BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Festivalet janė klanore dhe nuk marr pjesė mė!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Festivalet janė klanore dhe nuk marr pjesė mė!

    Mesazh nga LePuRuShJa 11/2/2010, 17:44

    Festivalet janė klanore dhe nuk marr pjesė mė! Foto2010

    Intervistė me kėngėtarin Hysni Klinaku

    Kėtė zhanėr qė e kėndoi ndjehem mirė nė tė. Me gjithė se koha nė tė cilėn po jetojmė, nuk po mė lejon gjithmonė tė bėjė muzikėn qė unė dua. Mua me gėzon fakti se dalloi nga kėngėtarėt tjerė dhe se ēdo artist i ēdo lėmi qė merret mė art kur arrin tė krijoj stilin e tij tė veēantė nė interpretim ai ia ka arritur qėllimit, sepse ky edhe duhet tė jetė synim i ēdo artisti.

    Jeni njė kėngėtar i njohur a e kishit tė vėshtirė tė arrini suksese?

    Hysni Klinaku:Si ēdo kėngėtar edhe unė fillimin e kam pasur tė vėshtirė, por vullnetin e madh. Megjithėse fillimisht kurrė nuk kam menduar se muzika do tė mė bėhet profesion, derisa kaluan vite dhe e kuptova se duhej tė merresha seriozisht me tė dhe vendosa ta studioi.

    Si nisi karriera juaj artistike?

    Hysni Klinaku:Po kam filluar nė shkollėn fillore me arsimtarin Vehbi Vatovci, pastaj nė shoqėritė kulturore artistike tė qytetit tė Obiliqit, mė vonė nė Shoqėritė Aksionare tė Prishtinės e nė vitin 1992 u regjistrova nė fakultetin e arteve nė Prishtinė nė drejtimin e Solo-kėndimit.

    Kėndoni njė zhanėr tė veēantė nga kėngėtarėt tjerė, pse zgjodhėt kėtė zhanėr?

    Hysni Klinaku: Po unė kėtė zhanėr qė e kėndoi ndjehem mirė nė tė. Me gjithė se koha nė tė cilėn po jetojmė, nuk po mė lejon gjithmonė tė bėjė muzikėn qė unė dua. E me qenė se ju mė thoni se pėr kah zhanri dalloni nga kėngėtarėt tjerė mua me gėzon ky fakt se ēdo artist i ēdo lėmi qė merret mė art kur arrin tė krijoj stilin e tij tė veēantė nė interpretim ai ja ka arritur qėllimit,sepse ky edhe duhet tė jetė synim i ēdo artisti.

    Kohėt e fundit keni mbajtur njė koncert solistik, na flisni me gjerėsisht?

    Hysni Klinaku: Po mė 1 shkurt tė kėtij viti kam mbajtur njė koncert solistik, mė vepra tė kompozitorėve shqiptarė, e kam mbajtur nė sallėn e kuqe tė pallatit tė rinisė nė Prishtinė dhe kam qenė i pėrcjellė nė piano nga Misbah Kaqamaku. Pėr njė orė program kam kėnduar kėngėt e Cesk Zadese, Rauf Dhomit. Limoz Dizdarit,Mendi Mengjiqit,Zef Qobes ,Mark Kaqinarit etj. Koncerti i mbajtur nė Prishtinė njėkohėsisht ka qenė provimi i tretė nė studimet pos-diplomike nė fakultetin e Shkupit.

    Cilat janė synimet tuaja gjatė kėtij viti dhe ēfarė risi do ti ofroni publikut tuaj?

    Hysni Klinaku:Po kėngėt e kėtij koncerti i kam incizuar dhe i kam pėrmbledhur nė njė CD- tė cilėn mendoj ta editoj edhe pėr publikun e gjerė. CD-nė e kam titulluar “Duke menduar pėr bukurinė”, e mė pastaj mendoj ta bėjė njė singėll dhe do t’ia bashkangjes videoklipin. Gjatė verės jam i prenotuar tė kėndoj nėpėr mbrėmje tė ndryshme.

    Vitin qė shkoi keni pasur shumė synime a ju ka mbetur diēka pa kryer e qė kishit pasur dėshirė ta realizoni?

    Hysni Klinaku:Po kryesisht edhe nė jetė jam njė realist..., nuk ėndėrroj shumė edhe nuk bėjė shumė plane. Jam i kėnaqur me vitin qė kaloi, kam edituar albumin “Merre kėtė dhuratė” dhe kam realizuar dy videoklipe, kam dhėnė shumė provime nė fakultetin e Shkupit.

    Me cilat aktivitet tjera merreni pos kėndimit?

    Hysni Klinaku:Pos kėndimit merrem nga pak edhe me orkestrime tė kėngėve tė lehta dhe popullore dhe mė incizimin e tyre, tėrė paraditen e kaloi nė studio duke punuar pėr kėngėtarė tė ndryshėm, por edhe pėr vete.

    Keni marr pjesė nė shumė koncerte, ahengje, e manifestimet tjera, ku e ndieni vetėn mė mirė?

    Hysni Klinaku:Po kam marr pjesė edhe nė koncerte edhe nė mbrėmje tė ndryshme muzikore e siē e ceka nė pėrgjigjen paraprake edhe nė realizimin e kėngėve nė studio,nė tri kėto raste e ndjej veten mirė, sepse mund tė jap diēka nga vetja ime pėr publikun.

    Cili ishte ēmimi mė i rėndėsishėm nė karrierė qė kini mare,dhe cili ėshtė ai i fundit?

    Hysni Klinaku:Kam marr disa ēmime nė festivalet tona si nė Akordet e Kosovės, Polifest, Zambakun e Prizrenit etj, por mė kohė jam tėrhequr nga festivalet se nuk e kam gjetur veten nė kėto festivale. Sepse organizimet e tyre janė klanore, kurse nga paraqitjet e mija nėpėr koncerte kisha veēuar koncertin nė Tiranė me Ansamblin e Kėngėve dhe Valleve “Shota”, ku nga publiku tiranas jam kthyer tė kėndoi edhe kėngėn e tretė.

    Si ėshtė harmonia e juaj familjare?

    Hysni Klinaku:Po kam njė jetė tė rehatshme nė familje jetoj me gruan Bardhen dhe fėmijėt Lumbardhėn e Lironin, kryesisht kur nuk kėndoi nė mbrėmje prej orėve tė pasdites. Jam mė ta dhe kujdesėm qė harmonia nė familjen time tė jetė nė nivel, sepse ėshtė edhe ēelėsi i suksesit pėr ēdo kėngėtarė.

      Ora ėshtė 2/5/2024, 15:53