BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Soni Malaj, jam vetėm dhe e lumtur

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Soni Malaj, jam vetėm dhe e lumtur

    Mesazh nga LePuRuShJa 4/12/2008, 12:54

    Soni Malaj, jam vetėm dhe e lumtur Soni-Malaj

    Ėshtė nė majat e suksesit. Sapo ka pėrvetėsuar ēmimin e tretė si dhe ēmimin e internetit nė festivalin “Kėnga Magjike” ndėrkohė qė njė tjetėr sfidė e pret, festivali i fundvitit nė RTSH. Po punon fort, pėr tė arritur si gjithmonė suksesin tė cilin publiku nuk ia kursen asnjėherė me vlerėsim dhe Duartrokitje. Kjo ėshtė Soni Malaj, kėngėtarja qė pjesėn mė tė madhe tė ditės ia kushton muzikės dhe provave tė kantos. Nė kėtė intervistė Soni flet pėr angazhimet mė tė fundit profesionale por edhe jetėn private. Ndiqni rrėfimin e saj.

    Sapo ka pėrfunduar “Kėnga Magjike” ku dolėt fituese e ēmimit tė tretė. Si u ndjeve, e prisje kėtė ēmim?

    “Kėnga Magjike” ka qenė njė eveniment shumė i rėndėsishėm pėr mua. Kanė qenė emocione tė papėrshkrueshme. Gjatė gjithė kohės qė isha nė skenė, sytė i kisha nga publiku i cili ndiqte kėngėn time dhe brenda meje ekzistonte frika sesi do mė priste. Kisha shumė sadisfaksion por nė tė njėjtėn kohė edhe frikė nėse do tė paraqitesha suksesshėm apo jo. Tė them tė drejtėn kam qenė komplet indiferente nėse do tė vlerėsohesha me ndonjė ēmim apo jo ose tė pretendoja qė do tė shkoja nė treshen finale. Sa herė qė Arditi pėrmendte titujt e kėngėve pėr nė vendin, e dhjetė, nėntė apo tetė, unė tentoja tė bėja hapin pėrpara. Mė dukej sikur do tė isha unė. U ndjeva shumė mirė kur u vlerėsova me kėtė ēmim.

    Pse gjithė kjo frikė Soni, kur pėr mė tepėr kėnga jote u vlerėsua edhe si mė e klikuara nė internet?

    Votimi nuk ėshtė nga publiku por nga kėngėtarėt, e kam fjalėn pėr votimin nė fund. Nuk dua tė shtoj mė tepėr rreth kėtij fakti. Normalisht kam patur frikė vetėm mėnyra sesi do tė pritesha nė publik, aq suksesshėm si herėt e tjera apo jo, dhe nė fakt u prita mirė. Dua tė falenderoj shumė gjithė kėngėtarėt tė cilėt mė votuan dhe bėnė qė unė tė klasifikohesha nė vendin e tretė. Pėrsa i takon ēmimit tė internetit, e ndjeja qė kėnga ime do tė ishte mė e preferuara pėr “fun tune” dhe nė internet. Hyra nė website dhe pashė qė kėnga ime ishte mė e preferuara. Jam e lumtur pa masė. Tė jesh triumfuese nė njė spektakėl kaq tė bukur ėshtė fantastike.

    Flasim pak pėr festivalin nė RTSH. Pėrgatitjet janė drejt fundit apo jo?

    Kėnga ėshtė 90% e pėrfunduar. Deri nė afatin pėrfundimtar unė jam akoma duke punuar me kėngėn. Na ka lindur njė ide qė ndoshta edhe mund ta ndryshojmė ritmin. Sė bashku me kompozitorin Florian Mumajezin dhe orkestruesin Enis Presheva jemi akoma duke punuar pėr tė nxjerrė mė tė mirėn, ashtu sikurse mė ndodhi edhe pėr “Kėngėn Magjike”.

    Pretendon Soni pėr Eurovizion?

    Nė tė dyja rastet nuk kam pretenduar sepse jam shumė e qetė me veten time qė kam kėngė tė mirė, dhe kaq mė mjafton. Kur jam e qetė vetė, them: Tė bėhet, ē’tė bėhet! Nė fund tė fundit, pėr kėngėtarin gjithmonė kėnga e vet mbetet mė e mira. Le tė shpresojmė.

    Ke bashkėpunuar pėr kėngėn me Florin. Cilat janė marrėdhėniet tuaja?

    Me Florin kemi qenė miq pėr shumė vite me rradhė. Kemi bashkėpunuar bashkė pasi e vlerėsojmė njėri-tjetrin si artistė dhe kemi respekt reciprok. Marrėdhėniet mes nesh janė shumė tė mira, mes kolegėsh dhe miqsh njėkohėsisht. Kėtė herė me Florin nuk jemi duet. Ai ėshtė kompozitori im, unė jam kėngėtarja. Ėshtė njė kėngė qė ka kohė qė ėshtė punuar dhe kjo mė bėn akoma mė tė lumtur qė ta mendoj mirė.Bashkėpunimi im me Florin nuk dua tė mė kuptohet si njė relacion dashurie.

    Gjėndja shpirtėrore e momentit?

    Dua tė sqaroj publikun qė nuk ka as tė dashur amerikan, as francėz, kinez apo palestinez. Jam vetėm. Nuk kam njė lidhje dhe ndihem mirė kėshtu si jam. Ditėt e mia janė tė mbushura plot. Jam shumė e lumtur dhe s’kam nevojė pėr momentin tė kem njeri pėrkrah. Kam shumė dashuri nga familja dhe muzika. Nėse unė shkoj e udhėtoj, iki pėr diēka private dhe jo patjetėr duhet tė jetė ajo qė shkruhet dhe flitet. Dua tė sqaroj se nė Francė ėshtė mikesha ime e ngushtė Elia. Ajo erdhi nga Franca kėtė herė enkas pėr mua, pėr tė mė parė nė skenėn e Pallatit tė Kongreseve.

    Kėto ditė do tė shkosh nė Kosovė. Ndonjė klip i ri?

    Po, do tė pėrfundojmė klipin nė bashkėpunim me “Tingulli 3nt”. Ėshtė njė kėngė R&B me nota hip-hopi dhe shumė ritmike. Duhet ta kishim realizuar mė parė por angazhimet bėnė qė tė kalonte disa kohė. Xhirimet do tė jenė dy ditė ndėrkohė qė terreni ka dy muaj qė po organizohet. Kėnga ėshtė dėgjuar shumė nėpėr radio. Ėshtė hit. Shpresoj tė percillet edhe nga ana televizive.

      Ora ėshtė 7/5/2024, 06:33