BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Stresi, shkaku i tė gjitha sėmundjeve!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫


<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
<b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Stresi, shkaku i tė gjitha sėmundjeve!

Mesazh nga LePuRuShJa 30/9/2014, 17:59

Pėr ato qe mbase akoma nuk e dine, stresi mund te beje me te vėrtet shaka te kėqija. Ne fakt, nėse nuk mbani nen kontroll nivelin e ankthit dhe tensionin, rreziku ėshtė se mund te shkaktoje njė seri efektesh anėsore shpesh me te kėqija nga shkaqet qe origjinon stresi. Kėshtu mund te stresoheni pėr njė problem te bezdishem pune dhe si pasoje mund te keni problem tretjen dhe gjumin, formėn fizike apo lėkurėn.

Ja disa pasoja jo te mira qe vijnė nga stresi.

- Stresi ju lodh
Stresi lodh, dhe shume madje. Sepse kur adrenalina kalon ne momentet e para, rreziku ėshtė se do ta ndjeni veten shume te lodhur dhe te rraskapitur.

- Probleme me dėshirėn
Truri ėshtė i zėnė pėr te zgjidhur motivet e stresit, emocionet janė konfuze, por mbi te gjitha, ne kushte me stres te forte rrezikohet te humbisni disa aspekte te jetės, personale dhe asaj ne ēift, dhe dėshira rrezikon te largohet nga jeta juaj intime.

- Shenjat ne lėkurė
Tensioni nuk i bėn mire as lėkurės. Ngjyra fiket, shkėlqimi humbet dhe shfaqen efektet anėsore si shenja ne lėkurė, si akne dhe rrudha.

- Lamtumire memorie
Kur keni njė ngarkese te forte stresi apo njė periudhe ankthi te zgjatur, truri shkon ne tilt, duke pushuar funksionet e tij.

- Shėndosheni
Duke u stresuar, duke i kushtuar pak vėmendje vetes tuaj, duke ngrėnė ne mėnyrė te pakontrolluar, duke bere aktivitet fizik, rreziku ėshtė shume i madh pėr tu shėndoshur.

- Netė pa gjumė
Shqetėsime dhe tension, tres dhe ankth janė element shkatėrrues pėr qetėsimin, armik te gjumit te mire.

- Dhembje shpine
Tensioni i akumuluar bėn keq pėr shėndetin, edhe pėr shpinėn sepse tensioni emotiv dhe psikologjik mund te pėrkthehet ne tension muskulor.

- Dhembje koke
Njė nder pasojat me te shpeshta te stresit ėshtė dhimbja e kokės e cila mund te manifestohet ne versione te ndryshme, nga migrena me e lehte tek cefalea./ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 29/9/2022, 04:38