazhdojmė punėn me pėrkushtim.


    Nė cilat mėnyra mund tė thoni qė keni ngjashmėri me “Muharremin”?

    Asgjė. Po ta kisha njė person tė tillė nė shtėpi, sulm nė zemėr kisha marrė pėr dy ditė. Ne jemi aktor dhe kemi pėr detyrė tė luajmė ēfarėdo roli qė na ofrohet sepse, shumė rrallė na bie rasti
    tė luajmė atė ēfarė dėshirojmė. Kėtė pyetje ma kanė bėrė kur kam luajtur nė serialin “Tre Gjermanėt e trashė”, kėtė pyetje edhe pėr “Profesor ..5” tė Faruk Begollit, dhe asnjė rol qė e kam luajtur, jo qė nuk kanė ngjashmėri me mua, por as rolet nder veti s’kanė tė tilla karakteristika.

    A ndodh tė keni probleme me regjisorin, aktorėt apo me dikė tjetėr tė ekipit gjatė provave apo xhirimeve, me fjalė tė tjera si ėshtė ajo atmosfera?

    Pas skenės ėshtė humori hahaha....


    Cili ishte momenti mė i vėshtirė pėr ju, gjatė xhirimit tė serialit?

    Nuk kemi momente tė vėshtira. Nė fillim kam pasur pakėz vėshtirėsi, pėr shkak tė zhanrit tjetėr, mėnyrės sė punės, por me ndihmėn e kolegeve u tejkaluan shumė shumė shpejt.


    Teatri i gjallė e filmi i vdekur!


    John Malkovich shprehet se teatri ėshtė i gjallė, filmi diēka e vdekur... ju i keni shkelur tė dyja. Sa jeni dakord me kėtė qė ai ka thėnė?

    Ne nė Kosovė realizojmė mė shumė shfaqje se filma. Ata bėhen rrallė. Nė Holivud vuajnė tė luajnė nė teatėr, s’kanė kohė sepse duhet t“i fitojnė milionat! Kėtu qėndron ndryshe. Ne
    s’kemi kohė tė harxhojmė pėr film milionat sepse nuk i kemi prandaj duhet tė luajmė nė teatėr hahaha...


    Pas skenės ėshtė humori! Naser_rafuna_ne_serial



    Ku e gjeni vetėn mė shumė, nė film apo nė teatėr?

    Kamera ėshtė mrekulli, teatri gjithashtu. Ideja origjinale dhe kreative i veēon. Njėjtė...edhe pse filmi tė kėnaq mė shumė.


    Nga aktorėt kėrkohet qė t“i pėrshtaten rolit?

    Mendoj nė karakteristika, nė thelb tė karakterit tė tyre. Ne kemi emocione aq sa kanė tė tjerėt, por sinqeriteti tė bėn tė dukesh aktor qė tė pėlqehesh nga masa. Mua mė sė shumti mė donė
    fėmijėt. Ata janė tė sinqertė. Unė e kam shumė lehtė sepse unė s’di tė aktroj, luaj dhe kaq. Kėtu pėrfundon.


    Aktorja qė tė lė pamend? Po aktori, regjisori?

    Asnjė aktore s’mė lė pa mend. Mendoj qė kam aq mend sa qė s`mė mahnitin, gjithmonė e kam fjalėn pėr aktrimin e tyre, dhe mund t“i veēoj disa aktorė tė filmave tė vjetėr si: Vivien Li, Gjina Lolobrixhida, Greta Garbo, Natalie Wood etj etj. Danny Lewis, De Niro e shumė tė tjerė si aktorė ashtu edhe shumė regjisorė mund t“i veēoj, mirėpo mos harro se kemi edhe tek ne aktor tė profileve tė ndryshme, shumė shumė tė mirė. Aktore ka mė pak. E dua mė shumė fjalėn ndershmėri


    Ē'farė ėndrra ka Naseri pėr tė arritur? Ē'farė pret qė tė ndodhė me aktorin brenda tij?

    S’e kuptoj fjalėn arritje. E dua me shumė fjalėn ndershmėri. Ndėrsa plane se ēfarė do tė ndodhė brenda meje i ka bėrė Zoti qė mė ka krijuar prandaj unė vetėm them dėgjoj dhe respektoj. Unė e dua njė gjė vetėm, tė punoj dhe tė kėnaqem vet me grupin qė punoj, sepse
    grupin qė punoj e zgjedh.


    Ju planifikoni, punoni: Cili ėshtė projekti filmik i radhės qė do tė aktroni? A keni ndonjė ofertė aktualisht?

    Oferta? Shumė oferta, asgjė konkrete. Prej 20 ofertash mezi realizohet njė. Kjo nga shkaku se kėtė profesion e shkatėrron monotonia e punės sė njėjtė, ideve tė njėjta, bindjeve pa bazė, mendjemadhėsia, lakmia dhe xhelozia. Sa e bukur ėshtė modestia o Zot. Kėtė e dua.


    Ju ndodh tė refuzoni role?

    Thashė edhe mė pėrpara refuzoj aq shumė, jo qė nuk mė pėlqen roli por e zgjedh edhe grupin se kush punon, nuk kam dėshirė tė punoj me tė tillė qė janė tė lindur pėr tė bėrė dublim.


    Cili ėshtė mesazhi juaj pėr lexuesit e gazetės, veēanėrisht pėr tė rinjtė nė diasporė?

    Unė se pari dua tė ju them se tė mos harrojnė se kush jemi dhe arsyen e krijimit tonė, nuk ėshtė i kotė. Suksese revistės suaj. Unė nuk jap shpesh intervistė, mirėpo meqė ėshtė
    gazetė falas kjo mė ka shtyrė ta bėj me kėnaqėsi. Urime dhe pėrgėzime.

      Ora ėshtė 6/5/2024, 22:06