BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Arrat ruajnė zemrėn dhe peshėn!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫


<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
<b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Arrat ruajnė zemrėn dhe peshėn!

Mesazh nga LePuRuShJa 31/10/2014, 15:11

Njė studim i publikuar nė “American College of Nutrition” kishte hulumtuar ndikimin e shtimit tė vetėm njė grushti me arra (rreth 56 gramė) ushqimit tė personave mbipeshe, nė formė te shtojcės ne ushqim, pėr shėndetin e zemrės dhe zhvillimin e diabetit. Rezulton se arrat bėjnė mrekulli tė vėrtetė pėr shėndetin tonė! Studimi pėrfshiu 46 persona tė moshės 30-75 vjeē, tė cilėt kishin njė indeks tė masės trupore (BMI) mė tė madh se 25 kg/m2, dhe diametėr beli mė tė madh se 102 cm pėr meshkuj dhe 88 cm pėr femra. Tė gjithė pjesėmarrėsit ishin joduhanpirės, por ata kishin edhe njė tjetėr faktor rreziku karakteristik pėr sindromėn metabolike - presionin e lartė tė gjakut, rezistencėn e insulinės apo kolesterolin e ulėt HDL.

Sindroma metabolike ėshtė e lidhur me zhvillimin e sėmundjeve kardiovaskulare dhe diabetin e tipit 2. Subjektet aplikuan nje dietė sipas pėrzgjedhjes sė tyre, me ose pa shtimin e arrave. Pas njė periudhe prej tetė javėsh rezultatet e studimit treguan se me marrjen e 56 gramėve tė arrave nė ditė pėrmirėsohet shėndeti kardiovaskular tek pacientėt obezė dhe se nuk vjen deri tekkishte rritje te mėtejshme nė peshėn e trupit. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 29/9/2022, 04:47