BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Nora: Nuk jam pėr bashkėjetesė, jam pėr martesė

    Albatros
    Albatros
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Francė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19030
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 37314
    <b>Votat</b> Votat : 106
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

    Buzqeshje Nora: Nuk jam pėr bashkėjetesė, jam pėr martesė

    Mesazh nga Albatros 7/3/2010, 19:49

    Nora: Nuk jam pėr bashkėjetesė, jam pėr martesė Recove10

    Ajo ėshtė njėra ndėr kėngėtaret qė shumė shpejt ka kapur majat e suksesit. Me paraqitjet e saj pati fituar shumė simpatizantė, tė cilėt nėpėr vite sa vinin e shtoheshin. Njė seksimbol, qė vazhdon tė ruajė linjat perfekte. Tashmė, prej fillimit tė saj, ka ndėrruar jeta private. Nuk ėshtė e vetme, por nė krahė ka tė fejuarin Robertin. Pėr tė jeta private ėshtė e shenjė dhe ka vendosur ta ruajė me ēdo kusht atė. Ėshtė pro martesės dhe nuk dėshiron tė bashkėjetojė. Nė kėtė intervistė, dhėnė pėr “RTK Blu”, ajo shpalos tė tjera gjėra qė nuk i ka thėnė mė parė.

    Nora: Zakonisht jam e angazhuar nėpėr mbrėmje muzikore dhe e diela nė mėngjes mė gjen nė aeroplan. Pastaj gjithė e diela mė shkon nė gjumė, duke pushuar normalisht, meqė dihet se puna jonė mė shumė ėshtė natėn.

    - Raportet me kohėn si i ke?

    Nora: Tė them tė drejtėn kohėt e fundit kam shumė pak kohė tė lirė, pasi jam duke pėrgatitur disa kėngė tė reja, projekte tė reja, mirėpo mė pėlqen mė shumė dinamizmi i jetės dhe nuk kam dėshirė tė humb kohė nėpėr lokale apo duke ndenjur kot. Mirėpo e metė e imja ėshtė pasi nuk jam e pėrpiktė nė takime, pasi gjithnjė vonohem. Sa kohė qė po mundohem ta rregulloj kėtė, por deri mė tani pas sukses, pasi prapė vonohem nė takime.

    - Na sjell pak kujtime tė fėmijėrisė tėnde, tė kohės kur ke filluar shkollėn, meqė sot jemi me 7 Mars.

    Nora: Kujtimet e shkollės i kujtoj me shumė nostalgji. Si fėmijė kam qenė pak e turpshme dhe dita e parė e shkollės mė kujtohet shumė mirė. Ka qenė i vėshtirė momenti kur e kam para se vetė kam hyrė nė shkollė te mėsuesja pa nėnė dhe babin. Ka qenė pak periudhė e vėshtirė, pasi na duhej ta ndajmė shkollėn edhe me gjenerata tė tjera. Pastaj me qenė 40 nxėnės dhe kemi mėsuar nė kabinete.

    - Ke kėnduar ndonjėherė nė shkollė?

    Nora: Po e mbaj nė mend se shpeshherė janė organizuar programe dhe kam marrrė pjesė qoftė nė kėngė, recitim ose vallėzim.

    - I ke bėrė mėsuese dhuratė pėr 7 dhe 8 Mars?

    Nora: Po sigurisht. Dy javė mė parė jam kujtuar se ēfarė ka t’i blej mėsueses time dhe kam ėndėrruar momentin kur t’ia jap. Gjithnjė pėr festė i kam dhuruar dhuratė.

    - Mė vonė kur u rrite pak, vazhdove shkollėn e muzikės “Prenk Jakova”.


    Nora: Muzika ka qenė ėndėrr e imja dhe shkollėn fillore e kam pasur privat, ndėrkaq nė shkollė tė mesme nė “Prenk Jakova. Mirėpo kam pasur dėshirė tė vazhdoj akademinė e muzikės dhe tė studioj xhaz muzikėn. Mbase nuk ėshtė vonė dhe nė tė ardhmen mund tė shkoj diku jashtė, mirėpo deri mė tani nuk kam pasur mundėsi pasi fillova tė jem shumė aktive nė muzikė.

    - Tė kanė mbėshtetur nė shkollė shokėt e shoqet?


    Nora: Edhe shokėt edhe mėsimdhėnėsit mė kanė pėrkrahur gjithnjė. E kanė ditur se fushė e imja do tė jetė muzika qė bėj tani dhe gjithnjė mė kanė mbėshtetur.

    - Mė pastaj u orientove nė dizajnin e modės. Pse?

    Nora: Edhe dizajni ka qenė dėshirė e imja si e vogėl, kam luajtur me kukulla u kam qepur rroba. Nė njė farė mėnyre kam dashur ta plotėsoj ėndrrėn pėr akademi muzikore. Thjeshtė e kam studiuar pėr qejf dhe nuk e di ēfarė do tė bėj mė vonė. Kam dėshirė tė kem njė linjė timen tė rrobave, mirėpo ende ėshtė herėt pėr tė folur.

    - Kėnga e fundit ėshtė “Sekret”. Na fol pak mė shumė pėr kėtė kėngė.

    Nora: Kėnga “Sekret” ėshtė kėngė e Florian Mumajesit. Njė kėngė mjaft ritmike dhe po e shoh qė po pėlqehet shumė nėpėr koncertet qė po mbaj. Qysh nė fillim ėshtė pėlqyer dhe normalisht mė gėzon shumė ky fakt.

    - Si ndehesh nė skenė kur del, ēfarė do tė thotė skena pėr ty?

    Nora: Skena ėshtė e shenjtė pėr mua. Emocionohem sa herė qė jam pjesė e saj dhe kėto emocione vetėm sa vijnė e shtohen. Normalisht nuk ėshtė aspak e lehtė tė dalėsh nė tė dhe kėtė punė nuk mund ta bėjė gjithkush.

    - Ju paraqiteni nėpėr mbrėmje muzikore si nė Kosovė por edhe nė vende tė ndryshme nė diasporė. Ku ndjeheni mė mirė?

    Nora: Ėshtė pyetje e vėshtirė kjo, pasi publiku nuk ndahet. Kudo qė jam paraqitur, kam publikun tim, i cili pėr pėrkrahė shumė. Ėshtė ndjenjė shumė e mirė kur njerėzit vijnė nė koncerte, vallėzojnė me ty, i dinė kėngėt e tua dhe ndoshta edhe mundohen tė tė imitojnė dhe veshje.

    - Nė koncertet e tua, vijnė vetėm shqiptarėt, apo edhe tė huajt?

    Nora: Nė koncerte kam pasur rastin tė kem nė koncerte edhe tė huja, mė shumė ndoshta nė Kosovė, nga ushtarėt qė janė kėtu, kėrkojnė tė bėjnė foto dhe bėjnė atmosferė. Edhe jashtė Kosovės vijnė, por gjithnjė tė shoqėruar me djem apo vajza shqiptare.

    - E ke vėshtirė tė pėrzgjedhėsh kėngėt?


    Nora: Sė pari e dėgjoj demon. Gjithnjė kompozitorėt mendojnė se ndonjė kėngė ėshtė tipike pėr mua. Ka raste kur e ndėrrojmė krejtėsisht. Te teksti gjithnjė kam ide tė mia dhe nė konsultime me tekstshkrues dhe shpeshherė ata i kanė realizuar idetė e mia. Unė kam shumė kujdes pėr tekste dhe mundohem ēdoherė t’i pėrzgjedh pasi ėshtė shumė i rėndėsishėm teksti nė njė kėngė.

    - Sa ka ndikim karriera nė jetėn private?

    Nora: Nuk ka ndikuar. Janė krejtėsisht ndryshe nga njėra tjetėr. Jeta private i takon secilit. Mua nuk mė ka penguar dhe nuk do tė lejoj tė mė pengojė. Ne nuk jemi nė Hollivud, kėshtu qė jetėn private e ruaj.

    - Nora je pėr martesė apo pėr bashkėjetesė?

    Nora: Nuk jam pėr bashkėjetesė, pasi mund tė ndodhė qė bashkėjetesa tė dėrgojė deri tek ndarja. Jam pėr martesė, sikur edhe prindėrit tanė.

    - Cilat janė tri vetitė e tua pozitive qė do tė doje t’ua lije fėmijėve tė tu?

    Nora: Mami im ka qenė nėnė qė m’u ka pėrgjigjur dhe mė ta mbėshtetur pėr ēdo punė qė kam nisur tė bėj. Kjo ėshtė njė gjė shumė e mirė, kėshtu qė do tė doja t’ua bartja fėmijėve tė mi. Kjo ėshtė kryesorja por edhe dashuria ajo qė mė ka dhėnė nėna ime.

      Ora ėshtė 17/5/2024, 05:31